1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облеката го прави човекот. Или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Bright, 25 ноември 2009.

  1. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Тоа најверојатно би го кажала некоја многу површна личност. Да, стилот на облекување игра улога во градењето на сопствениот идентитет и став, но далеку од тоа дека го прави човекот нешто плус или минус. Средената личност и во небрендирана облека оддава впечаток на многу подоверлива личност отколку несредена а облечена во најскапи или најексклузивни парчиња облека, "добро облечен/а" е релативна ствар за мене може истиот да биде лошо облечен, многу пореално би звучело ако фразата гласи "Хигиената го прави човекот".
     
    На Annath, eloves, toogood и 4 други им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.830
    Пол:
    Женски
    Се согласувам.Кога ке видам жена со убав тен,средени нокти и веги и убаво исчешлана коса ..богами се загледувам во неа и восхитувам.Јас ако не сум средена немам желба ни со облека да се дотерам.Исто како во кревет да легнеш со Викториа Сикрет пижами ама испотена и небањата,фуј.
    Ептен почна да се скренува пажња на брендови,скапа гардероба ,звучни имиња а незнам зошто?
     
    На Sky-butterfly, Annath, Val-Dim и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Сите сакаме скап бренд на чевли, облека и шминка на нас , кој не би сакал?
    Ама има една поговорка стилот не се купува со пари, потврдувам дека е важна хигиената , одмереноста на една жена , и пред се комбинирањето на парчињата што се носат. Не е целта да носиш скапа облека , а едно парче со друго да не се врзува , или ако труеш на пот, на лош здив, се си го бара своето.Не е целта кога ќе ја соблечеш таа облека , зад неа да стои гремлин, заклучокот е облеката не те прави човек , туку она внатрешното во тебе, се ежам од нафурани фуфици а ла Мелита стил , што толку се одбивни надворешно а и во душа , ама имаат за себе мислење дека облеката и стилот ги прави човек ,за жал многу вредности се изобличени , ама јбг 21 век сме8) кичерајот те прави човек, а не духовната вредност.
     
    На mims-89, Sky-butterfly и Val-Dim им се допаѓа ова.
  4. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Камо среќа така да беше.Светов ќе станеше совршено место.Ќе и/му речеш само девојче/дечко ај оди облечи се нешто убаво и боом :D Греота за тие што мислат дека тоа што го носат ги прават нешто подобро кога при првото отварање уста ќе уништат све.Се согласувам дека добриот изглед остава подобар впечаток но ако мислат дека со облека ќе освојат нечиви погледи тогаш токму и со тие си одговараат...со такви површни луѓе :)
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IthoughtIwasAnAllien

    IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2014
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    237
    Денеска секој цени добро облечен човек. Во ред, добрата облека игра голема улога кога треба да оставиме некој впечаток, не за џабе има дрес кодови пример за интервјуа за работа и слично, НО познавам многу луѓе од моето опкружување кои стварно добро се облекуваат но се толку себични, толку бездушни, препотентни и празни во душата што изгледа дека само облеката им е единствената вредност со која можат да се покажат.
     
    На MysteryMan23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Облеката не го прави, ама кажува многу за човекот што ја носи.
     
    На Sky-butterfly, kala21, Someonespecial и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Feather

