1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нотарски услуги

Дискусија во 'Правни совети' започната од Minnie 1, 12 март 2015.

 1. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.406
  Пол:
  Женски
  Se izvinuvam ako ima dupla tema..
  Me interesira kolku cini prevod na drzavjanstvo I izvod od maticna kniga ?
  I dal pri sklucuvanje na brak postoi nekoj dokument ili potvrda deka prethodno ne sum bila vo brak? Blagodaram
   
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Нема врска ова со нотарски услуги.
  Ти треба превод од овластен преведувач кој има таков печат. Некогаш се бара тоа да биде заверно на нотар некогаш не.
  Преводот зависи од тарифникот на преведувачите и зависи на кој јазик преведуваш.
  Нотарите обично земаат 100до 150 денари за првата страна, по 25 или 50 за секоја наредна.


  Второто прашање, не постои документ од таков тип.
  За што ти треба па документ дека не си била претходно во брак?
  Вајда си помошела работа, има една клаузула за брак во странство дека доколку претходно си била во брак треба документ дека тој брак ти завршил, т.е извот од умрени додколку е починат или решене за развод. Ако се работи за тоа, зашто мене само на тоа ми текна.
  Ама бидејќи ти си во обратна ситуација нема таков документ.
   
 3. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.406
  Пол:
  Женски
  @Hipster Vo zemjata kade ke se vencam postoi takov poseben dokument pa mi baraat I mene takov od tuka.Jas znam deka kaj nas vo samiot izvod od maticna kniga ti go pisuva statusot vo brak, razveden itn..No, sepak ete da prasam vo slucaj da postoi, a da ne sum informirana. Fala za odgovorot :)
   
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Да да се согласувам, паметно е да прашаш него да се зафкнеш отпосле.
  Али со сигурност нема друг документ кај нас, а ова прв пат слушам дека некаде имало. Интересно:)
  Со среќа нека ти е :)
   
  На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.904
  Допаѓања:
  277.812
  Од мое искуство потребен е извод во интернационален образец, заведен на нотар, сите документи со апостиле и преводите да се вршат директно во земјата каде е склучувањето на бракот.
  Уверение за слободна брачна состојба ми се чини е од мвр, ама не сум сигурна. Препрашај си.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.415
  Пол:
  Женски
  Моја грешка, јас бев сигурна дека нема ама толку сум знаела. Се извинувам
  http://uvmk.gov.mk/?q=node/52

  Ова со преводите мислам дека може и кај нас да се направи заверени на нотар се легитимни, или пак таму во нашата амбасада или конзулат. Нека се јави свршеникот твој во нашиот конзулат таму кај него.
   
  Последна измена: 17 март 2015
 7. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.474
  Колку чини солемнизација на договор?
   
 8. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Зависи каков договор односно зависи од вредноста на тоа за што се однесува договорот...На пример ако е солемнизација на купопродажен договор зависи од решението за данок односно проценката на општината, ако е солемнизација на договор за дар исто,ако е солемнизација на договор за дар а дародавачот е ослободен од данок тогаш нотарот обично проценува колку отприлика чини недвижноста и според тарифникот одредува судска такса + нотарска награда, зависи од тоа дали има преписи, изјави, имотни листови кој ќе вади итн..
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.474
  За солемнизација на договор за дар се работи, а ослободен е од данок затоа што се работи за наследство од прв ред. Инаку решението треба да се изготви за пет работни дена, се' уште го немаме добиено.
  Ме интересираше дали нотарите имаат фиксен тарифник или па цените може да им варираат од нотар до нотар?
  И дали имаш да ми препорачаш некој поекспедитивен, зашто налетав и на не баш упатени?
  Фала ти. :)
   
 10. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Нотарот по правило е врзан за вредноста на предметот на договорот ама во вакви случаи каде што вредноста со сигурност не може да се знае,тој може да ја процени недвижноста на колку сака...ако сака може да ви ја смали нотарската награда а и може да ја зголеми...а може и да згреши ама не е тој проценител па да ја знае точно вредноста..обично од прилика ги проценуваат, според договори претходно што ги правеле или според една листа на проценки што ја прави општината....проблемот е што кога на пример би немало ослободување од данок, на решението би ја пишело вредноста на недвижноста и тогаш тој би бил врзан за таа вредност..а вака бидејќи даропримачот е ослободен од данот не ја пишува...покрај нотарскава награда има за плаќање и судска такса, спроведување во катастар, неколку заверки зависи од што документи се поднесуваат инт..значи пак неможе ни тој да ти каже цена освен ако не го разгледа договорот да види што документи би требале...грубо речено околу 6-7-8 илјади би било...можеш да се распрашаш кај неколку,па да видиш дали ќе ти кажат различни цени
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.474
  Многу ти благодарам. :)
   
  На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
 12. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  4.316
  Пол:
  Женски
  Дали нотар може да завери документ кој не е на службен јазик?
   
 13. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  препис, превод да, заверка на потпис не
   
  На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. farmagotka

  farmagotka Нов член

  Се зачлени на:
  21 септември 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Според нов закон од 2017 година мора да биде присутен адвокат на расправата за оставинска постапка кај нотарот.
  Дали е тоа и во пракса така или сепак може нотарот самостојно да ја заврши постапката?
  Загрижена сум за финансиските трошоци, претпоставувам со присуство на адвокат е многу поскапо?
   
 15. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Трошокот за тебе е сосема ист..Бидејќи наградата која ја примаше порано нотарот сега ја дели со адвокатот...Пример највисока награда кај нотарот е 9600 од кои 4800 се за него + кај него имаш уште нешто плус судски такси и трошоци а за адвокатот имаш само преостанатите 4800...ако ти побара повеќе да не му даваш толку него му сл
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. farmagotka

  farmagotka Нов член

  Се зачлени на:
  21 септември 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу многу. ❤ Јас вчера пратив барање до судот да ја започне постапката. Немам адвокат, самостојно се истражувам по нет. Сега кога нотарот ќе ми се јави дека е назначен за таа постапка, јас сама одбирам адвокат или нотарот има соработник кој е во својство на мој адвокат на денот на расправата? И доколку ми побара повеќе пари, да се повикам на ценовникот или??? Станува збор за трошна куќа во село која не чини повеќе од 3 илјади евра
   
 17. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Твое право е да си избериш адвокат ама ако не можеш да најдеш или не ти прави разлика кој е слободно побарај од нотарот ќе ти најде тој...да за парите ако ти рече повеќе,ќе си кажеш дека си информирана и крај
   
  На cresa-jagoda и farmagotka им се допаѓа ова.
 18. An4e banance

  An4e banance Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  611
  Пол:
  Женски
  Дали ќе може некој да ми каже колку чини заверката на сведителства од шесто до девето одделение ? Ви благодарам
   
 19. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Ако има една страна едно сведителство чини 125 денари а ако има две страни 150 ден..помножи го до бројот на сведителства и толку ќе те чини
   
  На An4e banance му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Двостранични се сведителствата :)