1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обичаи, навики и правила на други народи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од inimini, 30 октомври 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  71
  Читав една книга детска и многу убава и поучна, таму сретнав неколку правила, навики обичаи на другите народи, на другите држави, па реков да отворам тема може и вие знаете некои. Еве вака.

  Во Холандија е многу непристојно после јадењето да се ждригне, А во Кина е тоа нормално се покажува дека јадењето било вкусно.

  Поздравување- Французите со четири бакнежа во воздух, Јапонците со полонување, Ескимите си ги триат носевите, Номадите во Монголија носат шишенце со бурмут и меѓу себе си ги подаваат за да го мириснат,


  Во Аргентина после јадењето несмееш одма да станеш тоа се прави сите заедно, Во Мароко не вика пријатно јадење туку БАСМАЛА и тоа значи Во името на Алах, Во Индонезија да се испразни цела чинија не смее затоа што пак ке ја наполнат мислејки дека не си се дојал. Во Азија се јаде само со една рака.

  Повелете и вие напишете нешто.
   
  На mims-89 и Neytiri им се допаѓа ова.
 2. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  - На полноќ на новогодишната вечер многу Шпанци јадат 12 зрна грозје. Тие се надеваат дека тоа ќе им донесе среќа во годината што доаѓа
  -На некои грчки свадби гостите не даваат подароци на невестата и на младоженецот,туку закачуваат пари на невестинскиот фустан
  -Падуанските жени од Бурма носат многу прстени околу вратот.На тој начин го продолжуваат својот врат како одраз на убавина,а истовремено така се штитат од нападите на тигрите
  -Во Тибет се смета за добро однесување ако го покажеш јазикот на гостите
  -Инуитите(Ескимите) во поголемиот дел од годината се опкружени со снег. Ова се одразува на нивниот јазик затоа што имаат 20 различни збора за да го опишат снегот.Арапскиот јазик има уште повеќе зборови за камила.
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  660
  Пол:
  Женски
  Интересна тема :)

  Еве некои обичаи од земјата која ја обожавам, Јапонија:

  Искажување почит

  Наведнувањето во Јапонија е форма на искажување почит која се врежува во главите на децата уште со нивното прво зачекорување во училиште. Времетраењето и аголот на наведнувањето зависат од тоа колку е важна личноста на која и се изразува почит. На пример, кога се работи за пријател, поздравот е отсечно брз, со наведнување од околу 30 степени, но доколку се работи за претпоставен на работното место, тогаш се практукува продолжено и споро, под агол од околу 70 степени наведнување.

  Манири на маса

  - Доколку сте на ручек или вечера на која се послужени пијалоци, почекајте пред да ја кренете чашата кон устата. Откако сите на масата ќе бидат послужени, подигнете ја чашата и извикајте "кампаи!" (на здравје).

  - Во повеќето јапонски ресторани ќе добиете влажна ткаенина. Употребете ја за да ги исчистите рацете пред јадењето, а потоа внимателно и педантно превиткајте ја и поставете ја на крајот од масата. Не ја употребувајте за бришење на устата и лицето.

  - Во Јапонија не е непристојно да се јаде гласно. Шмукањето и шлапкањето е сосема океј, тоа е начин да се покаже дека уживате.

  Без бакшиш

  Во Јапонија не постои давање бакшиш, ниту во рестораните и кафулињата, ниту во другите услужни дејности. Да му оставиш бакшиш на некого е прилично навредливо - услугата која ја бараш ја покрива платата.

  Соблекување на чевлите

  Пред влегување во нечиј дом, соблекувањето на чевлите е задолжително, а за гостите секогаш има гостински влечалки. Многу Јапонци употребуваат и чевли за по дома. Постојат и посебни влечалки за во тоалет.


  Општество
  Кога група средношколци биле запрашани да ја посочат најголемата опасност за децата во денешницата, поголемиот дел од нив се согласиле на една заедничка работа - индивидуализмот.

  Јапонското општество е фокусирано на група, за разлика од западните општества кои се фокусираат на поединецот.

  Привлекувањето внимание врз себе е прилично негативна работа во Јапонија.

  Бањи

  Јавните бањи сеуште постојат во Јапонија. Прилично популарни се и викенд екскурзиите до геотермалните извори. За разлика од западните култури, Јапонците ги употребуваат бањите откако се избањати и чисти, чисто за релаксација.

  Сигурност

  Секој Јапонец ќе ве предупреди да внимавате на безбедноста кога возите и да внимавате на своите предмети. Стравот од криминал во Јапонија е на високо ниво, иако реално, стапката на криминал е ниска. Ова е видливо по бизнисмените на кои им избегал последниот воз и кои безгрижно спијат на клупа, како и по 6-7 годишните деца кои самите одат по 1 километар наутро на училиште.
   
 4. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  162
  Интересна тема,јас незнам нешто многу за другите народи ама од вас ќе научам :lol: ,инаку мислам дека темава може да се префрли во религија. :)
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  -Singapore, апсолуто е забрането џвакање мастика,и ако те примети полицаец,мораш да имаш белешка/препорака од лекар.Во спротивно следува казна.

