1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќ на вештерките (Halloween)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumfeta93, 22 октомври 2011.

 1. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Ноќ на вештерките (или Halloween) е празник што се слави на 31 октомври. Потеклото на овој празник е келтскиот фестивал на „Самаин“ и христијанскиот ден на „Сите свети“. Ова е народен празник, но некои христијани и пагани се посебно врзани со него. Ирските имигранти во Северна Америка донесле со себе верзија на нивната традиција. Овој ден често е поврзан со црната и портокаловата боја, и посебно со симболот на тиквичката која свети. Активностите поврзани со овој ден вклучуваат шеги, посетување на „проколнатите“ места, палење на логорски оган, маскенбал, резбање на тиквички, читање на страшни приказни и гледање на хорор филмови.
  Го сакате ли овој празник?
  Се маскирате ли?
  Дали и како го прославувате?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.626
  Не.
  Не сакам увозни празници. Уште ни Валентајн не можам да го сварам, сега уште и Халовин. Што е многу многу е.
   
  На Dark artist и M.a.r.i.l.y.n им се допаѓа ова.
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.840
  А јас ете без причина прееска сакав да се облечам како тиквичка! :wasntme:
   
  На M.a.r.i.l.y.n и belieber им се допаѓа ова.
 4. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Нема никакво значење за нашето поднебје, нема потреба да го празнувам. Плус, доволен ми е први април да се маскирам во slutty верзија на нешто. :angel:
   
  На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Јас лично не му придавам никакво значење на овој празник.
  За први април си се маскирам секогаш, доста ми е толку. :)
   
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  абе вие кажете ми мене дали некој добар хорор ќе излезе тој ден :D
  а празников нит го славам нит ништо :)

  Tоа им го препуштам на Aмериканциве :D :D
   
 7. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.423
  Никогаш не сум го славела, ни годинава, па ни наредните години, нема никакво значење за мене. Така да славење го препуштам на оние на кои им значи овој празник.
   
 8. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Кога бев помала од англиски не маскираа и приредби правевме за Halloween. Сега не го празнувам никако ама интересно би било таа вечер да испаднеш надвор и околу тебе сите во вампирчиња духчиња да бидат преправени :lol:
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Не го сакам празников, не се маскирам, не го прославувам :geek: хорор филм, не е толку страшен, кога се знае дека нема врска со реалноста :D
   
 10. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Порано на курс по англиски обично се маскиравме и правевме забава. Ништо посебно, не е наш празник. Зошто би го славела или почитувала или било што.
   
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Не го сакам празников затоа што не е наш Православно-Христијански празник,не се маскирам,а и не го прославувам.Но до пред 2 години кога одев на курс по англиски па бев приморана да да го славам и да се маскирам.
   
 12. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Не го славам од проста причина што не е наш празник.Си го имаме 1-ви април а ова ти е скоро исто,така да нема потреба од два 1-ви априли.
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Палам свеќа за душите на умрените во мојата фамилија и одам на гробишта, затоа што фактички по католички календар утредента е задушница.

  Инаку не се маскирам, ниту глупирам. Празников е чист американизам кој не ми е својствен.

  А крстена или не, палење свеќа за душата на некој кој ми бил секојдневие и дел од мојот живот ми е покажување почит и љубов, спомен и тивко сеќавање. Иако јас тоа го правам често а не само кога е денот наменет за тоа.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  И јас никогаш не сум го славела празников ниту пак сум се маскирала. Едноставно не е наш празник. Наместо него, Први Април го имаме кај нас, па тогаш се маскирам.
   
 15. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Halloween (Ноќта на вештерките)

  И што дека е Ноќ на вештерките? Ви значи вам овој ден? За мене е чиста глупост. Го слават само глупите Американци, ама нели ние многу ги обожаваме нив, па сакаме се ’ нивно да присвоеме. Толку фама не се дига за Божиќ, колку за овој ден.

  Едит: Јас до лани не ни знаев дека постои ваков ’празник‘.
   
 16. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Живи глупости, мислам ало!
   
 17. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Овој ден не ни можам да го наречам празник.
  Го сакам како најобичен ден.
  Во нашиот град уште одамна на овој ден му се придава значење од страна на гимназијалците.
  Уште од второ одделение одев на курс по англиски и ја имавме привилегијата да присуствуваме на забавите што беа организирани. Се глумеше, се добиваа награди за најдобрите драми. Се играа игри, се пееше и едноставно беше интересно. Година за година почна да се намалува еуфоријата околу овој ден, што мене искрено ми е мака.
  Сега ние сме организатори, смисливме драма, игри и планираме да го направиме интересно, необично, несекојдневно.
  Вчера основците си правеа забава, кога ги видовме како се изнашарале, алал да им е.
   
  На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rejchel

  Rejchel Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Не знам зошто сте толку против тој ден...... ако се направи добра забава зошто да не се глупираш малку.....
  мене лично ми е интересно...
   
  На Beautiful_girl.., MarchelineAmaru, MandyLane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Не е празник ова, ова е повеќе како маскенбал но во одреден шаблон (издупчени тикви во форма на глава со светилка внатре, вештерки, црно-зелени бои, метли итн.). Јас го гледам нешто како 1ви април, само што нели за 1ви април може кој во што сака да се маскира, а на ноќта на вештерките си има одредено. Пагански да, христијански не! Повеќе е како карневал, маскарада и кај нас уште не е прифатен глобално, зависи кој како повеќе е кај децата заради игри и претстави и кај тинејџерите заради лудило :D
   
 20. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски