1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќ на вештерките (Halloween)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumfeta93, 22 октомври 2011.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    А сите ние дознавме за денов од курсевите што ги посетувавме и од америчките филмови.
    Каква нација се човече, све нешто тралалајки смислуваат, вклучувајќи го и Валентајн и Father's day. Мислам, кои празници се тоа?! :D
    Ништо не им вреди, освен палчинките, за кои исто така, имаат ден, некој си во Февруари.

    Апсолутно ништо неми значи денов, освен што го носи името на еден култен хорор.
     
  2. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Не го прославувам :x сестра ми што оди на курс по англиски ке се маскира :| Не е наш празник :?: Самоо ..една другарка запна парти па парти |( што да се прави :P очеш- нечеш мораш ! Не го сваќајте како прославување на празникот :geek:
     
  3. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Јас прв пат минатата година го славев , бидејќи овде сите го слават и баш интересен празник е, има доста интересни маски, куќите обавезно ги ружаат ... Еве како слават тука, сакав да одам, ама можно е да ми пукни водата од страв :lol:


    http://haunt.dorneypark.com/

    За тој што сака да види , нека оди во attractions..
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Не го славам ама би сакала некогаш да одам во Америка и да ги видам маскирани децата како земаат бонбони хаахах :lol: :lol:
     
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Не ја сваќам финтата да се слави овој празник кај нас, уште помалку да се маскираш, па и да го уредуваш домот со тикви и други глупости.
    Преоптеретени сме со американските филмови и празници па и самите влегуваме во филм и се бламираме.
    Го славиме последниве години Валентајн, забораваме дека истиот ден имаме уште поубав православен празник.
    Туку лани имав пример на познаници кои си даруваа поклони за Божиќ, да да на 25ти декември, а после си слават православен божиќ. Боже сачувај што друго би рекла.

    Го чекам денот кога на 4ти јули ќе јадеме мисирки, ќе ја пееме американската химна и ќе се молиме додека се држиме за рачиња.

    Инаку ја видов на интернет најдобрата маска за овој Halloween.
    Секоја ти чест Хајди Клум. Ти се поклонувам :clap:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Еве и ги и претходните костуми во спојлер ќе ги ставам секоја и чест на оригиналноста :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Belieber163 и Chocoholic им се допаѓа ова.
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    ЕПА АЈ НЕКА НИ Е СРЕЌЕН ПРАЗНИКОВ!!! :D

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG][​IMG]

    [​IMG]

    И ЗА КРАЈ:
    [​IMG] :D
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Никогаш не сум била на прославување на овој празник, ама она оригинално прославување според американската традиција. Оние бламирања организирани од страна на школите за курсеви по англиски не ги сметам.
    СЕпак, се работи за нечија традиција, а традицијата како традиција заслужува почит. Индивидуално е дали ќе прославиш или не.
    Кога би имала можност би учествувала на американска прослава. Дотогаш ми останува прославата во Американ Корнер ако успеам да најдам време и да отидам...
     
  8. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Што има да го славиме Halloween кога имаме наши празници, нели ние се маскираме на Василица. Исто како што го славиме св.Валентин а си имаме наш празник. Ама навика ни стана изгледа да ги прифаќаме американскиве празници :worried:

    Туку, се замислив нешто. Гледав на нет некој се инспирирал од Лејди Гага, па баш ме интересира во што таа се маскира? Ќе облече нормална облека? М? :^)
     
  9. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Луѓе, а не е утре празников или јас сум погрешно информирана? :^) :$
     
  10. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Да во школо го прославивме во петокот.Имаше приредба, часовите беа скратени.Од сите одделенија имаше по неколку избрани деца да учествуваат(меѓу нив и јас ) , школото беше украсено, сите макирани....
    Се на се супер.. :)
    ПС : Да утре е (31.10) но ние го прославивме во петок.
     
  11. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    Ајде освестете се луѓе ,ова е пагански празник,затоа и Обама го слави а иретко кој да знае дека токму тој е АНТИХРИСТОТ,што за нас христијаните е многу вазно!Сатаната ќе направи се за да ги одалечи луѓето од БОГ!!!!

