1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи и адети за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 29 август 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еехх ова со млекото ме насмеа, јас и цимерката шо бевме со соба мн кратко ги доевме бебушките месец дена некаде,дветте, па незнам која на која и го украде :rofl:
     
  2. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    А сте чуле за носење на црвено конче против уроци?

    Извинете ама премногу ми се смешни овие работи и некако дека удираат на суеверие, а јас не сум ич суеверна, плус кога ќе чујам нешто вакво, толку ми звучи затуцано што ми е срам сама пред себе да помислам да направам нешто, а камо ли да се распрашувам па уште и придржувам до тоа. :D
     
  3. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    :D ova so kleknuvaneto sto go kaza odma te zamisliv vo supermarket kako kleknuvas so stomakot :rofl: i Jas ke pravam nekoj raboti sto mislam deka se normalni sepak trudna zena ke misli poveke na bebeto da ne se sluci nesto sekakvi sugesti ke ti dojdat vglava ke si recis podobro da go napravam toa otkolku da mu se pojavi nesto na maloto a i posledno sto slusnav bas zboruvav so prijatelkite na ova tema e deka ne smejes koga ke si trudna da si udrela mace ili kuce posto na bebeto ke mu izleselo mnogu vlakna |( koj normalen covek ke udri mace ili kuce :fubar: ima sekakvi raboti uste od babite nasi ostanato
     
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Hahhah Dzanina mila sega koga ke mi tekne si se smejam sama na seba ali toa e vo toj moment ni malku ne mislis kako izgledas ili kako drugite ke go pretolkuvaat toa ...mislis samo na bebceto.....a i mm znaese da me zafrkava da mi kaze ili ne cepkaj nisto ili klekni si malku hahhaaha e kako bre pusti strv da ne si zemes nesto ....;)
    Da se nadovrzam na muabetot na Vetruska za crvenoto konce od uroci....da i toa go ispocituvav imam staveno na sedisteto od kola edno crveno konce t.e sokrieno de gahhaha bidejki so toa poveke ja nosime nadvor no sega ke treba i na kolickata da stavam edno cisto taka neka si stoi ne mi smeta mene....bolje da go ima negoli da se mislam sto i kako posle....
    Inaku dalo ste slusnale deka najcesto bebinjata majkata i tatkoto gi urocuvale ??? ;) (demek od sto se divele na svoeto dete i sto non stop gi gledale )
    Epa ajde nema da si go gledam detteto veke i da i vikam aj na majka si ti najubavata ;) :*
     
  5. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    хахах ме изнасмеа, која мајка вика дека детето и е убаво како да не хахахах, инаку од стари луѓе да не куртулиш од адети и обичаи, мене ме пукнаа ама ништо не прифатив освен конче црвено врзав ама на ноџето под чорапче да не се гледа :lol: , и на креветчето црвено бело испреплетено од црква за здравје го даваат за водици. не сум растена со обичаи и сите тие работи ми создаваат нервоза, замисли сега сите да се од различни краеви со разни обичаи и да мораш сите да ги слушаш и да ги спроведуваш треба човек да се шекне. како без леб од туѓа куќа да не излагаш млекото ќе ти секне или алиштенцата да се со ракавите нагоре спружени надоле ако ги ставаш нема да расте детето, а нај јако од се е немој случајно да се измочаш во када додека се бањаш(за трудници) бебето нонстоп после ќе се лигави и еден куп други глупости хахахах. терајте си како знаете и многу многу не слушајте.
     
  6. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    :rofl: zamisli ako na super market ima.razlicno ovosje i ti da si zemas ama.na sekoje zemajne da kleknuvas :rofl: ova so kleknuvajneto ne sum.znaela Ali sega koga go.doznav mozno e i Jas da go pravam :rofl: ke si recam podobro da go napravam otkloku da mi bidi posle vo um Ajde ako e samo edna vrsta na ovosje ke si kupam Ali ako mi se jadi od sekoje ne ke mosam se da kupam :rofl: a ova so crvenoto konce ne sum znaela :^) bas pred edna godinamojata jatrva bese trudna i taa se sto ke videse i se jadese ne smeevme jadene da spomnime masot nejzin odma ni vikase Ajde odite da kupite |( se cudevme toa bese premnogu i ednas kaj mene imase vo kujnata tik tak bomboncina ama bea staveni Do kafe masinata i ne gi videv i taa cela vecer da mislela na toa i drugiot den se javuva masot nejzin i ni. veli ako sakate da nicht gi dadete tie bomboncinata Jas duri sum zaboravila kaj sum gi stavila i toj veli pokraj kafe masinata se :D znaci zatoa se zema se da se proba inaku jatrva mi si preteruvase malku ama za toa bese svekrvata kriva se odnesuvase kako samo snata da i e trudna drugi zeni ne bile i taka 9 meseci ne smeevme jadene da spomnime |( ama pak zatoa mm veli Jas koga ke sum trudna ke go pravel istoto za inaet nivni ama samo koga ke se tie tuka :rofl:
     
  7. dacysh

    dacysh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Бла бла бла не верувам многу во овие адети. Еве сега ке ви кажамшто имам слушнато јас:
    -Не треба да кинеш ништо од друг двор без да прашаш - ке му остане белег
    -Не треба да ритнеш маче или куче - ке имало влакна по лицето
    -Не треба да раниш животно - ке му течеле лиги
    -Не треба да гледаш оган кога гори - ке имало црвен белег на лицето
    -Не треба да се бањаш кога сонцето заоѓа - детето ке се заогало од плачење
    И незнам уште што неле сум заборавила

    а за!после порагај
    -Не треба да го изнесуваш надвор додека не наполни 40 дена
    Не треба да го гледаат жени кои претходната вечер имале односи или пак оние кои имаат циклус
    .....................

