1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облеката го прави човекот. Или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Облеката НЕ го прави човекот,но жалосно е тоа што голем процент од луѓето те оценуваат според неа.Ако си добро наконтен,значи имаш пари,углед се...така мислат многумина,што според мене е далеку од точно.Човек може да биде скромно и едноставно облечен а сепак да изгледа убаво,да има култура и почит.Но што да правиме таквов ни е менталитетот,а тешко и дека нешто ќе се промени.
     
    На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    за да изгледаш подобро надворешно нормално облеката го прави човекот.... да олечеш нешто секојдневно и нешто помодерно е различно......на пример девојка од село да ја видиш каква е на нива а каква на излегување нема да ја познаеш дека е таа......облеката ти дава подобар надворешен изглед
     
  3. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Ја знаете онаа-Облеката краси,облеката гнаси :!:
    И навистина е така :!:
     
  4. Stam

    Stam Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    175
    Да, многу работи можеш да научиш за човек од неговата облека. Не ги делам луѓето на богати и сиромашни според облеката, воопшто не ме интересира дали некој носи марка, ама многу можам да научам за нив од тоа колку се средени. Ако некој внимава како се облекува веднаш можам да заклучам дека е педантен човек а не некој пастуф.
     
    На Iceberg му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Не .
    Поважна ми е содржината од амбалажата. :lol:
    Ама секако ,амбалажата не смее да биде ошттена или извалкана. :rofl:
     
  6. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Кој карактер бе? Шо е тоа,се мачка на леб? |(
    Да,да, сто посто мене некој кога ќе ме види прв пат,ќе ме праша дали јас сум добра,дали се грижам за баба ми и дали се молам секоја вечер? |(

    Го прави облеката човекот. И те како го прави.
    Е сега,може да го направи или Боки 13 или некој среден,згоден маж кој барем малку потсетува на маж и малку си посветил на себеси внимание да се погледне во огледалото пред да излезе.

    Едно е да си во присуство на некој што се облекол ко вонземјанин,а друго е ако тој некој е среден и има барем малку осет за стил. Кој зборува за последните модни трендови? Тоа не е морално,но треба да ја имаш барем малку онаа жичка во мозочето која ја диктира твојата креативност и способност за да изгледаш добро. И да се облечеш добро,што е побитно. :)

    Земете ја за пример темата Модни критики за не толку храбри феминки. Една е вашата реакција кога ќе стави некоја девојка слика со 101 мислење,апла се гледа дека какала тука низ форумов само за да стави слика,а една слика 1000 зборови вреди. А сликата за никаде. А ни за таму.
    Или кога ќе стави некоја девојка слика,цела средена,убава,не само таа,ами и сликата. Јас за пример би ја земала Саја. Целосно ми го сврте вниманието девојката од нејзините феноменални слики во темата. И сватив дека тоа не и е единствената добра карактеристика,има многу други,по читањето на нејзините мислења,но поентата е дека можеби не би се десило тоа,ако не ја забележав во Модни критики.

    :)
     
  7. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    потполно се согласувам :)
    со запознавање на личноста се открива се!
     
  8. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Иако велиме сите не но вистината е дека да,прво што гледаме е како е облечен,а потоа се останато :)
     
  9. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Не! |(
    Не значи дека некој/а ако се облекла убаво дека е и добра личност!!!
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Како го поврзувате тоа дека ако некој е убаво облечен е добар, ако е лошо е лош?
    Мене ми нема логика!

    Да, облеката го прави човекот. Ако некој е убаво облечен, среден, намирисан, со фризурче или барем средена коса, девојка со средено лице и шминка во зависност од приликата, убаво комбинирана облека секако дека зборува доста за личноста. Укажува на тоа дека тоа е педантна личност на која и е важен изгледот во јавност и дека се грижи за себе!
    Додека ако е некој облечен во нечиста облека, лоша комбинација која изгледа како да не се погледал пред да излезе, несредена или во полош случај нечиста коса, лице прекирено со мозолчиња, болчиња и сл. укажува дека е некој на кој надворешниот изглед малку му е битен или воопшто не му е битен!
    Убавината на една личност не е само карактерот, не е битна само внатрешната убавина, треба и надворешна.
    Освен тоа, личност со убави манири никогаш не би дозволила да изгледа несредено! Среденоста е делумно во облеката!
     
