1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќ на вештерките (Halloween)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumfeta93, 22 октомври 2011.

  1. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Да кажеме СТОП на еден празник кој го празнува западното општество, а сакаат да ни го наметнат под терминот " забава за деца", па се користи најчесто како проект на часовите по англиски јазик и во градинките како повод децата да дојдат маскирани исклучиво во страшни ликови согласно празникот.

    Halloween-ската поворка, а и самите костуми претставуваат враќање на предхристијанскиот пагански празник на Келтите Samhain, кој го добил своето име по нивниот пагански бог, ден кога мртвите души се враќале меѓу живите.

    Издлабената тиква во облик на мртовечка глава со запалена свеќа е најпрепознатлив симбол на Halloween, кој симболизира “душа која скита”, “Jack o’lantern”Џек со фенерот, кој според легендата своето место не го нашол ниту во рајот ниту во пеколот, па е осуден на вечно талкање по земјата по некој кој ќе го завземе неговото место.

    На овој ден сатанистите прават ритуали поврзани со окултизот кои вклучуваат жртвување и други перверзии. Ова верување нема никаква врска со нашата вера и не е дел од нашата култура, затоа не треба да се прифати ни како забава.
    Ние треба да ги научиме нашите деца да го слават Животот!
    Родители и учители, да внимаваме на нашите деца!
     
  2. Helejna

    Helejna Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Епа ќе ти биде бебе страв кога родителите те испуштиле од раце и ја предале твојата душа во ни помалку ни повеќе во раце на Сатаната:devil:
    Претпоставувам затоа се плашиш,ама ако не го славиш Halloween душата ти е кај Исус нема потреба од страв:angel:
     
  3. Helejna

    Helejna Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ама и смртта е дел од животот. Не може да се замижуваат очите на децата пред тоа.
    Вака на еден порелаксиран начин им се предочува дека животот е вреден да се живее убаво и корисно за да '' не ни талка душата во задгробниот живот''.
    Што и да значи задгробен живот.
     
  4. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Gusnime da ne mi bidi straf
     
  5. Helejna

    Helejna Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    А тоа родителите да те гушнат бебе и да не те испуштат од раце друг пат да не те фати Сатаната:devil:
     
  6. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    Ja ke te gusnam :hug:
     
    На Someonespecial и PogbaPol им се допаѓа ова.
  7. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    :hug:
     
    На Miss.A. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Гледам сите се испомаскирале денес нешто по кафичи оделе журки демек.
    Јас за први април веќе не се маскирам не па за Halloween.
    Што не се маскираат Американците за Струмички или Вевчански карневал а8) 8) ?
     
    На Cosmic Girl, Роберт 7, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Симпатично размислуваш...
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    То е шо е, објавата на МПЦ = пропаганда.

    Жими се, не прајме ритуали и не жртвуваме деца, сеуште. И, о, кој грев, што децата имаат повод бар уште еднаш годишно да се маскираат и да скокаат на музика со деца на своја возраст, кое инаку се вика забава.

    Мене уште никој не ми кажал за Станата, изгледа тој дел од теоријата на заговор не стигнала до мене зошто "никој" не кажувал што е зад денов, како да има некој висок левел на заговор. Ама ветувам штом ми тропни на врата да ми побара жртва, ќе ви кажам условите.

    Halloween филмовите се тоа, филмови. Хорори постојат и ќе постојат уште долго, и тоа во сите делови од годината. Не дај Боже да пуштат некој на кино хорор, и тоа на верски празник, шу прајме тогаш? Или не е исто?

    И за крај, мене гајле ми е кој оди на забава, кој слави во вистинска смисла на збор, или кој само се маскира. Ни пак ми е гајле дали некој не слави. Ама иритантни се особи кои се први да фрлат камен за било што, па така и за ова, ама нема потреба, ве научивме кои сте.

    П.С. Ми остана мозок и црева од вчера, повелете.
     
