1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нудлс

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од skenco, 8 јули 2013.

  1. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    се мислев каде да ги сместам бидејки се приготвуваат и како супа и како шпагети па решив да ги ставам во посебна тема
    дали јадете нудлс?
    јас и моето семејство ги обожаваме,лесни се за подготовка,вкусни се,диетални и богати со енергетска вредност
    син ми и маж ми ги сакаат со вкус на ракови,а јас ги сакам комбинација на говедско со чили
     
  2. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    нуделс

    не ми се верува зарем никој не сака да јаде нуделс :?:
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    нуделс

    Не јадам нуделс.
     
  4. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    нуделс

    serpentina ме праша дали има и други нуделс освен бугарските,има и грчки,јас ги купувам во рамстор и во принц супермаркет во т.поле(има со вкус на чили,зеленчук,говедско,пилешко,печурки и шкампи)
    поздрав,чао
     
  5. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    нуделс

    Јас веќе некое време имам дома една кесичка со вкус на морски плодови -Ориентал Експрес (Кинески) и се чудам што да им правам.
    Прво ме разочара тоа што гледам во составот многу додатоци, сол, емулгатори. Не ми изгледаат баш за некоја здрава храна. Ако им дојде редот некогаш за готвење, ќе пишам за впечатокот.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    Пробано, вкусено, дегустирано.Пред да ги пробам, да, ми беа малку чудни.Сe прашував: ''Добро, зарем фиде суво може да се јаде како макарони,чекај не се додаток за во супа !?'' :^) Целата бев во прашалници, но откако ги пробав (моите беа со зачин морски ракчиња мислам) дефинитивно ми се допаднаа. :inlove:

    Ги има мислам по маркетиве како ВЕРО, Тинекс, Карфур и слични,мене ми се допаѓаат.Исто и во sushi co. :)
     
  7. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не сум јадела, но можеби ќе пробам.
     
  8. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.073
    Од тие спакуваните со зачини најмногу ги јадам тие со вкус на луто говедско. Кај нив не ни морам да додадам друг зачин, додека кај останатите зависно од вкусот додавам или кари или мешавина зачини нешто како чили во прав.
    Многу ми се убави да ги јадам со малку течност во нив и ептен убаво ми го разработуваат организмов наутро. Инаку ги сакам и промешани со соја сос и динстан зеленчук или некогаш ги јадам со пченка варена, зависи како сум расположена и колку време имам. Со месо не сум ги правела до сега, ама сум јадела и така ми се убави.

    За конзерванси не сум читала, но ако не сакате вакви има во маркетите каде што се продава здрава храна, оризови нудлс спаквувани баш како фиде. Е сеа малку поскапи се од останатите, околу 100 денари една кесичка, ама ако сакате и ако ви прават кеиф има алтернатива.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    пoсле Пицa,Нудлсoт ми се нaјoмилени :D
     
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Јас ги јадам оризовите. Поскапи се, ама една кесичка мене ми доаѓа отприлика за 3-4 оброци, зависи колку ќе ставам. Исти се на вкус, направени се само од оризово брашно и вода.
    Јас моите ги јадам со доматен сос, печурки, кромид, маслинки, домати и понекогаш уште некој друг зеленчук, зависи што имам по дома. За 10 минути имам најубав ручек. :D
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.073
    Одамна не сум ги јадела, дури се зачудив и дека имам мислење во темава :?::)
    Тие со луто говедско стварно се убави, ама избегнувам веќе работи што се полни со конзерванси и емулгатори. Баш ќе ги пробам овие обичните без додатоци.
     
  12. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Bi mozela da gi jadam sekoj den !!!
     
  13. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Нудли јадам со години секој втор ден и сум махер за правење и вкусови за нудли
    Бугарскиве што ги има по маркетите низ Македонија се катастрога
    ем дебели ем тој прашокот е ужас
    Маggi се убави ама српските , и од Бугарија сум купила Маги ама не се толку колку српските
    а најубави според мене се овие
    [​IMG]
    совршенство
    тетка ми ми ги донесува од Шведска ама незнам кај би можела да ги најдам поблиску...
     
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    не јадам Нудлс
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Ако може некоја да сподели рецепт за нудлс? До сега ги правев само со зачините што одат со нив, но сакам да експериментирам малце. :)
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не јадам нудлс.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.843
    Пол:
    Женски
    Ги обожавам. :inlove:
    Сакам да ве прашам како правилно се готват нудлите од тие што се во паковка со сосови. Пред некој ден си правевме со другаркиве ама тие ги ставаат сите сосови во тенџерето додека се варат (и маслото, и вегетата и тоа лутото што е). Мене така по не ми беа вкусни а и некако ми беа многу суви. Тие ги јадеа со кечап ама јас не сакам кечап. Јас си ги правам на тој начин што во тенџерето го ставам само маслото и откако се сварат ги цедам и ги ставам во чинија и ги додавам вегетата и лутото. Мислам дека така е правилно да се готват а и така ми се највкусни.
     
  18. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Мммм најслатки, но колку што се слатки- толку се и штетни. Затоа избегнувам да ги јадам често.
     
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е најправилно, но јас ги варам 3 мин, ги цедам и ги ставам во сад. Го ставам маслото што оди со нив, сипувам малку и маслиново, го додавам зачинот и мешам.
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  20. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Обожаваам :inlove:
    Често ги јадам 2-3 пати во неделата сигурно.
    Има 2 начини.
    Ако сосовите се стават у вода после тоа ќе се процедат помалце луто е.
    А ако сосовите се стават после варење поише луто е.
     
    На Mrs.Precious и Vitaly им се допаѓа ова.