1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи, адети, верувања

Дискусија во 'Свадба' започната од Snezna-Kralica, 13 декември 2009.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Kaj nas sto vikam jas selska rabota zaradi nedorastenite drugari na maz mi popot 4 pati ja prekinah vencavkata koga pocnaaa da mavat so pceka so grav so oriz kako ne normalni po nas, slikarot pocna da se krsti i vika ova prv pat go gledam na svecen cin gostite od strana bea zaprepasteni jas samo pazev vo oko da ne me pogodat mi bese strav pa da mi ja rasipat cela svadba
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    дали треба да ги дарувам :
    ▪︎свекрвата,свекорот,золваата мажот и и нивното дете?
    ▪︎сватовите што идат по невестата - братучеди,тетки...

    Мора:
    •кумот,кумата, девата им и родителите на кумот
    •старејко
    •шаферка
    •девер



    или нешто се меша во оваа ,,математика,,


    ◇Зошто не треба да е фустанот кај мене? ( од машка страна требало да ми го купат/ изнајмат, па нз колку ноќоќибпред свадбата да го донесат да сум го откупила, а женската страна требало да го купи костумот)
    ◇Бурмата моите треба да ја купат на зетот,а тие мене?
     
    Последна измена: 10 декември 2019
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    ништо не мора, се е ствар на договор, бар со домашните може човек да се договори да нема непотребни трошкови
     
    На Miss666 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    вообичаено како е?
    што слушнале да направиле,какво било тоа без адети
    цццццццццц
    и овој мојов ги поддржува...


    п.с. требало моите родители да го даруват зетот со злато а они мене
    Чудо, до јули кој знае што се нема да слушнам...
     
  5. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.558
    Пол:
    Женски
    Свеќите од венчавката од црква, кога треба да се запалат?
     
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Јас да имав толку требало и морало немажена ќе останев, озбилно.
    Ништо што не ти влегува во глава, ниту мора ниту треба. Мислам, ако е твоја свадбата.
     
    На CameliaMiller, SunnyGirl2, Someday и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    Ништо од ова не е задолжително и МоРА... немора а како ќе се договорите така... јас на пример ги дарував кумовите старосватовите деверчето и поклон имав за братми (као помала а пред него праев свадба)... фустанот ми го платија од машка страна но јас лично го земав ден пред свадбата од кај шнајдерката нема што да бара кај младожењата а бурмите си ги одбравме и купивме ние сами(така си сакавме) а злато ми купија неговите и моите нему но по нивна желба и воља не по обичај...
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    На Младенци во црква... бар така сите ни велеа и така направивме...
     
  9. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
     :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::drunk::drunk::drunk::drunk: леле болдираново сто пати да се обидам не можам да го замислам....

    И јас сум во групата на оние што се тотално аут од традиции и обичаи. Значи многу ми се глупави, ни смешни не ми се од што ми се глупави.
    Во минатото, со тој начин на живот имале некоја логика и биле интересни ама денес никако ништо не ми се вклопува ниту има смисла.
    И она нешто задржуваат нешто менуваат. Порано ја зимале невестата на денот на свадбата, сега ја зима уште на веридба па после ја враќа за пак да ја земе на свадба :headbang::headbang:
    Познавам пар, што живее во странство, девојката бремена, се регистрираа за да ја земе кај него и после неколку месеци во мк правеа веридба??? Бучкуруш.
    Можеби има и некој убав обичај во морето глупости ама ретко. Скоро сите ми се деградирачки, почнувајќи од давањето пари за невеста, па друг да одлучи дали ќе ја даде(lalala) во скоро време, девојка моја генерација кога се мажеше, свекрвата и стави она на коњите што им се става во уста, за да ја зауздале :drunk:
    И тоа треба да е интересно?
    Адетот за машки деца да се раѓале, чекај бе може сакам женски.
    Страшна работа ми е се, многу ми е мрчаторски постов ама така се чувствувам во врска со тоа.

