1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облеката го прави човекот. Или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122

    Да.Облеката наголемо зборува за човекот. За неговиот статус во општеството пред се.
     
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Se slozuvam deka oblekata zboruva za opstestveniot status na covekot ,najcesto toa se cevlite...ako go poglednes coveka vo cevlite mnooogu ke ti bide jasno...mene mi uspeva ..probajte!
     
  3. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Да..Облеката го прави човекот во очи на луѓето кои не го познаваат лично. На прв поглед секогаш се забележува надворешната убавина и стилот на облекување.
    За скапата облека...Тие што им тежи џебот и што можат да си дозволат-нивен избор, но сепак јас мислам дека не треба да се претерува. Облеката си има свој рок на траење, па мислам дека не вреди да се троши огромна сума пари за едно парченце облека. Никој нема да ти суди и да те познае ако си облечен во некоја марка. Можеш да облечеш маркирана облека и пак да изгледаш полошо од тој што има ’обична’ облека.
     
  4. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    pa kako procenuvas po cevlite aj kazi ni ako ne e tajna ;)
    inaku jas smetam deka oblekata zboruva mnogu za covekot ama ne go pravi zasto kolku i da si doteran ako nemas sto da pokazes vo sebe gjabe ti e. se razbravme mislam ;)
     
  5. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
  6. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    za kogo kako!?!?
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    PEPERUTKA "gledanjeto " vo cevli mi e mozda nekoj talent:)
    Kako go pravam toa nemozam da ti objasnam,ali slikaj nekoi cevli sto sekoj den gi nosis i stavi gi ovde ,kako slika ,pa ke ti kazam nesto za tebe,a ti proceni ,dali sum vo pravo!
    Taka najubavo ke ti bide jasno!
    Pozdrav i seriozna sum,ako mozes napravi go toa!
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ne,mozes da bides doterana kako kukla,a da neznaes kako da se odnesuvas vo site situacii vo zivotot.Ne vikam ne,zensko kako zensko e ubavo da e sredeno.Lugjeto imaat tolku problemi vo zivotot,a ne gi interesira kako se obleceni,dali sekoj den vo razlicna obleka se,ili neznam sto.Povazen e karakterot na covekot,a drugoto si doagja samo po sebe.Sum zapoznala licnosti sto se doternai,sredeni,a vrska nemaat za nekoi raboti vo zivotot,i normalno gi ispolnuvaat svoite zelbi ili interesi, bez razlika na toa sto custvuvaat drugite sto se okolu niv,a da ne zboram za odnos zensko-masko.Taka da dobro e da si sreden,cist,i da imas pojma od zivotot,i malce da mislis za custvata na drugite.Oblekata NE go pravi covekot.
     
  9. Augustina

    Augustina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Jas obrnuvam vnimanie na toa kako izgledam, sakam da sum sredena i prikladno oblecena za na rabota, za izleguvanje...
    No ne mi e bitno kako e nekoj oblecen zatoa sto smetam deka OBLEKATA NE GO PRAVI COVEKOT, bitno mi e da izgleda uredno i cisto...
    OBLEKATA nemozi da ne napravi da bideme podobri ili poslosi, nemozi da ne napravi ni posrekni, zato treba da ni e najbiten covekot sto ja nosi oblekata, a ne sto obleka nosi covekot!!!!!!!
     
  10. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112

    Се сложувам ;) !!
     
  11. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Се согласувам но најбитно е да биде уредно и чисто тоа што се носи и да се остави белег препознатливост кога некој ке те види дали е тоа брош марама накит нешто да се одвои од се останато .
    Значи еден впечатлив детал зборува за карактерот на човекот.
     
  12. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Го прави, го прави. Секогаш ми е пример за тоа What not to wear серијалот, каде што буквално, со облеката го менуваат изгледот но и самодовербата на индивидуата. Не станува збор пак, од друга страна за екстремни промени, туку само правец во кој треба да се насочи модниот вкус кога станува збор за облекувањето. Познавам луѓе кои носат скапа облека, но не им стои, ни малку, додека од друга страна има луѓе кои со својата креативност, а и неможност да купуваат брендови, создаваат свој сопствен стил, и изгледаат фантастично. Јас се водам по девизата: Јас ја носам облеката, а не таа мене. Само тогаш се чувстувам сигурно во нештата што се на мене. Затоа и сметам дека е обележје на човечката природа, ако не и карактер. Впечатокот со гардеробата е всушност, вашиот сигнал кај другите какви сте, и колку внимавате на личниот израз!
    Реално, психологија лежи во плакарот на секој-а од нас!
     