  -Србија, сватовите кога одат по невеста, пред зградата,куќата на невестата ги чека високо закачено јаболко(на дрво или бандера), и додека младоженецот/деверот/кумот не го погоди јаболкото неможат да влезат по невеста
   
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.052
  - Во Тајланд кревање прст показалец е исто што и кревање среден прст во САД и низ Европа.
  - А најлошо место каде можете некого да допрете е главата. Што год да правите не им ја допирајет главата. Децата можат да бидат милувани само од своите родители по глава. Тајланѓаните веруваат дека главата е многу важна бидејќи таму е сместена душата.
  - во Тајланд се смета за некултурно кон некого да се испружаат нозете или со нозете да се покажува на нешто. Наместо тоа користете ги прстите на раката.

  [​IMG]

  Слични сфаќања постојат и низ останатиот дел на Југоисточна-Азија(Мјанмар, Тајланд, Камбоџа, Лаос, Виетнам, Малезија...)
   
 7. sance12

  sance12 Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Za se sto vi treba za obicaite na Romite mozam da ve informiram.
   
 8. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.738
  Допаѓања:
  60.836
  Браво за inimini за интереснава тема која што е малку подзаборавена!!!
  Отсекогаш ми биле интересни обичаите на различните народи во светов!!! Прогуглав малку и еве што најдов!!!
  Во Јапонија на Денот на вљубените, девојките мора да им купат на момците бело чоколадо, а момците не купуваат ништо. Еден месец подоцна го слават „Белиот ден“ кога момчето кое добило бело чоколадо мора на истата девојка да ѝ подари двојно повеќе чоколадо. Но, тоа го подарува само доколку навистина му се допаѓа девојката, а таа мора да чека цел месец за тоа да го дознае.
  smesni-obicai-na-ljubovnite-sostanoci-sirum-svetot-1.jpg

  Во Холандија не е важно дали момчето ја кани девојката за да излезат или обратно. Уште на првиот состанок дозволено е да се случи сè, па дури и девојката да го праша момчето за да се ожени со неа.
  smesni-obicai-na-ljubovnite-sostanoci-sirum-svetot-2.jpg

  Во Италија мажите бараат жени кои имаат физичка убавина и кои може да ги извршуваат сите домашни работи. Жените, пак, бараат маж кој ќе им обезбеди финансиска стабилност.
  smesni-obicai-na-ljubovnite-sostanoci-sirum-svetot-7.jpg

  Во Иран браковите обично се договорени од страна на родителите кои си ги претставуваат децата за време на пиењето кафе. Ако родителите се сакаат и се сложуваат меѓусебно дека децата можат да се грижат еден за друг, тогаш тие деца стапуваат во брак. Додека не се венчани не смеат да излегуваат, да се држат за раце или да водат љубов.
  smesni-obicai-na-ljubovnite-sostanoci-sirum-svetot-3.jpg
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.358
  Допаѓања:
  9.240
  Пол:
  Женски
  Интересна тема ама вие кажавте што имавте друго немам :$
   
 10. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  548
  Пол:
  Женски
  Некоја да ми објасни за носење прстен на било кој прстен,не ги сваќам тие правила ја имам брат и не сум смеела да носам прстен на десната рака,на показателот,зашто несмеам??
   
 11. elvittta

  elvittta Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Северна Кореја

  1. Пиење алкохол

  Пред неколку години еден воен офицер бил погубен во Северна Кореја поради пиење алкохол за време на жалењето за смртта на Ким Јонг Ил, во предвидениот период од 100 дена тажење.

  2. Гледање телевизија

  Минатата година во Северна Кореја биле погубени 80 луѓе за гледање на различни шоу емисии од Јужна Кореја. Властите натерале околу 10.000 луѓе, меѓу кои и деца, да го гледаат погубувањето.

  Народот во Северна Кореја не смее да гледа телевизија, освен државни програми.

  3. Возење автомобил

  Единствено на државните службеници им е дозволено да имаат сопствен автомобил. Утврдено е дека на сто жители само еден поседува автомобил.

  4. Слушање музика

  Нема слушање на никаква музика, освен пофални песни за Ким Јонг Ун.

  5. Комуникација со луѓе од странство

  Ако се јавите некому надвор од Северна Кореја може да бидете осудени на смртна казна. Во 2007 година еден човек бил убиен затоа што направил неколку меѓународни повици.

  6. Право на сопствено мислење

  Такво нешто нема во Северна Кореја, пишува Metro.

  7. Заминување од земјата

  Луѓето воопшто не ни можат да помислат да ги посетат роднините во Јужна Кореја или Кина, ниту пак да одат во друга земја.

  8. Религија

  Во Северна Кореја има слобода на религијата, но некои примери покажуваат дека не е така. Една жена христијанка, обвинета за дистрибуирање на Библијата, била јавно погубена за тоа дело.

  9. Порнографија

  Гледањето или продавањето порнографија е казниво со смрт.

  10. Интернет

  Во Северна Кореја нема користење на интернет, интернетот се користи единствено за ширење пропаганда.