1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи, адети, верувања

Дискусија во 'Свадба' започната од Snezna-Kralica, 13 декември 2009.

  1. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    од никогаш не сум ги сакала тие старски обичаи и добро што ми се погоди и сопругот како мене па немаше гњавење и малтретирање освен оние како што се нели купување на невеста,ставање пари во чевлите...па и додуша и толку беа колку да се има и нешто македонско на свадбата(пред месец ипол) :rofl:
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. b.k

    b.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Jas voopsto ne gi sakam tie adeti i obicai sto gi pravat na svadbi,mnogu mi se glupavi i ne veruvam vo niv.Nie pravevme svadba pred edna godina no na nasata svadba nemase ama bukvano ni eden adet.Taka mnogu poubavo i porelaksirano pominavme.A sto se odnesuva do pokloni,jas na mojot soprug mu imam kupeno casovnik togas se uste ne bevme zemeni i eve uste si go nosi.Ne veruvam vo takvi i zmsleni raboti
     
  3. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Ние исто така немавме обичаи, освен фрлање бидермер на самата свадба. Немавме земање на невеста, заедно живеевме и од дома заедно си излеговме...Немавме ни веридба, ни кршење погачи, ни мешање прстени во брашно, ниставање пари во чевла...ме нервираат работикои само ја оптоваурваат свадбата. Инаку, можеби од денешен аспект, правењето свадба е некако излишно.

    Младите сами треба да си направат програма како ќе се одвива свадбата...родителите не треба да им сугерираат обичаи.
     
  4. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Во мојот крај сеуште се применуваат некои свадбени обичаи, од кои некои се карактеристични само кај нас, на пример кај нас кога кумот ја заигрува невестата на оро секогаш тој крши бокал со вино, на невестата и ставаат пари во чевлите, им даваат пари на тие што стојат на врата кај невестата - ја " купуваат", невестата го гледа зетот низ прстен, на излегување од дома невестата турка ѓумче со вода, фрлање на бидермаерот ; се поретко, но сепак се применува адетот на бричење на зетот ( го бричат пред да се оди по кумот и по невестата), до пред неколку години невестата ја чукаа од од ќунк за да била домаќинка и сл. Јас мислам дека убаво е да се има некои обичаи на свадбата, ама не претерано, некои што се позастапени секаде и поедноставни, пример јас не сакам да ме чукаат од од ќунк или да ме тераат да носам лебови под мишка
     
  5. malarusinka

    malarusinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    И каj нас е исто. :D поклони: чорапи - ќе избегне, ножот - караница,... амо има и една финта: ако сакаш да подаруваш часовникот за дечко ти, тоj треба да те врати ситна паричка))) тога судбина ке измисли дека ово не е поклон :lol: , исто и за други подарки))))
     
    На cacikr му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Значи, не можете да ги споредете некои си глупи суевериа со стари македонски традиционални адети, кои се богатство на нашата земја. Суавериата од типот, ако му подариш сат, се одбројува времето на врската, или пуштат чешма цело време да тече додека полагаш испит ( знам и таков случај бог да чува), се тотални срања и без врска!!! Не ги споредувајте со нашите преубави старински адети и обичаи.
    Од селото од кое потекнувам, роднините ми прават селски свадби, па не сте свесни колку се убави тие свадби и интересно, со премногу обичаи и адети, трае три дена, а последниот ден, Понеделникот се носи невестата на вода на чешмата, во носијата од селото, со музика, и е премногу убаво!! Исто и во неделата кога се оди по невестата кој сака од поблиските се облекува во народна носија, едвај чекам свадби заради тоа. :lol: Сум била и на свадби во хотел, и искрено мене ми се премногу досадни, стегнати, неопуштени. 5-6 сати ке поиграш, ручекот и ојде свадбата. |(
    Копнееме по американски странски свадби, кои се впрочем предосадни, па луѓе од странство доаѓаат за галичка свадба да гледаат, и уживаат во тоа бре, прво треба да си го цениме нашето македонско.
    Да имав можност би ве поканила сите на моја свадба, па ке видите како ке ви се смени мислењето. :D
    Селска старинска традиционална македонска свадба рулз :rock:
     