    Песната черешна, отсега ќе слушам свекрва, ај свекрва па и деверот. И ја тоа да го играм у двор кај мене. Аха сигурно.

    Секој со свој став, ова е мојот.
     
    На bertold, Amelia, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Врв :D:D:D:rofl:
     
    На SummerGirl и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Кај го ископа легендарново мислење, не можам да престанам да се смеам:rofl::rofl:
    Како шо ја кинеш кокошката така и моето чедо да го кинеш секоја вечер бе!!!! НЕ МО ЖАМ
     
    На LittleChili, Fallen.Angel, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Па и јас неколку пати го препрочитав, се си мислев не читам убаво :D
    Инаку сум гледала по свадби дека носат кокошка на зетот, ама не сум чула такво нешто да се каже. Ни не претпоставував дека тоа е пораката на адетот :D.
    А сега ми текна и на уште еден обичај, кај муслиманска свадба.
    Невестата беше 6ти месец бремена а носеше околу стомак црвена лента што означувала дека невестата е невина:wasntme:
     
    На bertold, Ladybug98, Amelia и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Мојата свадба е за неколку дена. Беше договорот да нема никакви адети и обичаи. Ама свекрвата само по нешто додава, ќе доаѓале по невеста, добро ајде нека дојдат и јас се спремав да им закачувам панделки и чуда, да дарувам девер и кумови.. После излезе црква морало, ајде и тоа прифатив бидејќи мојот иден маж е верник. Сега излегува и адети со пречекување на невестата на врата, злато да ми закачеле на врат, викам ајде нека е, и јас за нив купив нешто да ги дарувам. Требало само свекор и свекрва, ама моиве блиски почнаа, земи нешто за јатрвата да не те гледа на криво, купи нешто и за мајката на свекрвата за да не се навреди жената. И јас добро ајде и тоа се го спремив. Сега свекрвата сакала и дете на врата да ми даде не знам за што служи тој обичај ама кога ми го кажа збеснав и направив хаос.

    Сега со вереникот сме скарани бидејќи тој си ја брани мајка му, мајка му гледала на мене да ми погоди и на мојата фамилија, пазела да не заборави некој адет. А јас многу пати се изјаснив колку може да се скратат обичаите нека се скратат, не сакам ништо такво..
    Не потенцирав зошто не сакам да се претерува бидејќи мислев дека се свесни. Уште нема ни 3 години од смртта на мајка ми, а они само да се веселат гледат. Едвај им кажав по мене да доаѓаат без музика. Едно нешто и тие ми прифатија. Ама не е во ред што претеруваат, ме напнуваат и јас цело време попуштам, а кога ќе ми дојде премногу кога ќе си кажам крива сум..
     
    На Jana06, Sofronko, MeowMeow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. tritocki

    tritocki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site neznam dali prasanjevo mi e za ovde ama ne najdov nekoja posoodvetna tema Sakam da prasam da ne nekoj znae ili slusnal za toa deka ako si se vrtel vo kolo na vencavka a ti ne si mazena/zenet posle toa edna godina nebivalo da se mazes/zenes..?
     
  15. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Celo kolo go svrte ili pola? Za celo mislam 5 god minimun ne treba da se vencas
     
    На tinka-mace, Puffy2019, Fauhxy и 7 други им се допаѓа ова.
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    И зависи кое коло :rofl:
     
    На tinka-mace, SummerGirl, RosettaStone и 2 други им се допаѓа ова.
  17. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Многу е битно со кого си се вртела во колото, за чија рака фатена си се вртела, дека ако со младенците си се фатила може и повеќе од 1година треба да почекаш за да се мажиш:lol:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Како кое коло? Електрично коло. :rofl:
     
    На tinka-mace, Puffy2019 и RosettaStone им се допаѓа ова.
  19. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Немој такво струен удар да не ја фати така ни мажачка ни женачка ќе биди/види.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Е па тоа. После тоа свадбата се откажува. Ако се фати до свекрвата, готова е. :rofl:
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.