1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи и адети за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 август 2012.

  1. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    А за “адетот” мајката на жената дека не смее да дознае кога ќе ја фатат породилни болки? Не смеело да се каже??
    Објаснување зошто-нема. Ама не било убаво.
    Изглеа свекрва ми апла сака мајка ми да ја замени со овој муабет.На мм му го кажала ова,на мене не, ќе има војни ако се испушти мене да ми го каже ова.
    Боже сачувај,па женско дете носам, и утре некоја си да и рече еј не на мајка ти,ела на мене како свекрва кажи ми... Ау,нервоза цела ноќ ме држи од муабетов.
     
    На mssuniquee, Џиџи91 и Kitten им се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.051
    Допаѓања:
    20.749
    Пол:
    Женски
    Демек ако знаела мајката дека се пораѓа ќерката потешко ќе поминела на пораѓај, така го знам јас. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    На мајка ми не и кажав да не се секира, не за друго. Затоа и ,,не се кажува,,
    Ама тоа е твоја одлука. Нема свекрва ти да одлучи.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ова сум го слушнала одамна и од други луѓе - вклучувајќи ја и мајка ми.:)
    Иначе, демек не се кажува на мајка, за полесно да се помине, бидејќи мајка многу ќе те мисли и ќе се секира и од нејзините мисли потешко ќе се породиш.
    Ја на пример, нема да можам да ја избегнам мајка ми, зашто прва комшика ми е :D

    Можам да компензирам на свеки да не и кажеме :rofl:
     
    На cresa-jagoda, Lavica2016, Miss666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Сум слушнала нечија мајка да рече “ај да не ја мислам,да не и биде потешко”, баш и скоро на другарка мајка и истово го искоментира кога ќерка и беше пред пораѓај.
    Ама мм ко од пушка синоќа, “еј мама кажа тоа и тоа”, и јас што од хормони,што од незнаење еве признавам, плачката на нос и се заклучив во вц дур ми помине, ми дојде неубаво, мојата мајка настрана ко демек, а неговата гарант и во болница ќе тргне со мене:rofl:

    Се извинувам за офф, фала што ме просветливте:D Да не се расправам за џабе.
     
    На AnaMarijaAa, cresa-jagoda и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  6. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    И на мене баш ова вчера ми го кажа свеки цццц ама добро после вика одите право вие за со мм да не сме кажувале:?:е шо наште мајки нели знаат кога треба да се породеме они секако цело време не мислат а и како прво мислам дека секој ќе се јаве најпрво на мајка си што е најнормално мајка си е мајка неможе да ја замене свекрва секако за неа си е поважно синчето
     
    На BabyD0ll и Chanell* им се допаѓа ова.
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато за адет нели пред да одите се бањате и додека влегувате низ мајчката да протнете живо јајце и да паде и да се скрши и така лесно ќе се породите.Не знам колку е суеверие,една познаничка протна јајце така за двете бремености и се породи брзо природно.Е сега колку е до адетот или до познаничката не знам,можеби е и голема среќа Поздравче и со лесно мили мои
     
    На Џиџи91 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Го слушав и јас стално овој муабет
    Не се кажувало на мајка затоа што толку многу ќе се секира што ќе се мачиш на пораѓај
    Живи глупости,со ќерка ко се пораѓав се изнамачи а мајка не знаеше,свеки да (на свеки не се кажува :D)
    Со второво на никој не кажав и во приемна соба се породив
    Заклучок:не кажувајте на никој :rofl:
     
    На dunika, cresa-jagoda, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Кај нас па јас не сакав да им се каже на родителите додека не заврши.Знам колку мислат и колку раат би немале дур заврши процесот.Ни мајка ми ни татко ми не знаеја.И баш супер испадна ги изненадија во 3 саат сабајле со убава вест.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    А тоа да се направе пред да одеш да се пораѓаш или...
     