  11. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Не го прави, но влијае на првиот впечаток кој може со запознавање на личноста да се промени и тоа ќе дојде и до промена на мислењето. Прво запознај го човекот после суди ;)
     
    На Libera му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Devojche

    Devojche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    36
    Облеката знае многу пати да каже нешто за личноста и без таа да проговори но и обратно...сум сретнала многу личности кои се средени,скоцкани а се крајно неорганизирани и безцелни во животот(од моја гледна точка)..е сега од друга страна пак дискутабилно и различно е што значи тоа да си среден и дотеран..за некои тоа е кич облека,за некои модерна и тренди облека,за трети пак спортска облека и сл. А секој те гледа со различни очи...така да нема правила :D
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Облеката не го прави човекот, туку облеката говори за човекот.
    Во принцип, мојот мозок е така форматиран при првото запознавање да ги забележува и најситните детали во надворешниот изглед на некого. Јас сум страшно многу педантна, не сакам да ми виси конче од џемперот, дамки на облеката страшно многу ме нервираат, па секогаш забележувам такви работи.
    Облеката е една од работите врз кои го засновам мојот прв впечаток за некого, но не мора да биде пресудна.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Облеката го прикажува само надворешниот изглед на човекот, внатрешноста е нешто сосем друго, човек од една страна е индивидуа, физичка појава. Од друга страна пак, вистинската смисла на значењето на зборот човек е неговиот карактер, неговата душа. Мислите и емоциите кои резултираат со постапки. Е сега, облеката има врска со психата на човекот, со многу елементи, расположението или ставовите кон нештата често знаат да се одразат врз начинот на облекување. Тоа е како да анализираш производ, честопати амбалажата знае да направи позитивна или негативна слика за производот, ако е убаво спакуван се претпоставува дека е квалитетен, но тоа не значи дека е така, можеби за да се прикрие неквалитетот на производот, се става убава амбалажа за тој да продолжи да се продава. Истото може да важи и кај човекот, можеби за да го прикрие карактерот и емоциите, сака да го одвлече вниманието кон физичкиот изглед. Како викаат, не можеш да знаеш дали јаболкото е црвливо се додека не го гризнеш, па така не можеш да судиш по облеката се додека не го запознаеш човекот :)
     
  15. bliznacka

    bliznacka Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    37
    Има удел. Преку облеката лесно можеш да заклучиш дали дотичниот има стил или не, дали има вкус, афинитетите можеш да ги препознаеш, па колку внимава на хигиена и т.н. Не претерувајте со муабети како облеката немала врска, има и тоа голема. Проверено, докажано. :)
     
  16. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    Па не.
    каква и сака нека е облеката ако си идиот пак ќе си идиот.
    Јас мислам дека човекот ја прави облеката бидејки ако знаеш да се носиш какво сака нека е парчето ти правилно ќе го искомбинираш!
     
  17. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Секако дека не. Човекот треба да го судиме по тоа како се однесува и каков карактер има. Никогаш не треба да го судиме по облеката затоа што без разлика дали е богат и дали може да носи убава и скапа облека, човекот ако не вреди - не вреди. Меѓутоа, морам да признаам дека облеката остава впечаток за тоа каков е човекот, но не треба да го судиме според тоа. Можеби тој е прекрасна личност, но нема финански средства за да се облекува подобро, по средено и по убаво. :)
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Облеката не го прави човекот, тоа е само еден од првите впечатоци, облеката може да говори т.е. да е дава значење за сосема други работи.
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Се разбира,особено доаѓа до израз кога се носи фустанче на половина педа под задникот. :wasntme:

    Дава самодоверба,дава впечаток,кој може да биде лажно позитивен и лажно негативен. Затоа по облека не ценам луѓе,искуствено се имам заебано. Гледам дали имаат мазна пета (сериозна сум),лакирани нокти на нозете и чисти чевли,какви сака нека се...другото...не ме интересира и толку многу,ако ми е предмет на интерес човекот ко човек. Ако треба да оценувам модни критики на фемина или да ја глумам Цаци Паковска у некое реално шоу...друг е муабетот.
     
  20. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Да и јас се согласувам со тоа дека облеката го прави човекот , убаво облечен човек секој го почитува на некој начин , а и одлична е за зголемување на самодовербата ;)