  13. QWEEN

    QWEEN Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Мислам дека облеката од една страна да но од друга не го прави човекот..Уреденоста,чистотата,педантноста укажуваат дека тоа е чиста и педантна личност.некои купуваат само облека од позната марка,а некои облекуваат партали а сепак се чисти и уредени.Луѓето сега се доста опседнати со познати марки,и мислат дека ако облечат нешто скапо се најубави и најсредени...Ама како што реков „убав,чист и педантен човек и во партали да е облечен ќе биде забележан“
    сите знаеме дека има и личности кои имаат убава облека ама не се грижт за неа,или пак не знаат да се облечат,не знаат да ускладат ништооо....затоа мислам дека не е само до облеката туку и до човекот... :D
     
  14. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Воопшто не сметам дека облеката го чини човекот, имало периоди особено додека студирав кога неможев да си дозволам нити нови фармерки нити чизми ништо....што да не невредев како човек? Да купам нешто од Манго на пример ми било научна фантастика. Знаејќи ја економската состојба во нашата земја грев е да ги судиме луѓето според тоа како се облекуваат. Јас другарките на кафе ги пречекував во тренерки стари и по 5 години, па си поминував супер. Е сега купувам во Манго кога сакам некој ЕФТИН партал а обично се облакам во поексклузивни бутици за да бидам облечена по стандардите овде, кондури ако не се кожни не ми паѓа на памет да ги купам (порано од Шутка купував). ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ сега не вредам повеќе од порано. Па кога ќе дојдам дома нема шанси да се шетам со DG пред сестра ми или другарките што едвај врзуваат крај со крај. Луѓето што ме познаваат ќе ме ценат за тоа што сум, а за другите што добиваат впечаток за мене според цената на мојата облека или накит нека си го задржат мислењето за себе со такви површни луѓе несакам нити да бидам пријателка
     
  15. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    не не го прави воопшто имам парчиња што се ужасно прескапи,а некои се многу ефтини па тоа не значи дека не вредам како личност ако не сум облечена во марка
     
  16. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Значи немора нешто да е марка за да е убаво, немора некој да носи марка за мисле дека облеката го прави подобар, јас мислам дека облеката влијае на првите впечатоци на луѓето затоа што преку облеката се отсликува еден дел од нашиот карактер
     
  17. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Па облеката го прави човекот донекаде на прв поглед,дали е педантен или не е,али не скроз,може да биде побрзо забележан или таква работа,али има па и многу луѓе добро облечени педантни тип топ,па кога ќе отвори уста да ти се слоши,и некако мене ми е облеката човекот само го краси му дава една маска а дали го прави скроз не сум баш сигурна :mrgreen:
     
  18. WildAngel

    WildAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    108
    НЕ го прави облеката човекот. Мислам дека ако нема човек нешто во душата, џабе му е и да облече најскапи и најубави алишта. :D Облеката е важна на прв погед но подоцна не...
     
  19. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Облеката во никој случај не треба да биде суд за карактерот на личноста.Не значи ако си убаво облечен - убав си и одвнатре.Но може да ни открие некои особини за личноста ( на пр. дека е педантна, дека има вкус ).Секоја чест на луѓето што знаат да се облечат, под тоа не подразбирам да носат скапа облека, туку да знаат да искомбинираат, да не пренатрупуваат, да внимаваат на боите. А некои ќе лупнат многу пари за некој партал што не знам поарно гола ќе одам ама нема да го носам.
     
  20. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Конкретно облеката како некое брендирано парче не го прави човекот ни повеќе ни помалку од она што навистина е. Самата облека не придонесува да се преценат или потценат вредностите на една личност, но начинот на кој ја носиме облеката, педантноста, уреденоста во секој случај е добри доблести кои влијаат во впечатоците за некоја личност.