  11. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да да пред да одиш.Нели се спремаш торбица и све остало и нели повеќето се бањаат пред да одат и тоа се прави тогаш набрзински само го пушташ и така.Само немој сопругот одма да го брише нека си отиде со водата.Ова е адет ти одлучуваш.Се најубаво

    Мајчка или спаваќа било што само да помине и да излезе низ спаваќата
     
    Последна измена од модератор: 13 јули 2018
    На Џиџи91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    И мене :D
    Ама среќа царскиот ми беше закажан во 6наутро. Кога спиеја ние се шмугнавме.:D

    Не и кажав да не се коси, а не дека јас ќе поминам лесно или тешко. Никој не знаеше само девер ми, и тетка ми ама она си е таму во болница.
     
    На Mari* и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  13. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    И тоа за јајцето го слушнав.
    Демек да иде лесно како кокошката кога го несе јајцето.
    Ваљда и е лесно на кокошката, не знаеме.
    Може ќе почнам да кокодакам во болница ако го напраам ова. :rofl::rofl::rofl:
     
    На cresa-jagoda, lackygirl и Martka им се допаѓа ова.
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Колку посакувам во овие мигови мајка ми да беше жива, да можеше да ми даде некој совет, да ми беше подршка и утеха во тешки мигови. Сите вие сте многу богати што вашоте мајки сте покрај вас, па дали ќе знае или нема во тие мигови воопшто не е важно. Битно знаете дека другиот ден ќе биде покрај вас, ќе ви биде подршка во првите денови, ќе ве учи да се грижите за малаото. Ќе ви се најде за се безусловно и без прегарање и без да бара ништо за возврат. Ианку да не бидам и јас ептен офф топик сум слушнала за адетов, ама искрено и јас да имав мајка не би и кажала да не се секира. Сестра ми направи така иако се породи во 7 месец за да не се грижиме ни кажаа дури утрото откако состојбата на бебе беше стабилна. Искрено и цел свет да знае што мора да се врви ќе помини, зошто само дополнително да се ствараат паники и тензии кај најблиските. Со лесно на сите што броите ситно.
     
    На Cececece, dunika, јolene и 14 други им се допаѓа ова.
  15. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    здравје ако не забравам ќе направам така:clap:можеби и кај мене ќе делува:Dпа ќе пишам
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас не планирам ни на мајка, ни на свекрва да кажам. Се знае отприлика и двете кога да очекуваат.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не кажав на мајка ми да не се грижи за џабе, а не оти адетот така е.
     
    На Martka и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  18. ***Najsrekna***

    ***Najsrekna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    641
    Пол:
    Женски
    Ќе ви кажам мое искуство со "не кажувањето на мајка"
    Одам да се пораѓам легната на бокс по 3-4 напони сестрата само ми рече" ајде ајде уште малку,не грижи се ете и мајка ти е во ходник те чека" (се сретнале со мм на скалите во болница сосема случајно,они биле дојдени за нивна потреба и веќе немало бегање мајка ми сфатила зошто бил мм тука) и значи само што го слушнав тоа наеднаш ми престанаа секакви напони и контракции.Па ме оставија 15 мин легната на страна за да почнат пак напоните. Не знам дали се бабини деветини ама ете...:wasntme:
     
    На cresa-jagoda, simona_baby и Martka им се допаѓа ова.
  19. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Jas pres dva tri meseci slusnav deka ne se kazuva na nikoj, ne samo na majkata tuku na bilo koj osven ete mazot sto ke bide so vas.
     
    На ane.bella, Martka и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  20. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ние на никој не кажаваме, породувањето се на се траеше скоро 20 часа па не знам уште што не излажавме по телефон.:D Среќа имав епидурал па си муабетев на телефон без проблем(fingers)
    Не кажавме за да не се крева паника и да не припадне некој.

    Инаку мајка ми прва дозна на бокс бев, малата ја средуваат мене ми ја вадат плацентата ја викам по маж ми брзо звони на мама.:D
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.