Обезбедување и видео надзор на вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од Dragana96, 10 август 2023.

  1. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    Здраво членки.
    Мислам дека ваква тема нема.


    Ме интересира дали вашиот дом е обезбеден со камери, и дали станува збор за обезбедување на видео надзор преку некоја компанија, или пак сами си ги имате поставено камерите?


    Од која камера сте најмногу задоволни да дадете препорака.
     
  2. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас за брзо време ќе правам свадба, па бидејќи нема кој да остане дома а не ми се остава така, дали некој организирал обезбедување да му обезбедува дома, само тој ден?
     
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.438
    Пол:
    Женски
    Обезбедени сме преку перпертум мобилен. Сите сензори, аларми, камери се нивни.

    Да, ние. Те интересира нешто поконкретно?
     
  4. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Да, која е цената и од кој сте задоволни? И колку време се кај објектот и сл. @IRBBB
     
  5. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.438
    Пол:
    Женски
    Сме викале од различни обезбедување, последно од Никоб имавме, мислам дека по 2000ден за 12ч од човек. Сепак за цена и саати ќе си се договорите, можеш и приватно обезбедување да ангажираш.
    Ќе се договориш колку луѓе, дали да патролираат надвор, внатре, и надвор и внатре..
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Цобра

    Цобра Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Машки
    Камерите нема да ти го заштитат станот, што дека ќе снимиш некојси лик што ќе ти провали? Нити на суд е доказ ни полиција ќе го најде, и ако е маскиран па никако. Џабе снимката.
    А и самото ставање камери е некој знак за арамиите дека имаш нешто вредно дома.
    Мислам дека аларм е поефективна заштита за да го спречи воопшто да влезе некаде натрапникот.
    Кога ќе згрми аларм никој не би влегол да ограбува на раат.
     
    На FreeToGo, Feminka22, Frosty! и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    После 3 пати ограбување на викендичката, поставив 9 камери со сензори за движење и алармен систем. Со 24/7 пренос на телефон и 1 TB хард диск:D

    Не ми се преку агенција за обезбедување.

    Камерите се.... 4K Full-Color HDCVI Bullet Camera DAHUA DH-HAC-HFW1809TLM-A-LED-0280B
     
    На Cosmic Girl, _beautyy_, Scott Weiland и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, се јавив во Оса, 3500 ми рекоа за 12 часа.. премногу ми се виде. Ке пробам и во Никоб.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Машки
    Снимката ( не дај боже) не можеш легално да ја искористиш ( за идентификација , евентулано судење ). Можеш да си гледаш и ако одлучиш да ја земеш правдата во свои раце.
     
  10. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Машки
    Не е важна камерата , кој колку пари вложи таков квалитет ќе добие , проблемот е што со снимениот материјал, неупотреблив е !
     
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.765
    Допаѓања:
    30.715
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да си ставам камера дома за домашните, ама незнам како да го изведам тоа без да приметат. Сега брзо ми се скрши стаклото од параванот незнам од што, ние седиме сега Скопје, одиме дома, отварам купатилото лом со стакло, свекрва ми ми вели демек од ветер, а викнав мајстор да ми измери само едната врата се скршила, ми вели нема шанси од каде од ветер внатре, се сомневам дека е внук му на мм, може пијан бил и несакајќи го скршил, ама нека кажат, извинете, се распишував, ама од тој аспект сакам камера, овие по нет што ги нудат какви се? Сам си ги приклучуваш, ама колку што знам нели мора преку некоја компанија и да платиш за приклучок и плус месечно да си плаќаш.
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Камерите снимаат само во мој имот и снимаат за мое задоволство. Да кога сакам пуштам и видам како е, да премотам наназад..
    И да се активира алармот ако има некое движење..а алармот кога го тестиравме се слушаше во радиус од скоро 1км..

    Објектот е даден под закуп на правно лице (мое) и Правното лице има право да си врши надзор во неговиот имот. Одбележано е на сите страни дека објектот е под видео надзор и тоа е тоа..
     
    На _beautyy_, cresa-jagoda, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Машки
    Потполно погрешно. Обично тие што монтираат камери не кажуваат како треба затоа што сакаат да продадат а и веројатно малку од нив знаат. И не може секој како сака да прави видео надзор. има правила и прописи кој никој не ги почитува и тоа нема врска дали е на ваш имот. Законот никој не го почитува , па како сите така и вие.
     
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    И те како може да се постави камера за надзор и да се користи.
    Повели постирај член од законот кој тоа го пропишува поинаку

    Мислењето за поставување на видеонадзор беше добиено од дирекција за заштита на лични податоци, според нив нема апсолутно ништо погрешно во поставеноста на моите камери, начинот на чување на снимките (заклучени во посебно метално сандаче до 30 дена), контролата и аголот на снимање.
     
    На Ajronmen, cresa-jagoda и Cka им се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.537
    Допаѓања:
    128.293
    Камери и аларм ставаш за да не влезат, а ако имаш вредно нешто ставаш во сеф од банка :) богат човек знае како се чуваат пари и злато и дијаманти:)

    Кога сензорот почнува да работи, кога ти имаш аларм, одма тргнува кон твојот дом мобилна екипа која по договор треба за 3 мин да е кај тебе.

    За една вечер не би викала обезбедување, ќе ја викнам свекрва ми да спие таму :)

    Едит- камерата не е доволно ама судот може да ја види :)
     
    На FreeToGo, mssuniquee, neno0o и 4 други им се допаѓа ова.
  16. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Машки
    Сертификат за безбедност ?1?
     
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Безбедносен сертификат се дава само на лица по принципот Потребно да знае
    Најчесто се однесува на класифицирани информации и се издава на луѓе кои работат во државни органи, а не на такви кои имаат камери дома. Нема врска безбедносниот сертификат со поставување на камери.
     
  18. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    319
    Пол:
    Машки
    1.Се работи за фирмаа. треба да има Офицер за врска со безбедносен сертификат и да управува со снимките
    2. Снимките идат на мобилен уред , преку CLOUD или преку DYNDNS ( или некоја таква услуга) . Каде е CLOUD-от хостиран ? По EU регулатива треба на европски сервер, по наш закон треба да е хостиран во МКД. Дали преку мобилен може да направи download или само може да гледа ?
    3 . Многу работи има кога се камери во прашање
    4 . Тоа што неписмените од заштита на податоци дале некое ливче не значи дека си легален
    5. и последно .. Никој не почитува закон , према тоа ТЕРАЈТЕ
     
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.563
    Допаѓања:
    39.975
    Пол:
    Женски
    Имам камери, сами поставивме.
    Не ми е за пари да чувам, пари така не се чуваат, туку ете ако некој се обиде, да гледам кој е или ако прави штета на имот, да видиме.
    Аларм, сензори ни се наредни, камерите не ми се доволни, а се зезнавме, ставивме без сензори.
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.228
    Може некој ке зnае
    Инсталацијата за каблите за камерите sе ставаат внатрешно во ѕидот?
    Кои се добри и квалитетни камери