1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи, адети, верувања

Дискусија во 'Свадба' започната од Snezna-Kralica, 13 декември 2009.

  1. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    значи од адетиве аман :puke:
    по велигден братучеда ми ќе прават свадба па цело време слушам за адетиве...
    братот од невестата во случајов братучед ми требало да го заигра поклонот за зетот |( да не треба и да му запее? :^) божеее шо не ќе слушнеш....
    во чевлите требало да и остани пара од деверот што ги става и тоа од металните парички :fubar: и утредента со здравје да си ги носи плускавците.
    арно ама братучеда ми ги построј сите :D какво идење по невеста... какви адети ]:)
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^парите после се вадат ;) нема да има плускавци
     
    На Umbrella22 и midnight.flower им се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Кога се канат гости, слушам ракија се носело...и што понатаму?Што се вели, што е финтата?
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Колку што знам, ракија се носи кога се канат кумовите.
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Само кај кумовите се носи ракија..кај другите гости не се носи... :)
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Да, и јас така знам, со ракија се оди само кај кумовите. На другите најнормално им носиш покана и тоа е тоа :)
     
  7. pms

    pms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    24
    Девојки,
    ми треба вашата помош за една дилема. Имаме закажано свадба за 3 месеци, и денес дознав дека блиска личност починала (тетин ми). Цело семејство криеле од мене бидејки не сакале да одам на погреб, ама ете јас дознав. Погребот ќе биде во друг град и сакам да отидам, ама цела фамилија ме убедува дека нема потреба и дека треба да се фокусирам на убави работи и подготовката на свадбата.Демек не се одело на погреб. Што мислите вие за овој обичај?
    Јас не сум многу по адетите и не верувам во тоа и стварно сакам да идам,ама знам дека мајка ми ке се нервира.Плус без да знам бев на погреб пред некоја недела и се плашам дека мајка ми ќе влезе во лош филм дека сум била на 2 погреби пред свадбата.
    Извинете за лошиот муабет.
    Поздрав
     
  8. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Не се замарај со глупости. Појди си на погреб.
     
  9. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Не разбирам зашто не треба да се оди пред свадба на погреб? Особено ако станува збор за блиска личност. Па еднаш се испраќа човек.
    Многу се чудам за вакви работи.
    Кај нас кога почина близок во фамилијата, едни комшии не дојдоа да изразат сочуство зашто синот за 3 месеци ќе им се женел?!?
     
  10. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    И јас не го разбирам овој момент.Што ако некој многу близок ти почине недај боже,нема да се оди да се испрати.
    Знам кога јас правев свадба не ми дозволуваа да одам на погреб или на помен сите рекоа дека така требало ама зашто како појма неам.Кога пак ќе слушнеш од поише страни дури и шубе ќе ти стане па нема да одиш.
     
  11. Buterfly2576

    Buterfly2576 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Сакав да ве прашам дали некоја од вас знае зашто е тоа Мавиле и што значи зашто се прави веројатно како адет најчесто на Велешки свадби? :D :D
     
  12. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Во Мавели станува збор за момче и девојка што се сакаат, но родителите не ја дозволуваат нивната љубов, бидејќи не се од иста вера. Таткото на момчето му вели дека девојката не е за него и да си избере друга. Тој одговара дека ја сака само Мавели, што значи русокосата и дека само неа ќе ја земе. Токму затоа и оваа песна останала како традиција на велешките свадби, дека момчето ја сака само невестата и никоја друга, а бакнежоте е доказ за неговата верност. Вообичаено е оваа песна да ја порачаат другарите на момчето и тоа по вечерата. Младите седнуваат на два стола, кои во ритмот на музиката се креваат во воздух и тоа три пати во текот на песната.
     
    На Buterfly2576 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Ме интересираат обичаите во западниот дел на државава, ако има некоја феминка што ќе ми ги каже :)
     
  14. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    можи ли некој да ми кажи во она што го носи деверчето кондурите и ташната што уште се става? нели 3 работи треба да се , уште што можи да се стави? :?:
     
  15. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Кај мене имаше и златен прстен.
     
  16. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    оо тоа скапо му доага :( нешто друго можи поефтино?
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Кај мене ташна,кондури и ракавици
     
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    Ме интересира што се прави со венецот и целото украсување во куќата на денот на свадбата после една година? Знам дека треба на денот да се откитува и се собираат во кеси ама што после тоа, се чуваат, фрлаат....?
     
  19. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    нас ни кажаа дека венчето треба да го фрлиме во река после една година, а машните што ми беа на тераса одамна ги фрлив во ѓубре незнаев што да правам со нив целите беа прашина :)
     
    На Agrona, nene88 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  20. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    за тие веќе што правиле свадба ,сакам да прашам што треба да купи шаферот/деверот а што шаферката