    На Amellie13, Waverly Raven, ane.bella и 5 други им се допаѓа ова.
  11. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Јас големо дете сум па пак се маскирам. ]:)

    Исто како и други празници кои немаат врска со нивното значење и како се славеле во минатото, така и овој. Доволно има сивило низ улициве, секако дека ме радува кога ќе видам насмеани маскирани деца, па и возрасни. Јас се маскирав, смешно беше моето, не беше страшно, сите ме бендисаа, за малце награда ќе земев :D

    Олабавете, не се навлекуваат децата на сатанизам од Халовин. Знан дека не е наш празник, ама не е нешто страшно тоа толку во несвест да се паѓа.
     
    На Ketchup, Waverly Raven, ane.bella и 3 други им се допаѓа ова.
  12. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Многу "сатански" празник, деца па и возрасни овлечени во различни некои страшни некои слатки па и смешни костими одат и збираат чоколатца и бонбони, ептен сатанистичко страв да те фати :devil:

    Еве неколку сатански:devil: слики од вчерашниот ден што ги сликнав додека ги шетав дечките по бонбони.
    Нас и на илјадници други ни беше супер забавно, и не никаде не видовме никој да принесува жртви,да прави перверзни работи или било какви сатанистички ритуали :)
    20181031_183017.jpg 20181031_183309.jpg 20181031_183904.jpg FB_IMG_1541092808100.jpg FB_IMG_1541092799934.jpg
    Последните 2 се од пред неколку години.
     
    На Adidas888, Ugly Duckling, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.462
    Пол:
    Машки
    Ама си преувеличил... Јас сум сигурен дека 99% од овие шо се маскираат, т.е. го “празнуваат празникот” во МК, немаат никаква паганска или сатанистичка намера, повод! Секој си има право, а и добар разум да процени дали нешто е добро за неговото дете, за него или не е... не знам до кога со вакви досадни, конзервативни и застарени пропаганди, де со Halloween, де со мартинки, де со огнови за Бадник. Остајте ги луѓето нека олабават малце, ама буквално на никој не му штети!
     
    На Juicy, theowndemon, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Многу ми е интересен овој празник, гледам дека темава не е активна долго време, па може да ја активираме.
    Ајде некој што знае повеќе околу овој празник. Дали би го празнувале и дали го празнувате?
     
    На Waverly Raven и ane.bella им се допаѓа ова.
  15. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Јас не го празнувам,не е наш
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Годинава Халовин, најпознатите секти во државата ќе го одбележат со постизборни прослави, за првпат во Мк ќе има вистинска Ноќ на вештерките на соодветен датум :rofl:

    Сега ќе напишам мое видување за празникот.

    Халовин е преку филмовите, нашминкана и популаризирана традиција во предвечерјето на католичкиот празник посветен на сите светци.

    Ако е Халовин пагански и сатанистички празник, пагански и сатанистички се и обичаите при Задушница, Коледе, карневалите за Прочка и Василица, одбележувањето на 1. Април и ред други датуми. Плукање по Халовин е производ на чиста ксенофобија и национализам.

    Инаку, не го славам бидејќи немам таква навика, немам никакви спомени од денот.
     
    На Shia, Angie1432, SnowWhite8 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Годинава сум многу уморна, како се да ме достигнува амае напрам барем една тура колачиња- цревца и нешто така. Ама има време, иако уште не сум почната. Само лани не праевме забава ради корона али годинава во најмала рака ќе пратам на сите колачиња, ко шо праевме за Божиќ со secret santa. Тематски колачиња, спаковани, пратени кај сите.
     
    На Nausicaa и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Најјака бе :D
    Темава од тогаш ја немав отворено
    Сеуште не почитувам Халоуин
     
    На INNERBEAUTY и Biljarkata им се допаѓа ова.
  19. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Освен во веро џамбо каде на друго место може да се најде декорации и маски за Халовин?
     
  20. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.299
    Пол:
    Женски
    Ќе има некаде забава по овој повод или?