    Feather Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Вистина е дека луѓето кои внимаваат на сопствениот надворешен изглед се многу попривлечни. Тоа зборува за нивната грижа за сопственото тело, потребата да остават добар впечаток во средината околу себе и притоа дотерувањето претставува еден креативен чин, преку кој можете да изразите некаква идеја. Точен е фактот дека облеката доста зборува за нас, односно открива за тоа кои сме, но во секој случај не треба да дозволиме истата да не дефинира. Преголемата грижа за сопствениот надворешен изглед може да резултира и со негативни појави во самиот карактер на човекот, како што се нарцизам, суетност, гордост...
    Во суштина, станува збор за создавање на погрешна слика за себе си или негување на вредности кои можат да не доведат до некаква заблуда. Во никој случај не треба самите да дозволиме да создаваме слика, предрасуда за некого врз основа на неговиот изглед, односно не е детерминиран фактот дека доколку една личност изгледа добро или е облечена по најнова мода, дека истата е и личност која поседува вредности кои се достојни за восхит. За добри парчиња облека, потребни се финансии...а знаеме дека не секој се труди да заработува, односно самиот или самата да стигне до истите. Често знаеме да побараме од родителите, пријателите, партнерите за некаква финансиска подршка. Можеби на краток период е ок, но на подолги стази, станува збор за злоупотреба на ситуацијата, што оддава на некои други особини на личноста. Но, со оглед на финансиката состојба на младината, како и можностите за вработувања и самофинансирање, искрено тешко е да се доведуваме во ситуација меѓусебно да се судиме, меѓутоа и таа ситуација го отсликува опшеството во кое живееме. Во секој случај, потребно е да се внимава и да не дозволуваме надворешниот изглед да не залажува и предводи и покрај тоа што релноста е дека најчесто има пресудно влијание.
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    А колку може да разочара кога преубава облека ја носат празни луѓе....
     
    На Tanjamm, xxAngelxx и Mini90 им се допаѓа ова.
  9. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Голем дел од народот те суди според облека , без разлика дали си добар или не во душата ...

    Јас ќе си се поштедам и одвојам и ќе кажам дека воопшто не гледам како некој е облечен а не ме ни интересира , првите 10 мин муабет со тој човек ќе ми каже све за него и тоа е тоа .....
     
    На Nausicaa, toogood и lovelife им се допаѓа ова.
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Факт е дека мнозинството не дочекува според надворешниот изглед, а не испраќа според впечатокот од првиот разговор. По изустените зборови се заборава на облеката и стилот.
     
    На Tanjamm, Sky-butterfly, Val-Dim и 3 други им се допаѓа ова.
  11. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Sekako deka ne go pravi oblekata covekot,a i ne samo taa,tuku i ostanatite materijalni raboti.No od druga strana na prv pogled sekoj saka da izgleda ubavo,privlecno,sredeno,doterano,moderno i sl.I potpolno go podrzuvam toa i go primenuvam.No sekako vistinskata vrednost i ona sto go pravi poedinecot covek e vo nego,negovite maniri,karakterot,odnesuvanjeto i pozitivnosta,a ne omraza i zavist kon se i sesto! Bidejki istata taa obleka i tie materijalni raboti vo denesnicava pravat golema zavist kaj odredeni luge.:!:No isklucivo kaj iskompleksiranite luge i onie bez svoe Jas,a tuka mozam da kazam deka i zlobata igra golema uloga.Koga ke poglednat ubavo oblecen covek,sreden,ili pak ako poseduva nesto sto tie nemaat vednas im se vklucuva sijalicata i pocnuvaat so ljubomorni komentari,vidi go kakov e,vakov,takov,a vsusnost seto toa mnogu im se dopaga.No toa e toj narod denes,a uste pozalosno e sto tokmu takvite se drznuvaat da komentiraat dali oblekata go pravi covekot ili ne,koga samite tie preku takvi zavidni komentari pokazuvaat dali se luge ili ne.

    Jas licno sakam da vidam ubavo sredena devojka/zena/maz,ubavo obleceni,prikladno,no za podlaboka procenka na istite,oblekata tuka ne igra uloga voopsto,tuku tokmu nivnata vnatresnost.A oblekata tuka moze samo da bide kako sto se vika jagotkata na slagot.:)
    I nikogas ne gi delam lugeto spored toa kako se obleceni,tuku isklucivo na covek i ne covek.
     
    На Sunshine.Sunshine, Val-Dim, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.953
    Облеката не го прави човекот, ама убаво е чувството да си облечеш нешто ново, убаво, брендирано!!! И згора на тоа да ти „стои“ топ :D!!! А има и една стара поговорка „ако незнаеш што е убаво, купи што е скапо“ и нема да погрешиш!!!
    Ако си убаво „стокмен“ каде и да се појавиш односот на луѓето кон тебе ќе биде позитивен, а и обратно - со парталава облека нема да те примат ни во продавница, па колку сакаш биди паметен и човечен!!!
    Затоа - облеката не го прави човекот, но отвара некои врати!!!
     
