1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќ на вештерките (Halloween)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumfeta93, 22 октомври 2011.

  1. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Индиго децата као не голтале букви, запазувале правопис и т.н -.-

    Немам ништо против празников, празник како и сите останати, денес тоа е забава пред се, а и стара традиција им е, па нека си ја испоштуваат, не туку примешувајте црква, вера не знам што..
    Ама сега малку глуп ми е трендот и во Македонија да се празнува. Што знам, постојат први Април, па василичарски карневали, па карневал околу прочка исто има. И причините поради кои се обележуваат тие денови се исти, поврзани се со старите верувања и сл. Кога веќе постојат овдешните (а ги има повеќе), не е потребен уште еден кај нас. Мислам, овде стално нешто се прославува..

    Го слават веќе и Патрик овде, ништо ново..
     
  2. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Можеби е глупаво прашањево ама морам да прашам.
    Каков празник е Patrick day?
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Празикот на св. Патрик (на ирски јазик Lá Fhéile Pádraig) нема врска со ноќ на вештерките, тоа е црковен празник на кој особено внимание се посветува во Ирска бидјеќи Св. Патрик се смета за заштитник на Ирска. Патрик го донел црковното христијанство во Ирска (некаде околу 5 век) и ја користел детелината со 3 листа за да на ирците им го објасни светото тројство. Ирската дијаспора низ САД, Канада и други земји исто го слави на големо овој празник кој се паѓа на 17 март.
     
  4. loveme-4ever

    loveme-4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Halloween

    Со другарките сакаме да направиме забава за Halloween ама никако не можеме да најдеме украси и бонбони,ај за украси ќе си направиме сами од хартија или од тиква ама за бомбони ?
    Дали некој знае каде каде можеме да ги најдеме и колку од прилика коштаат?
    Ако темава е дупла или не е за оваа категорија канта :)
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Halloween

    После Валентајн, нова тура помодарство, а? :)

    Побарајте во Европа, имаат на рефус све и свашта, а имам гледано и поголеми пакетчиња бомбони и во Тинекс/ Веро. Од кој тип бомбони ви требаат?
     
  6. loveme-4ever

    loveme-4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Halloween

    http://www.google.mk/imgres?q=Halloween+candy&num=10&hl=mk&biw=1280&bih=669&tbm=isch&tbnid=lQxzxHjqC2GUQM:&imgrefurl=http://www.saratoga.com/news/smile-guy.cfm&docid=J6joDMuVnkubeM&imgurl=http://www.saratoga.com/images/halloween-candy.jpg&w=360&h=240&ei=Jd2KUJjVFYmI4gSqgIHoCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=629&vpy=409&dur=581&hovh=183&hovw=275&tx=83&ty=107&sig=104622273991024086115&page=1&tbnh=135&tbnw=219&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:12,s:0,i:100
    Некој вакви одприлика специјални за Halloween
     
  7. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Halloween

    Има такви во Европа :)
     
  8. loveme-4ever

    loveme-4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Halloween

    Фала :)
    Баш утре ќе проверам
     
  9. marija.directioner

    marija.directioner Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    24
    Не го славам. Само си се бериме со другарките и гледаме некој страшен филм. :lol:
    Сакам хорор. :P
     
  10. yanartgoth

    yanartgoth Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Во мојата држава се слави сега во среда..Ќе идеме со другарките од факултетот баш да видам како е :)
     
  11. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Штета што не се слави кај нас а славиме секакви други глупости,барем ова е нешто интересно декориранје украсуванје со тикви разни костими за маскиранје...
     
  12. cat250

    cat250 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Јас сум успеала во живо да видам како се слави бидејќи имам роднини во странство и многу ми се допадна куќата на роднините кај што ние престојувавме беше целата украсена надвор во дворот имаше гробови скелети издлабени тикви а и внатре беше исто така украсена вечерта беше морбидно гледаш околу тебе се шетаат вампири духови вештерки зомби јас тогаш бев вампирка и со сестра ми одевме од куќа на куќа и некои од возрасните беа облечени така потоа заедно со братучетките (тие што живеат таму) отидовме во некоја опседната куќа многу беше страшно внатре кога влеговме ни беше страв да се вратиме некои маски многу страшни беа и потоа гледавме хорор се на се празникот на мене многу ми се допаѓа :)
     
  13. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Додека беше овде aмериканкава од Мировниот корпус, славевме.. и тоа сите маскирани... кој беше во можност носеше и тиквички, нели од оние за halloween.. и одевме од куќа до куќа со извик на позната реченица: Trick or treat. Во секоја куќа ни даваа бомбончиња, и сега оваа година пак ќе се организираме, ептен интересно е :)
     
  14. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Оваа година ноќта на вештерките ќе ја прославувам за ПРВ пат во една невладина организација каде има волонтери ова она.Инаку во мојот град на многу места се прославува во училиштето,кафичите и сл.Знам дека во училиштето ќе се одбира најдобра маска а во оваа невладина организација ќе имало и некои игри.
     

    Прикачени фајлови:

    • fmaid.jpg
      fmaid.jpg
      Големина на фајлот:
      18 KB
      Прегледи:
      212
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    За тие што ја славеа ноќта на вештерките како поминавте? Што маски имавте?
     
  16. loveme-4ever

    loveme-4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Бидејќи кај нас за жал не се слави,се собравме 3 другарки и гледавме филм :(
    Се маскирав во вампир :)
     
  17. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Интересно е,некако се враќаш во детството и уживаш :D
    За жал не се слави кај нас :)
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не бидете де толку ожалостени. Никој не ви брани да се маскирате за Василица :!:
     
    На wolf4e и t.i.n.k.e.r.b.e.l.l им се допаѓа ова.
  19. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Ептен ми е вештачки празников а и не е наш немам ни желба ни потреба да го славам...гледам често се маскираат на денов ама па ептен ми е тоа глупаво ! Да не го слават во Америка Св. Трифун случајно ? Кааааако да не ... стварно сме лоши ! не ги славиме нашите како што треба туѓи земаме :devil:
     
  20. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    :rofl: Јас не го празнувам, ама баш ми е интересен!