1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нудлс

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од skenco, 8 јули 2013.

 1. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  се мислев каде да ги сместам бидејки се приготвуваат и како супа и како шпагети па решив да ги ставам во посебна тема
  дали јадете нудлс?
  јас и моето семејство ги обожаваме,лесни се за подготовка,вкусни се,диетални и богати со енергетска вредност
  син ми и маж ми ги сакаат со вкус на ракови,а јас ги сакам комбинација на говедско со чили
   
 2. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  нуделс

  не ми се верува зарем никој не сака да јаде нуделс :?:
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.276
  Допаѓања:
  33.529
  Пол:
  Женски
  нуделс

  Не јадам нуделс.
   
 4. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  нуделс

  serpentina ме праша дали има и други нуделс освен бугарските,има и грчки,јас ги купувам во рамстор и во принц супермаркет во т.поле(има со вкус на чили,зеленчук,говедско,пилешко,печурки и шкампи)
  поздрав,чао
   
 5. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.218
  Пол:
  Женски
  нуделс

  Јас веќе некое време имам дома една кесичка со вкус на морски плодови -Ориентал Експрес (Кинески) и се чудам што да им правам.
  Прво ме разочара тоа што гледам во составот многу додатоци, сол, емулгатори. Не ми изгледаат баш за некоја здрава храна. Ако им дојде редот некогаш за готвење, ќе пишам за впечатокот.
   
  На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  425
  Пробано, вкусено, дегустирано.Пред да ги пробам, да, ми беа малку чудни.Сe прашував: ''Добро, зарем фиде суво може да се јаде како макарони,чекај не се додаток за во супа !?'' :^) Целата бев во прашалници, но откако ги пробав (моите беа со зачин морски ракчиња мислам) дефинитивно ми се допаднаа. :inlove:

  Ги има мислам по маркетиве како ВЕРО, Тинекс, Карфур и слични,мене ми се допаѓаат.Исто и во sushi co. :)
   
 7. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Не сум јадела, но можеби ќе пробам.
   
 8. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.945
  Допаѓања:
  10.077
  Од тие спакуваните со зачини најмногу ги јадам тие со вкус на луто говедско. Кај нив не ни морам да додадам друг зачин, додека кај останатите зависно од вкусот додавам или кари или мешавина зачини нешто како чили во прав.
  Многу ми се убави да ги јадам со малку течност во нив и ептен убаво ми го разработуваат организмов наутро. Инаку ги сакам и промешани со соја сос и динстан зеленчук или некогаш ги јадам со пченка варена, зависи како сум расположена и колку време имам. Со месо не сум ги правела до сега, ама сум јадела и така ми се убави.

  За конзерванси не сум читала, но ако не сакате вакви има во маркетите каде што се продава здрава храна, оризови нудлс спаквувани баш како фиде. Е сеа малку поскапи се од останатите, околу 100 денари една кесичка, ама ако сакате и ако ви прават кеиф има алтернатива.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.410
  пoсле Пицa,Нудлсoт ми се нaјoмилени :D
   
 10. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Јас ги јадам оризовите. Поскапи се, ама една кесичка мене ми доаѓа отприлика за 3-4 оброци, зависи колку ќе ставам. Исти се на вкус, направени се само од оризово брашно и вода.
  Јас моите ги јадам со доматен сос, печурки, кромид, маслинки, домати и понекогаш уште некој друг зеленчук, зависи што имам по дома. За 10 минути имам најубав ручек. :D
   
  На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.945
  Допаѓања:
  10.077
  Одамна не сум ги јадела, дури се зачудив и дека имам мислење во темава :?::)
  Тие со луто говедско стварно се убави, ама избегнувам веќе работи што се полни со конзерванси и емулгатори. Баш ќе ги пробам овие обичните без додатоци.
   
 12. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  27.407
  Пол:
  Женски
  Bi mozela da gi jadam sekoj den !!!
   
 13. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Нудли јадам со години секој втор ден и сум махер за правење и вкусови за нудли
  Бугарскиве што ги има по маркетите низ Македонија се катастрога
  ем дебели ем тој прашокот е ужас
  Маggi се убави ама српските , и од Бугарија сум купила Маги ама не се толку колку српските
  а најубави според мене се овие
  [​IMG]
  совршенство
  тетка ми ми ги донесува од Шведска ама незнам кај би можела да ги најдам поблиску...
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  9.313
  Пол:
  Женски
  не јадам Нудлс
   
 15. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  5.105
  Пол:
  Женски
  Ако може некоја да сподели рецепт за нудлс? До сега ги правев само со зачините што одат со нив, но сакам да експериментирам малце. :)
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Не јадам нудлс.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.224
  Допаѓања:
  20.057
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам. :inlove:
  Сакам да ве прашам како правилно се готват нудлите од тие што се во паковка со сосови. Пред некој ден си правевме со другаркиве ама тие ги ставаат сите сосови во тенџерето додека се варат (и маслото, и вегетата и тоа лутото што е). Мене така по не ми беа вкусни а и некако ми беа многу суви. Тие ги јадеа со кечап ама јас не сакам кечап. Јас си ги правам на тој начин што во тенџерето го ставам само маслото и откако се сварат ги цедам и ги ставам во чинија и ги додавам вегетата и лутото. Мислам дека така е правилно да се готват а и така ми се највкусни.
   
 18. supersandy

  supersandy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2020
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  559
  Пол:
  Женски
  Мммм најслатки, но колку што се слатки- толку се и штетни. Затоа избегнувам да ги јадам често.
   
 19. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  5.105
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е најправилно, но јас ги варам 3 мин, ги цедам и ги ставам во сад. Го ставам маслото што оди со нив, сипувам малку и маслиново, го додавам зачинот и мешам.
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 20. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.693
  Пол:
  Женски
  Обожаваам :inlove:
  Често ги јадам 2-3 пати во неделата сигурно.
  Има 2 начини.
  Ако сосовите се стават у вода после тоа ќе се процедат помалце луто е.
  А ако сосовите се стават после варење поише луто е.
   
  На Mrs.Precious и Vitaly им се допаѓа ова.