    На K.Karanfillova, kravce, LadyNN и 3 други им се допаѓа ова.
  7. jassna

    jassna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    2
    Обожавам свадба со обичаиии, а копнејам да се венчам во водите на некое езеро или море нешто несекојдневно...
    Обичаи...Свекорот и дедото ги ставаат бурмите во чинија со вино и пијат 3 пати, и од двете страни (и од машката и од женската) се поставува месарика која ја меси погачата со паричка и ја дели на домашните гости а во кого ке се падне паричката се верува дека е следен за зенење/мажење и го даруваат, невестата го гледа младоженецот низ прстен и сито од својот прозор криејки се да не ја забележи т.е. види...тоа го прави за да мажот и да не гледа/оди по други жени и додека го гледа вика како што те гледам јас низ ова сито така и ти само да ме гледаш, невестата е внатре со другарките ја чуваат ја дотеруваат и бутаат на врата кога ке дојде младоженецот, а пред вртаа и стојат братучедите исто така ја чуваат.Другарите на младоженецот заедно со него и со кумот се туркаат со братучедите на невестата не им ја даваат се пазарат за колку пари ова она (а 80% од случаите вратата се корне или се скрше од толку буткање и недавање на невестата).Потоа младожењата влегува во собата ја гушка ја бакнува :* и таа почнува да ги дарува него, кумот, шаферката, шаферот/деверот и старејкото (ако се фамилијарни ја дарува целата фамилија на пр. на кумот) потоа деверот и ги дава кондурите ставајки и 3 пати пари во чевлите а оваа вика мали ми се кондурите потполни ги со некое евро :D и на третиот пат демек и се фатиле и викаа аа супер ми се фатија ги потполни богато.Довага Бабата со цела печена кокошка и баница и му носи на зетот му вика зете цела нок не сум спала кокошка сум печела и баница сум месила само за тебе да те погодам, зето зима ја кокошката и почнува да ја крше нели да ја наране невестата и бабата му вика како со ја кинеш кокошката така и мојто чедо да го кинеш секоја вечер :D :D :D и еден на друг се ранат си пијат винце и после братот и братучедот или таткото ја изнесува невестата надвор каде мајка и преку глава и префрла чинија со леблебија парички и бонбони....Излеваат во двор и невестата го воде првото оро каде ја китат останатите со пари (ова на мене ми е најубавиот чин )а во позадина ја пејат песната Цреша се од корен корнеше...почнат да си плакат од радост носталгичните и невестата ја качуват во кола и тука завршуваат домшните адети за тој ден :) Едни викат дека пред да се качи во кола невестата требало да се обрне за да децата личат на женскио сој а други пак велат дека нетребало да се обрка назат бидејки ке се вратила дома т.е. ке се разведеле :^)
     
    На K.Karanfillova му/ѝ се допаѓа ова.
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    И кај нас ги има овие адети.Може не сите,ама повеќето да.Мене лично ми е рано да размислувам на оваа тема,свадба и сл,бидејќи сум само 19 години,ама еден кога би се мажила би сакала да има нешто од ова.Не се ,ама по некој стар адет не би ми сметало. :)
     
  9. vrapcence

    vrapcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    mene deckoto mi podari casovnik pred 2 godini, pa ete se uste sme zaedno i ubavo ni e kako nikogas do sega........casovnikot go nosam sekogas i mi znaxi premnogu
     
  10. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    јас не сакам кога сватови одат со свирачи по кумот да го земат од дома, па потоа по невестата да ја земат :swear: на што личи тоа повеќе ќе се измориш. Не сакам такви адети, сакам едноставно сите во ресторантот и готово :)
     
  11. makiii

    makiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    [
    [/quote]

    Леле па јас ќе се убијам од плачење кога ќе ми ја свират таа песна на свадба ;( ,зошто ми се плаче секој пат која ја слушам на свадба...Иначе интересни се сите тие обичаи, ама дечко ми не е од Скопје како мене и сигурно имаат нивни обичаи...тоа би било интересен спој на обичаи...баш ќе се распрашам... :) :)
     
  12. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    сакам свадба со сите обичаи ( ок немора со чукањето од ќунк). ипак тоа е традиција. по тоа се разликува нашата свадба да речеме од српската или од бугарската- што знам... треба а и убаво е да го сочуваме нашето изворно..
    низ прстен те гледам во срце да ти влезам

    уфф едвај чекам да правам свадба
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Нашат асвадба ќе биде со „попознатите“ обичаи . Барање невеста , ставање пари во кондурите кршење погача , и толку мислам .Е сеа ме обавестија свекорот и свекрвата дека до 1 недела по свадбата не требало да сум идела дома ,а ние практично сме комшии ,а по оваа недела ќе сме иделе сите заедно на ручек .... Дали го применувавте вие овој обичај и дали знаете што значи ?
     