    Незнам за вас но јас не се базирам на овие адети
     
  8. Keti30

    Keti30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Јас денес најново што слушнав е дека трудници и млади невести т.е невеста што не била подолго од една година во брак поточно до Младенци,несмееле да одат на погреби и воопшто на гробишта,не било убаво... :tmi:
     
  9. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    кај слушнав дека трудница не смее да прескокнува кабли- бебето ке се замотало со папоцната врвка :o и сеа колку и да не верувам мн. ми е шубе, а опколена сум со кабли- од лап топ, мобилен, фен кога сушам коса и се нервирам иако не верувам у вакви глупости- црвот ме јаде :devil: :@ :D
     
  10. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    И јас ова го слушнав ама сега при крај, а колку само имам прескокнато :D Не верувам баш во ова, па ако слушаме се што ќе се рече каде ни е крајот, ќе треба во изолација да седиме :)
     
  11. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    keti30, toa e i logicno. Jas ne sum sueverna pa pak toa velam da se odbegne. Grobistata i pogrebite se potresuvacka rabota i trudnica definitivno treba da gi odbegnuva. Ne od sueverie tuku zaradi samiot stres i neubavite emocii koi bi gi prenela trudnicata na bebeto. Site znaeme deka vo bremenosta treba da se odbegnuvaat stresni raboti.
     
    На Keti30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Keti30

    Keti30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Vetruska ок до некаде за погреби да не одат трудници има логика(за потреси и такви ствари),ама воопшто на гробишта еве на пример вчера беше Задушница,сакав да одам како и сите на гробот на мој единствен близок кого го нема повеќе од 3 год,се спремав и не ми дозволија и кога прашав зошто? ми рекоа дека нечинело трудници да одат а кога прашав е зошто нечинело,е така требало,останало тоа некоја традиција која никој незнае да ја објасни,ама ете постои :?: а кај го пишува тоа,јас мислам дека сето тоа е измислица од народот,како и сите досега што ги прочитав овде на форумот,пола и више немаат логика,освен некое со исклучок ;) а и пред да останам бремена одев често едноставно од почит кон таа особа,па немав ни стресови ни ништо,едноставно убаво се чуствував после тоа кога ќе запалев свеќа и ќе поседев на гробот,ама ете разни људи разни чуди,кој на кого како му одговара,тоа ти е ;)
     
  13. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    немозам јас иЧ да верувам во вакви суеверни работи |( еве и свекрвата моја несто мрЧи немој да се бањас после 5,немој да го удирас куЧето,ама ако нека си збори ај они стари се да ги разберам како веруваат,ама немозам да разберам како некои млади и образовани мајки мозат да веруваат,па во другите дрзави гледам оти никој не ги знае овие глупости пак имаат зиви и здрави деца :D
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    и јас имам слушнато дека креветчето на бебето поточно кога ке спие во креветчето главичката да му биде кон исток свртено бидејки сонцето изгревало на исток..... а нели мртовците ги завртувале на запад кога се починати сонцето заога на запад... бог да чува ..... што ли се нема да слушнеш..... стварно има разни адети и обичаи... а наше си е дали ке почитуваме или не |( |( :?:
     
  15. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    ајдеееееееееееееееееееееееееееее АБЕ КАКО ВЕРУВАТЕ У ТАКВИ ГЛУПОСТИ ЦЦЦ;ЦЦЦЦЦ
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.518
    Пол:
    Женски
    Додека бев бремена свекрва ми ми кажуваше некои адети, ама јас не ја слушав. Си правев како што на мене ми одговара.
     
    На ikame и ddevojce им се допаѓа ова.
  17. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    а од ко ќе се роди навистина бебушот 40 дена мора само дома да седи ? :^)
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    нашите адети се такви... додека не се крсти јас ке кажам пример... братучетка ми се мажи во хрватска.. кога се породи бебето си беше дома... после неколку дена со братучед ми отишле у маркет да пазаруваат за дома.. ги сретнале нивни пријатели кои и тие добиле бебе,, но тие шетале со бебето.. и кога ги прашале на братучеткла ми кај е вашето бебе... братучед ми кој е хрват рекол.. нашето бебе треба да е дома 40 дена ..... :D значи секкаде е различно... а јас знам дека ние тука оваа го поќитуваме.. :!: сепак секој си е индивидуален и сам си одлучува
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ јас искрено си имам став, дека на најблиските мои негови брат/сестра секако нема да речам не доаѓа-глупости.
    Ама на роднини и пријатели до 40дена не сакам да ми доаѓаат. Не ради верувањата, туку сметам дека тие 40 дена не се за џабе измислено, толку барем минимум му е потребно време на бебето да створи имунитет, јас да закрепнам малку од малку што се вели.
    А за да изнесеш дете во двор, на воздух и слично, сум ЗА.
    Иако моето ќе се роди среде зима...дефинитивно убаво ќе го завиткам и едно 7/8мин. само малце ќе го изнесам надвор.
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    па и во право си да ти кажам... нормално е да го извадиш надвор на воздух.. да го фати свежина иако е новороденче има потреба од свежина и светлина