1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облеката го прави човекот. Или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Што мислите, дали облеката го прави човекот? Колку облеката ја гради личноста, каков впечаток остава и тн...?

    *

    Јас лично мислам дека облеката го прави човекот, а воедно и личноста. Педантноста, уреденоста во секој случај е добра доблест кај некои. Со самата појава тие сакаат да остават некој добар впечаток. Е сега, на некои тоа не им чини.
    Ама еве покрај сите случаеви во светот исто така мислам дека и облеката не го прави човекот. Кој може реално да открие што се‘ се крие зад таа облека - во смисла - духовни вредности? Колку и да биде впечатокот ‘лош‘ (за некого тоа е нормално, ништо чудно) сепак то не треба да е крајна оцена за човекот. Барем јас така мислам.
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    во врска со темава ми текна на една многу добра фраза што ја имам слушнато СТИЛОТ Е ЧОВЕКОТ....донекаде се согласувам со мислењето дека облеката го прави човекот...затоа што сметам дека она што сме,нашите чувства,карактеристики,расопложение,сето тоа го изразуваме преку начинот на кој се облекуваме и однесуваме :)
    нетреба мислењето за некоја личност да го донесеме врз основа на изгледот,но факт е дека визуелниот впечаток кој го добиваме за некој е многу силен,а потоа со подобро запознавање на личноста можеме да ги видиме и останатите нејзини карактеристики :D
     
  3. iva.kitanovska

    iva.kitanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Може да се говори и да се говори и да се говори на оваа тема... лично мислам дека облеката НЕ го прави човекот - ама во крајна линија, целосно го издава!
    Мислам, сведоци сме денеска на новиот тренд да се излечат сите видови комплекси со едно поминување на кредитната низ уредот, или кеширањето речиси неквалитетни, но брендирани парчиња облека со цел да се докаже и покаже личниот статус. Од сруга страна пак, соочени сме со нов бран на евтини тенденции - бар денес е лесно да најдеш фејк стварче по банална цена.
    Она кон што целам не е материјално финансиската позадина на аутфитот, туку она суштинското кое се поретко и поретко се сретнува во практиката... а тоа е, ни помалку ни повеќе, стилот.
     
  4. Nikolinana

    Nikolinana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Сите ние се облекуваме некако и со тоа испракаме порака до светот, секој се облекува онака како што сака да се претстави пред другите. Јас мислам дека облеката повеке открива каков впечаток ние сакаме да оставиме на другите луге. Не веруам дека облеката го прави чвекот, можеби во некој мал степен, но не пресуден. За тоа е доказ, например две особи облечени во тотално ист фустан, можат карактерно да бидат целсни спротивности. Не велам дека облеката не е битна, битна е и тоа многу, пред се првиот впечаток кој го добиваме за одредена лчност е токму преку нејзиниот надворешен изглед. Истовремено, колку пати во животот сме кажале дека изгледот знае да излаже? :geek:
     
  5. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Go pravi DA, treba da se priznae deka kompletno sredena licnost e reprezentativna, vpecatliva, markantna. Kolku pati samo ni se ima sluceno da zagledame dobro iskombinirani parcinja obleka ili bombasticni cevli. Mene mnogu pati a cevlite mi se najgolema slabost :D
     
  6. Jovanka27

    Jovanka27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Definitivno vlijae premnogu!!! So oblketa definitivno ostavte vpecatok vakov ili onakov,plus dojde vreme koga retko koj mozes da vidis niz gradov ne doteran taka da doteruvajte se devojki , ubavinata e privilegija vo zivotot, so oblekta nadopolnete...... ;)
     
  7. iva.kitanovska

    iva.kitanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Дефинитвно точно! Знаеме од лично искуство какво е чувството кога можеме свесно да осетиме погледи на себе...нормално, поради совршеноста и екствагантноста на стилот кој не обележува. Зошто нема ништо поубаво од свесна, дотерана, средена и самоуверена девојка.
     
    На Marence.D му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ayla

    ayla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    според мене облеката не го прави човекот.. облеката може само да влијае на првиот впечаток и мислење за некоја личност но честопати знае да излаже..
     
  9. srcka

    srcka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    oblekata mozi samo fizicki da go izmeni covekot i nisto poveke
     
  10. slavicacaci

    slavicacaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    rubata go krasi covekot rubata go gnasi
     
  11. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    jas mislam deka oblekata i toa kako go pravi covekot.
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Pa spored mene oblekata pridonesuva za prviot vpecatok, no ne go pravi covekot. Koga nekoj ke zapoznaes ako e prazen odvnatre togas dzabe mu e kako izgleda odnadvor.
     
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    дефинитивно се согласувам. облеката може да биде само маска
     
  14. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Не го прави, меѓутоа не ретко го искажува неговиот карактер :geek:
     
  15. bilegnr

    bilegnr Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    se soglasuvam so tebe :)... naj4esto go iskazuva karakterot na covekot .... ;)
     
  16. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    definitivno go pravi, pogolemiot del na lugeto ne sme vo sostojba da gi zapoznaeme podobro, znaci osrtanuvame na prviot vpecatok ili na povrsno poznanstvo, a vo takva situacija izgledot e mnogu vazen
     
  17. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Кики тоа значи дека сепак НЕ го прави...
    Само се осврнуваме на тоа што кој и како носи...Како што кажа површно познанство :mrgreen:
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    па искрено мене баш и не ме интересира кој што носи. Како што се вели СЕКОЈ СО МАКИТЕ. така да никогаш не формирам мислење за некого ако никогаш не сум направила муабет со него.
     
  19. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Ни најскапата облека не може да ја прикрие празнината во душата или пак неубавиот карактер.
     
  20. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Obicno skapata obleka i ostanati skapi"drangulii" kazuvaat kolku covek e prazen vo dusata....
    Obicno plakarite im se polni na nesrecnite ludje....
    Za zal i jas imam mnooogu garderoba :(
    Medjutoa smetam deka oblekata NE go pravoi coveka,ama MNOGU zboruva za nego!