1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облеката го прави човекот. Или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Што мислите, дали облеката го прави човекот? Колку облеката ја гради личноста, каков впечаток остава и тн...?

  *

  Јас лично мислам дека облеката го прави човекот, а воедно и личноста. Педантноста, уреденоста во секој случај е добра доблест кај некои. Со самата појава тие сакаат да остават некој добар впечаток. Е сега, на некои тоа не им чини.
  Ама еве покрај сите случаеви во светот исто така мислам дека и облеката не го прави човекот. Кој може реално да открие што се‘ се крие зад таа облека - во смисла - духовни вредности? Колку и да биде впечатокот ‘лош‘ (за некого тоа е нормално, ништо чудно) сепак то не треба да е крајна оцена за човекот. Барем јас така мислам.
   
 2. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  во врска со темава ми текна на една многу добра фраза што ја имам слушнато СТИЛОТ Е ЧОВЕКОТ....донекаде се согласувам со мислењето дека облеката го прави човекот...затоа што сметам дека она што сме,нашите чувства,карактеристики,расопложение,сето тоа го изразуваме преку начинот на кој се облекуваме и однесуваме :)
  нетреба мислењето за некоја личност да го донесеме врз основа на изгледот,но факт е дека визуелниот впечаток кој го добиваме за некој е многу силен,а потоа со подобро запознавање на личноста можеме да ги видиме и останатите нејзини карактеристики :D
   
 3. iva.kitanovska

  iva.kitanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Може да се говори и да се говори и да се говори на оваа тема... лично мислам дека облеката НЕ го прави човекот - ама во крајна линија, целосно го издава!
  Мислам, сведоци сме денеска на новиот тренд да се излечат сите видови комплекси со едно поминување на кредитната низ уредот, или кеширањето речиси неквалитетни, но брендирани парчиња облека со цел да се докаже и покаже личниот статус. Од сруга страна пак, соочени сме со нов бран на евтини тенденции - бар денес е лесно да најдеш фејк стварче по банална цена.
  Она кон што целам не е материјално финансиската позадина на аутфитот, туку она суштинското кое се поретко и поретко се сретнува во практиката... а тоа е, ни помалку ни повеќе, стилот.
   
 4. Nikolinana

  Nikolinana Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  13
  Сите ние се облекуваме некако и со тоа испракаме порака до светот, секој се облекува онака како што сака да се претстави пред другите. Јас мислам дека облеката повеке открива каков впечаток ние сакаме да оставиме на другите луге. Не веруам дека облеката го прави чвекот, можеби во некој мал степен, но не пресуден. За тоа е доказ, например две особи облечени во тотално ист фустан, можат карактерно да бидат целсни спротивности. Не велам дека облеката не е битна, битна е и тоа многу, пред се првиот впечаток кој го добиваме за одредена лчност е токму преку нејзиниот надворешен изглед. Истовремено, колку пати во животот сме кажале дека изгледот знае да излаже? :geek:
   
 5. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Go pravi DA, treba da se priznae deka kompletno sredena licnost e reprezentativna, vpecatliva, markantna. Kolku pati samo ni se ima sluceno da zagledame dobro iskombinirani parcinja obleka ili bombasticni cevli. Mene mnogu pati a cevlite mi se najgolema slabost :D
   
 6. Jovanka27

  Jovanka27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Definitivno vlijae premnogu!!! So oblketa definitivno ostavte vpecatok vakov ili onakov,plus dojde vreme koga retko koj mozes da vidis niz gradov ne doteran taka da doteruvajte se devojki , ubavinata e privilegija vo zivotot, so oblekta nadopolnete...... ;)
   
 7. iva.kitanovska

  iva.kitanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Дефинитвно точно! Знаеме од лично искуство какво е чувството кога можеме свесно да осетиме погледи на себе...нормално, поради совршеноста и екствагантноста на стилот кој не обележува. Зошто нема ништо поубаво од свесна, дотерана, средена и самоуверена девојка.
   
  На Marence.D му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  според мене облеката не го прави човекот.. облеката може само да влијае на првиот впечаток и мислење за некоја личност но честопати знае да излаже..
   
 9. srcka

  srcka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  oblekata mozi samo fizicki da go izmeni covekot i nisto poveke
   
 10. slavicacaci

  slavicacaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  rubata go krasi covekot rubata go gnasi
   
 11. ljubov1

  ljubov1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  jas mislam deka oblekata i toa kako go pravi covekot.
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.981
  Пол:
  Женски
  Pa spored mene oblekata pridonesuva za prviot vpecatok, no ne go pravi covekot. Koga nekoj ke zapoznaes ako e prazen odvnatre togas dzabe mu e kako izgleda odnadvor.
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  дефинитивно се согласувам. облеката може да биде само маска
   
 14. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Не го прави, меѓутоа не ретко го искажува неговиот карактер :geek:
   
 15. bilegnr

  bilegnr Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  se soglasuvam so tebe :)... naj4esto go iskazuva karakterot na covekot .... ;)
   
 16. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  definitivno go pravi, pogolemiot del na lugeto ne sme vo sostojba da gi zapoznaeme podobro, znaci osrtanuvame na prviot vpecatok ili na povrsno poznanstvo, a vo takva situacija izgledot e mnogu vazen
   
 17. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Кики тоа значи дека сепак НЕ го прави...
  Само се осврнуваме на тоа што кој и како носи...Како што кажа површно познанство :mrgreen:
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  па искрено мене баш и не ме интересира кој што носи. Како што се вели СЕКОЈ СО МАКИТЕ. така да никогаш не формирам мислење за некого ако никогаш не сум направила муабет со него.
   
 19. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Ни најскапата облека не може да ја прикрие празнината во душата или пак неубавиот карактер.
   
 20. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Obicno skapata obleka i ostanati skapi"drangulii" kazuvaat kolku covek e prazen vo dusata....
  Obicno plakarite im se polni na nesrecnite ludje....
  Za zal i jas imam mnooogu garderoba :(
  Medjutoa smetam deka oblekata NE go pravoi coveka,ama MNOGU zboruva za nego!