  14. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    На мојата сваба имаше некои адети али оние што ги прават сите,а не на кој што ми текне па ајде нека си каже.Кога дојдоа кај мене најпрво татко ми и свекор ми ги бањаа бурмите во вино,сол и шекер,па по 3 пати се напија од виното.Потоа на погачата што ја донесе свекрвата се ставаа пари па и неа ја скршија татко ми и свекор ми.Потоа братучедите и брат ми застаанаа на вратата а маж ми и неговите другари туркаа и не влегоа додека не дадоа пари.Тука деверот ми го даде сандалите ми стави 3 пати пари,ми даде да се напијам и вино.Мајками ги донесе кокошката и баницата и се раневме со маж ми.Откако ова заврши влегов во собата кај што беа гостите и го поделив бовчите и потоа излеговме.Брат ми ме изведе и јас ставив крпа на вратата и на неговото рамо.Во дворот изигравме неколку ора и потоа правец во црква,па во матично и на крај во хотел.
    А за тоа дека невестата 1 недела после свадбата не треба да оди кај родителите да ви кажам најискрено прв пат слушам.ЈАс знам дека невестата една недела пред свадбата си оди кај родителите.
     
  15. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    охоооо обичаи колку ми ти душа сака...поготово за свадби ама сега тие обичаи се поретко и поретко се права повеќе ги прават по селата.Лично јас сакам свадби и интересни ми се обичаите :) и имам учествувано на такви обичаи пр. од страна на младоженецот се преви бајрак тоа е знаме и на него се редат некои шамивчина марами цвеќина и босилек и црвено јаболко ама јаболкото се реди со вртејне и сево ова треба да се направи пред да угрее сонце што значит требит да се почни да се прави околу 4 сабајле :D и потоа се реди на балкон и со пиштол се пука 3 пати...ама сега мн мн мн ретко го прават...исто се прават и лепчина од двете страни ...и се разменуваат тие лепчина и дури се прават деца со бурмите буричкаат по брачното т.е. се прават кругови (забавно :D )...исто имам нешто слушнато на спланата легвеле мали деца прво машко демек првото дете за било машко ама за ова не сум сигурна зашто го слушнав кога бев мала и така ми стои во бледо сеќавање :D ...и тие обичаите со земање на невестата,па со парите во кондурата....и исто имам видено а една свадба каде што после веселбата од срана на невестата одат кај младоженецот дома и пред да влези на вратата невестата мислм дека со мед прави крстови....и така ги има мн ;)

    [mod-tekst:2fi4wxu6][/mod-tekst:2fi4wxu6]
     
  16. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    што мислите вие треба свадба на отворено некаде или во ресторант :)
     
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647

    Siksi тоа е ваш избор каде сакате да биде вашата веселба, ако е топло времето зошто да не биде на некоја отворена голема полјанка со нередени маси навистина интересно
     
  18. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76

    Една моја другарка правеше свадба на отворено и беше пре преубаво, свадбата и беше на лето, така да се беше перфектно. Дефинитивно една од најубавите свадби на кои сум присуствувала- нешто поразлично од стандардното.
    Ако имаш некоја стварно убава опција, направи си ја на отворено.
     
  19. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас лично не сум некој фанатик на обичаи, и кога јас ќе правам свадба тие ќе бидат на минимално ниво, сега брзо правевме веридба ако може така да се каже , зошто јас и партнерот не се согласуваме со сфаќањата на луѓето дека веднаш после веридба следи свадба. Ние на ова гледаме од друг аспект : сеуште сме млади и нигде не брзаме, сега сме верени и живееме заедно а свадбите и децата ќе почекаат некое време.

    Традицијата треба да се негува точно, меѓутоа постојат и други начини тоа да се направи, почитувај ја македонската музика па на твојата свадба нека има строго македонска музика и фолклор, а не Цреша се од корен корнеше и после иде Цеца хоп хоп со некој незаменлив хит и оние што на претходната песна плачеле веќе почнале да кршат чаши и да се качуваат по столици.

    И ај да скратам, зборот ми беше обичаите се дел од традиција и во ред е да се почитуваат меѓутоа на еден достоинствен начин во модерна и софистицирана форма.
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    И јас за овој обичај слушнав од старите, и така направивме, после една недела отидовме кај моите на ручек ама само јас и сопругот. Искрено и до ден денес не го знам значењето на обичајов. :)