    На Nausicaa, crazylady, mims-89 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Се облекувам толку скромно, со обични облеки на мене, а во себе имам еден бунт, оној, рокерски, бунтовна душа. :rock: Да се облекував така, прво во школо ќе ме гледаа наопаку, а и не доликува во школо со пирсови, црни тесни фармерки, црни чизми и корсет да одам... Затоа си мешам стилови, некогаш гранџ, некогаш слатки светли облеки, некогаш рустикално помешано со модерно... И секој што прв пат ме гледа, ако слушне дека сакам рок, не може да поверува.:emo:
    Така да луѓе, не е се' како што изгледа...
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.520
    Пол:
    Женски
    Па,јас мислам дека воопшто облеката не го прави човекот.
    Знам луѓе кои се облекуваат многу скромно и едноставно а,се едни од најкреативните луѓе што ги знам.
    Или,знам личности кои имаат потемен стил на облекување,а всушност се баш ведри луѓе.
    Така да,не не мислам дека облеката го прави човекот од никој поглед.
     
  15. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Облеката според мене е еден од начините на изразување на индивидуалниот стил, така што во одредена мера го покажува вкусот и креативноста на личноста. Секако, пристојноста и начинот на кој човекот ја носи облеката понекогаш кажуваат многу за човекот, а педантноста и среденоста придонесуваат за оставениот впечаток.
    Но се` друго што ја поврзува облеката со карактерот, посебно проценувањето на една личност според материјалната вредност на она што го носи, се само перцепции на површни луѓе. :)
     
    На HarleyQuinn, crazylady, Sunshine.Sunshine и 2 други им се допаѓа ова.
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Облеката го прави само надворешниот изглед на човекот.
    Штом отвори уста тогаш веќе одиме понатака, облеката е чисто за да се остави прв впечаток, да се препознае стил, педантност, одмереност, точно е дека многу зборува за човекот НО не го прави човек, само го комплетира неговиот надворешен изглед. Дава надворешна слика за човекот ништо повеќе иако преку надворешниот изглед и гардеробата може веќе да се препознаат некои карактеристики на личноста сепак не би рекла дека е нешто пресудно.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Колаче123

    Колаче123 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Искрено имам речиси исто мислење.Впечатокот е друг кога ќе помине некој/а убаво облечен/а од глава до пети...колку и да нема убави црти на лицето сепак остава впечаток.Зборам за убаво(дотеран/а),а не за некои кои се разголуваат и оставаат поинаков впечаток
     
  18. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Облеката не го прави човекот..имам запознато гадури,а прекрасно читај марка облечени..Но,поштувам добар стил
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.821
    Луѓето по очите и по говорот ги разликувам. Воопшто не ми е битно какви и дали е брендирана облеката што некој ја носи. Ден денес не знам кои марки ги има во Сити мол, а за кои се акаат до Солун. Дневно со над 50 - 60 луѓе разговарам, и за никој не знам како бил облечен. Може да забележам сако ако е гол, ама облеката никако не го прави човекот - човек.

    Ова важи за секој просечен човек кој го сретнувам секојдневно. За оние кои ставаат слики со - видете ме што сум брендирана, со скапи алишта, тогаш комeнтирам и загледувам. Тогаш може и да помислам што кажува облеката на која е посветено многу време за дa биде покажана. Голотија значи дека нема вкус, прескапа гардероба значи дека има спонзор, богат татко или добра работа, зависи од тоа која генерација е.

    Иако со срам, морам да признаам дека еднаш, бев прилично возбудена и среќна кога едно мое фустанче го видов на Фешн ТВ. Не беше лошо чувството да носиш нешто што носат на писта :) Ама тоа не значеше дека сум подобар човек, туку човек кој мораше да купи фустан за половина час, или ќе мораше искината да одам на еден настан.
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.057
    Пол:
    Женски
    Па да, го прави, човекот е таков како што се облекува. Притоа не мислам на тоа дали облеката е скапа или евтина туку на стилот, на комбинациите, боите и слично.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.