1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќ на вештерките (Halloween)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumfeta93, 22 октомври 2011.

  1. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    хаха и јас исто :D
     
    На Angel-Adriana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Јас и другарките веќе две години на Халовин се шминкаме онака вештерски море бетер сме од тоа абре ставаме какви ли не шминки,бои размачкуваме и сите во црно во населба ии плашиме луѓе и по уличкине праиме бељи кршиме ќерамиди,чукаме по врати,го расфрламе ѓубрето.... :devil:
     
  3. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Јас Halloween не го славам.Го имам 1-ви април за тоа и тогаш си се маскирам.За да гледам хорор филм или пак да раскажувам страшни приказни не ми треба празник,тоа можам секој ден да си го правам.И мислам дека доволен ни е први април,не ни треба Halloween,и онака имаме доволно празници. :lol:
     
  4. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Гледам празников пополека и кај нас се пробива! Ние не славиме наши празници, а камоли па Хелувин... Што е следно Сент Петрик?? |(
    Ни јас не го празнувам, го имам 1-април и доста ми е! :wasntme:
    Инаку интересно е сето тоа, ама им го препуштам на американците! Ние ништо немаме со овој празник :!:
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Хаха, мене тогаш ми е роденден, пазете се еј! :devil: Планирам некој роденден да го направам онака Халоуин забава, понатака можеби. :)
     
    На Petunia-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  6. HelloKityy

    HelloKityy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    73
    јас не живеам во америка и овде го празнуваме празникот на 31 октовмри .. ке се маскирам во axl rose
     
  7. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Ова ми е трета година и прејако е...идеме кај една другарка се шминка се правиме и после низ маало плашиме луѓе и сл :D
     
  8. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Коледе + 1ви Април = Halloween :)

    Искрено мене ми е многу интересен овој празник и како луѓето се подготвуваат за него. Одете во некоја Католичка или Протестантска земја и ќе се заљубите во празников. Колку се само сите посветени, тоа чудо. Сите купуваат декорации, украсуваат, купуваат храна, раздаваат. Браво. :clap:

    Но, не е наш и не го славам.
     
  9. HelloKityy

    HelloKityy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    73
    Мислев ЖИВЕАМ .. :fubar:
     
  10. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Ноќта на Вештерките е на 31 октомври и секогаш некој мои другарки одат, а јас сеуште немам појдено на таква забава.
     
    На Eli.Malik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Сакам ноќ на вештерките бидејчи можам да ги видам тие што ги мразам без пудра
    :devil: :devil: :devil: :devil:
     
  12. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Глобализацијата и интернет времето во кое живееме допринесоа за ширење на празници кои не се автохтони за регионот во кој живееме. Јас кога бев тинејџерка не се славеше ниту Валентин, а сега гледам забави по дискотеките на овој ден.
    Колку е исправно славењето на празници кои немаат подлога во нашата традиција, оставам на секој индивидуално да одлучи. Ама овие два празника се шират и во земјите на Далечниот Исток, така да ние не сме некој изолиран случај.

    Доколку за Валентин во православната традиција има пандан - Вера, Надеж и Љубов на 30 септември, за Halloween нема.
    Имено, Halloween нема врска со 1 април, ниту со василичарите. Единствена сличност помеѓу трите се маските. Најблизок празник на овој кај нас би била Задушница.
    1 април настанал како неофицијален празник со кој се одбележува Новата Година според Грегоријанскиот календар.
    Василица се паѓа во периодот на т.н. Некрстени денови, период што трае од Божиќ до Водици, кога според легендата Исус не бил крстен и ѓаволите се мачеле да го излажат да не се крсти и да не се исполни волјата Божја. Се верува дека овие денови за човекот се опасни бидејќи тогаш мртвите се во движење, разни вампири, караконџули, вештерки, самовили и други нечисти сили се активни и на сите начини сакаат да му напакостат. Целта на василичарите е да ги отстранат лошите демони и да обезбедат среќа и напредок на поединецот како и на пошироката заедница. Затоа и самите маски се страшни, со цел да ги исплашат демоните.
    Halloween, од друга страна значи "hallowed evening" т.е. света вечер и е ден кога се сеќава на мртвите, вклучувајќи ги и светителите, мачениците. Овој празник има паганско потекло и е поврзан со келтските фестивали на жетвата. Го означува крајот на жетвата и почетокот на зимата. Келтите верувале дека вечерта на Halloween велот помеѓу светот на живите и мртвите е најтенок и живите можеле да ги видат и да разговараат со мртвите. Паганската традиција била толку силна што подоцна била инкорпорирана во христијанските обичаи и празници. Имено, ден после Halloween се слави Сви Свети, а на 2 ноември е Душни Дан - пандан на православната Задушница,ден кога се сеќаваме на блиските починати, се дава милостина на сиромашните во име на покојните и се моли за покој на нивните души.

    И да не бидам офф топик, Halloween славам само кога сум во Америка. Сметам дека овде не е дел од нашата традиција и не гледам потреба од славење. А и тиквите ни се ептен тешки за резбање :rofl: :lol:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Интересен празник е,но не го прославувам,додека бев мала се маскирав само за 1ви април. :)
     
  14. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Mене ми е баш интересен...иако не е наш убаво е тоа шо има забави на тој ден :makeup: :party: 8) а посевно филмовите за халовин :inlove: :~: и сега гледав неколку по шо ги обожавам
     
    На 4rever.unique му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    When witches go riding,
    and black cats are seen,
    the moon laughs and whispers,
    ‘tis near Halloween.
    Интересен празник,да.
    http://forever-halloween.tumblr.com/
     
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Интересен празник, но во Македонија ќе пристигне за 50 години (бидејќи сме малку закаснати ;) )
     
  17. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал што нема вакво нешто во Македонија, многу е интереснооо :(
     
  18. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    одвај чекам 31ви да дојдеее :inlove: .. годинава ќе бидам evil witch ]:) :devil:
     
  19. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Јас најискрено имам некое поделено мислење за празнувањето на овој празник. Од една страна е интересен и забавен, можност секој да си ја покаже својата креативна страна, особено ми се свиѓаат тие приватни забави па домашни правени украсени колачи, сето тоа некако ја прави по празнична атмосферата а католиците поточно американците се махери за тоа, мислам повеќето од нив. Од друга страна па си викам шо сега ние да славиме туѓи празници, си имаме доволно наши, православни само што не се развиени на толку забавно ниво. :(
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во Америка се прославува на големо овој празник. Кај нас сите сакаат да живеат на амерички начин. Е сум видела кај нас некои се преправаат во вештерки. Интересно е, бар за нас младите. Зошто да не. Т.е. Супер ден за правење глупости. Хахахах