    Од дното на душата го мразам HALLOWEEN :@
     
  12. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Јас го обожавам денов и не зашто ги обожавам американците, а уште помалку сум глупа американка, едноставно ми се допаѓа целата таа језива атмосфера, тиквите, портокалева боја секаде,асоцира на есен,датумот му е во мојот омилен месец...
    А бидејќи не се слави овде, јас сама на себе си го донесов кај мене во соба и така ке го поминам утре, со хорори,едноставно ми е ќејф..

    Кога сме кај тоа,веќе е 31ви. :)
     
    На 1209, MarchelineAmaru и Nevermore им се допаѓа ова.
  13. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Жити христијанката, секој втор пост ти е за хороскоп. Не ги потресувај за џабе децата.
     
    На blosson и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
  14. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    Жити христијанката, секој втор пост ти е за хороскоп. Не ги потресувај за џабе децата.

    ИЗВИНИ АМА ТОА ШТО СИ КОМЕНТИРАМ ЗА ХОРОСКОП Е ДРУГО,НЕ ЗНАЧИ ДЕКА СЛЕПО ВЕРУВАМ ВО НЕГО ,А СОСЕМ ДРУГО Е ДА НЕ ГО САКАМ ХАЛОИН ЗАТОА ШТО СУМ ВЕРНИК.КАКО ПРВО ,КОЈА СИ ТИ ДА СУДИШ А КАКО ВТОРО НЕ САКАВ НИКОГО ДА ПОТРЕСАМ ,САМО КАЖАВ МОЕ МИСЛЕЊЕ,ОК?
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Дај бе нетуку се филмај овде. Обама, антихрист курци палци!
    Као демек го славиме празникот и посен грав служиме дома, па идат сите роднини на слава! Бог да чува.
    Денот е убав и ми се свиѓа заради атмосферата, маскирањата, забавата, поради страшните легенди и приказни... Кои црни сатани |(

    И валентајн е католички празник, а не верувам дека некогаш не си подарила некому нешто или не си добила поклон. :wasntme:
     
    На MarchelineAmaru, TheKiketoo, JoxyTheFreak и 2 други им се допаѓа ова.
  16. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    Не се филмам и не ми е намерата да ве осудувам .LACRIMOSA,овај празник стварно си е паган,но како го сфаќате вие тоа не ми е работата да се мешам :x .
    И да,сум добивала поклони на Валентин и сум подарувала,но овде зборуваме за HALLOWEEN.
    Се надевам се разбравме како луѓе :emo:
     
  17. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Да,и?
    Антихрист,ова-она,звучиш ко јеховиниве сведоци.

    И:
    Halloween was brought to North America by immigrants from Europe who would celebrate the harvest around a bonfire, share ghost stories, sing, dance and tell fortunes.

    Ипак не е крив Обама антихристот.

    Не знам што гледаш толку лошо у денов..
     
  18. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Доста е од странскиве празници. Не го прославувам, дури ни незнаев кога е додека не ја видов темава :D Се маскирам за 1ви април и тој "празник" го почитувам.
     
  19. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Хороскопот го спомнав затоа што е исто паганска измишљотина како и празников кој толку многу го мразиш. Не можам да поднесам „христијани“ што ни самите не си ја знаат религијата, ама се први да рипнат со осудување и ширење лажен морал за тоа како не чини дечињата да се маскираат и да собираат слатки од комшиите.
     
  20. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    На англиски во минатото школо го славевме, ептен беше убаво цело школо украсено, па разни игри игравме, на час правевме листови и хамери, и правевме како забава па не снимаа и ни ги даваа, па то ти је лудило. :D
    И лани баш кај тетка ми се погодив за празникот, се собравме деца и идевме со тиква и свеќи плашевме луѓе. :D
    Сега кај што идам на англиски ништо не правиме, денес редовен час си имавме.
    Инаку како празник интересен таков creepy :geek: , со тикви, вештерки, легенди, мистерии...