Облеката при одење во црква

Дискусија во 'Религија' започната од Snow-Queen, 10 септември 2012.

 1. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  5.156
  Пол:
  Женски
  Секогаш одам пристојно облечена. Наједноставно. Не би ги коментирала оние кои одат непристојно облечени. Не вреди. Мислам, се знае како треба да се биде облечен за во црква.
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.684
  Допаѓања:
  49.966
  Пол:
  Женски
  Во некои манастири им дозволуваат влез само на девојките со марама на глава и долга сукња, некаде е ,,полабаво" особено во Црквите. Нема да коментирам за другите, за тоа какви сум сретнала таму, ќе си кажам за себе. Јас одам облечена скромно и пристојно и од скоро и со марама на глава.
   
  На korisnichka, Chica.Loca, Bulgarian и 4 други им се допаѓа ова.
 3. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  3.485
  Пол:
  Женски
  За манастирите, конкретно Бигорски, дрес-кодот е токму таков. Покрај тоа, не е допуштена шминка, или евентуално мошне дискретна, мејк-уп, неупадлив кармин, малку руменило, без нагласено исцртување на очите и драматични сенки. Ако сте во панталони, имате сукни на преклоп кои ги префрлате преку себе, а се наоѓаат на почетокот на манатирот. Забрането е и пушење во близина на истиот, гласно зборување, а за навердливи изрази да не зборувам.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 4. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Од жените барам да изгледаат скромно. Да се облекуваат едноставно и пристојно. Да не привлекуваат внимание со дотерување на косата, скапи облеки или накит од злато и бисери. Жените што тврдат дека веруваат во Бог треба да привлекуваат внимание со добри дела. (1. Тимотеј 2:9-10)

  Кога Светото писмо ни кажува колку скромно треба една жена да изгледа во секојдневниот живот, уште повеќе важи и за во Божјиот храм.
   
  На hermosa, Chica.Loca и EvAngelos им се допаѓа ова.
 5. BlackNight

  BlackNight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  3.485
  Пол:
  Женски
  Ах, камо да привлекуваа внимание само со убава облека, фризура, накит, за жал во последно време многу привлекуваат внимание со екстремна разголеност што е предалеку од ова укажаното и пропишаното. Секако, не во црква, но и во секојдневието такво нешто станува неприфатливо, па макар пласирано и преку социјалните медиуми.
   
 6. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.707
  Допаѓања:
  75.069
  Пол:
  Женски
  Најјаки се тие што одат во црква со миничи и највиски штикли за велики петок... Прво палиме свеќа, и после одиме на журка (facepalm) (facepalm)
  Исто и машки дошле спремни за во град, и колку да се појават во црква ради реда (facepalm)

  Ако си дошла ради празникот понашај се пристојно, облечи се ко нормален човек, а не ко бугарска пејачка.... Ако си излегла за во диско тогаш ич не се појавувај во црква.

  Се прват верници, а дошле ко за на свдба облечени, внатре муабети си прават, се смејат, со мастиките во уста :|
  Помладиве генерации се повеќе и повеќе се понекултурни.
  Срамови живи.
  Почит НУЛА.
   
  На kuc, Chica.Loca, celineparis и 3 други им се допаѓа ова.
 7. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.321
  Пол:
  Женски
  Odam so pantaloni najcesto bez sminka a marama ne nosam nikogas nekako glupo mi e toa nosenje marama
   
 8. Angie.sec

  Angie.sec Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2018
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Ете зошто ги мразам религиите, нема рамноправност. Зато Атеизам и мирна глава ;):*
   
  На Lolo5, Someonespecial, Читател и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.595
  Допаѓања:
  19.129
  Пол:
  Женски
  Секогаш одам пристојно облечена, доколку сум во шорц или такво нешто застанувам пред вратата само да се прекрстам не влагам внатре.Глупаво ми е едноставно и не пријатно да влезам во свет храм расоблечена ко за на корзо.
  Летоска влегов во католичка црква во Италија, бидејќи е туристичка атракција, видов што ме интересираше и искочив.Ама во наши православни од кога памтам за себе не сум влегла така облечена.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.797
  Пол:
  Машки
  Најчесто доле со шорцеви, горе рамбовка и папучи 8)
   
  На Someonespecial и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 11. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.223
  Пол:
  Машки
  Која е разликата од облекување во јавност и облекување во црква? Зарем во јавност не треба пристојно облекување? Значи во град ќе се облекувам како проститутка, а во црква покриена.
   
  На Abeja, Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
 12. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  778
  Допаѓања:
  8.044
  На црква идам исклучиво во облека која ми го оцртува задникот и да ми дојдат до израз долгите прави нозе, нешто проѕирно да ми ги истакне градите и меката кожа која ја поседувам.
  Нема што да се срамувам, ако на црква не се дотерам за даличам на човек и да најдам дечко, на друго место нема да ми упали, вака мирна глава, немам конкуренција, јас сум во центар внимание. :emo:

  /me feeling special (hollest)
   
  На Tetrapak и Desi1991k им се допаѓа ова.
 13. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  880
  Не ја разбирам потребата од исмевање на прашањето во темата. Зошто воопшто се замарате да одговарате ако се декларирате како атеисти, зошто не пишете ондак како се облекувате кога идете во џамија, на пример. Ама не..
  Нејсе
  Screenshot_2018-09-16-11-20-32~2.png
   
  Последна измена: 16 септември 2018
  На Rama, Mamli и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 14. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  5.016
  Допаѓања:
  43.991
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога одам во црква,сум пристојно облечена.
   
  На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
 15. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  778
  Допаѓања:
  8.044

  Да ти кажам искрено, јас дури добив понуда од поп да ме повозел со џипот негов после литургија.
  Сум му оставила впечаток во црквата.
  Љубов ли е , што ли е :?::$
   
  На Someonespecial, Nigredo Odor и ludoto19 им се допаѓа ова.
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.684
  Допаѓања:
  49.966
  Пол:
  Женски
  Со троловиве шо праиме? Модератори?
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  7.276
  Пол:
  Женски
  И купаќи се пристојна облека, ама за на плажа или базен.
  И штикли 15ки се пристојни обувки, ама за во диско.

  Сега се потсетив дека во средно не караа да не идеме со кратки шорцеви, хеланки и тренерки пошто таа облека не била пристојна за во школо, ама истата е доволно пристојна да речеме за прошетка низ град или за на кафе.
  За различни пригоди, различен дрес код. И сите можат да бидат пристојни ама таму каде што му е местото.

  Проститутки што си спомнал нема врска. Некоја може да се занимава со проституција, а да е до врат запетлана.
   
  На Feminka22, Rama, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.223
  Пол:
  Машки
  Нема ништо пристојно во дискотека. Таму оди евтин шљам.
   
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.811
  Допаѓања:
  36.573
  Пол:
  Женски
  Кај излегуваш ти, у пионерски дом ?
   
  На Alisa22, Lolo5, Feminka22 и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.223
  Пол:
  Машки
  Човекот спие навечер за да телото се регенерира. Мислам нормални луѓе, не овие другиве.