Облеката при одење во црква

Дискусија во 'Религија' започната од Snow-Queen, 10 септември 2012.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.015
  Допаѓања:
  16.969
  Сигурно сакал на задното седиште да ти ја прочита оче наш.
   
  На Lolo5, La.loca, theunforgiven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  1.434
  Ч, ч, ч... Чекај малку! Ова јас не сфаќам нешто или стварно е? Па не дека не спијат луѓето кои одат по дискотеки? И не е дека одат секој ден таму? И зошто да не се нормални тие што одат во дискотеки, не ми е јасно? Како тоа нормални луѓе спијат, а ненормални идат на излегување? :)))))
   
  На Dessa, Lolo5, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Chokoholic25

  Chokoholic25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  „РЕВНОСНИОТ“ РЕДАР

  Сè се случи пред неколку години, во портата на нашата локална црква за време на еден голем празник.

  Како и секоја година, на тој ден се собираат голем број на луѓе во црквата, па јас и еден другар им помагавме на свештениците цел ден. За време на паузата, седевме на клупата и гледавме кон луѓето кои доаѓаа во црквата.

  Разбирливо, секаков народ тој ден се појави во храмот, од оние кои не знаат да се прекрстат и се однесуваат како на пазар додека купуваат свеќи, до оние непристојно и несоодветно облечени, кои во храмот влегуваат како во кафуле.

  Сето ова нè иритираше, правејќи се дека сме големи православци, па во нашето наводно „ревнување“, се натпреварувавме кој поголем број на навреди и осуди ќе упати на сметка на народот, кој веројатно овде доаѓа еднаш во годината.

  Се сеќавам дека бев толку нервозен поради сето тоа, што дојдов на идеја да не ги пуштаме во храмот сите оние кои се непристојно облечени.

  Во мојата глава тогаш тоа изгледаше како херојско дело, како со тоа да ќе ја сочувавме црквата неосквернета од овој народ, кој не заслужуваше да влезе во неа.

  Кога на свештеникот му ја предложив таа идеја, ми раскажа приказна која ја смири мојата гордост на тинејџер во маскирни панталони и од корен го промени мојот поглед на луѓето:

  „Еден ден во храмот влезе млада девојка, многу оскудно облечена. Застана да се помоли, кога ѝ пристапи некоја постара жена со марама на главата, редовна посетителка на црквата и почна да ја критикува.
  „Како си се облекла? Зарем не ти е срам ваква да доаѓаш во црква! Излегувај оттука!
  Така облечена седи во кафич, а не да доаѓаш во црква!“

  После овие навреди, девојката се заврте и си замина од црквата, а жената остана, уверена во правилноста на својата постапка.

  Таа ноќ, во сон ѝ се јави Пресвета Богородица и ѝ рече:

  „ Мене ми требаа дваесет години да ја доведам во црква, а тебе само две минути да ја исфрлиш од црквата!“  Можеби повеќето од овие луѓе не знаат зошто се тука денес, можеби се облечени непристојно, но и нивните срца барат утеха, како што моето срце бараше неколку години порано.

  Кој сум јас да им ја одземам и забранам.

  Што ако таа девојка, која заради кратките панталони сакав да ја исфрлам, можеби токму денес почувствувала утеха во црквата, која во кафичот во кој оди не ја наоѓа?

  Зарем Христос не беше првиот кој ги разби човечките правила и предрасуди, кој се бореше против фарисејското лицемерие така што кај Себе ги примаше грешниците, цариниците, блудниците, оној најнизок и најосудуван дел од општеството?

  Не ги отфрлаше поради нивните слабости, туку како такви ги прифаќаше и ги сакаше – им го даваше она што лицемерниот свет не можеше да им го даде.

  И сите тие луѓе денес се тука, барем на половина час ги заменија телевизијата, интернетот, дискотеката и кафичите со црквата, и кој сум јас да им го скратам тој половина час со Христос?

  Сега веќе со искрена љубов приоѓам на секој од луѓето кои влегле во храмот, смирено одговарам на нивните прашања, им ги објаснувам оние работи кои таквите како мене не сакале да им ги објаснат и посакувам барем тие пет минути кои ги поминуваат тука да им бидат корисни. Само на тој начин Христовата вера може да се приближи на луѓето.

  Ако ги затвориме црквите само за нас кои сме тука секоја недела, ако се изолираме од простиот народ, ние ќе го присвоиме Христос за себе, што секогаш била најголемата грешка која луѓето ја прават. Христос е тука за сите,

  Он го чека секого од нас и не прави разлики кои луѓето ги прават.
  Тој го гледа човечкото срце, кое за нас е честопати скриено под слоевите на предрасудите.

  (Од „Троичник“ бр. 47)
   
  На kuc, Jessnow, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.824
  Пол:
  Женски
  Ако веќе се водиме по тоа дека сме пристојно облечени со тоа што носиме закопчана блуза и пантолони во Црква-не,не е само тоа доволно.
  Најправилно е ние жените да одиме со долги сукни и марама на глава,ама ретко кој тоа го практикува и применува постојано.
   
  На Chokoholic25, Herrera и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.962
 6. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.970
  Допаѓања:
  11.929
  Пол:
  Женски
  Колку што знам на црква се оди пристојно облечен. Една моја познаничка за на црква се дотерува како на свадба да они а не во црква
   
 7. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  782
  Пол:
  Машки
  ок де нејзино право :)
  треба да се биде пристојно облечен/а и без кармин за девојките.
   
 8. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Добро прави! Ако не` повика на гости премиерот или претседателот нема да појдеме облечени како за на расади плевење, туку ќе се дотераме. Колку повеќе треба да внимаваме како се појавуваме пред лицето на Царот на сите цареви? Во грчките цркви, кога луѓето одат на богослужба сите се дотерани, госпоѓите па макар имале и само три влакна в крст на главата прават фризури. А кај нас, дури се дрзнуваме некогаш да појдеме пред Лицето Господово облечени во тренерки, како да очекуваме дека Господ ќе ни пушти некоја топка од Небесата па да почнеме да играме фудбал!
  Да се запрашаме дали со облеката со која застануваме пред Лицето Господово би не` примиле и в опера на пример? А, ако и` правиме чест на операта, колку повеќе треба чест да и` правиме на црквата?
  И нашите стари кога оделе в црква се дотерувале во најубавите облеки кои ги имале, ама сега ние глумиме некакво си лажно смирение и в црква се облекуваме според модниот тренд - свети партали.
   
  На friendy и душленце им се допаѓа ова.
 9. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.811
  Допаѓања:
  36.573
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На Cinnamon Bun, Shalitra, Spidy и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.061
  Допаѓања:
  160.691
  Пол:
  Женски
  Нема да се замараш што да облечеш и не можат да те осудуваат што си облекла во црква, ниту пак за време на циклус дали и што смееш во црква - ако сфатиш дека сѐ тоа е една длабоко мизогинистичка машинерија, и воопшто не ни одиш во црква 8)

  [​IMG]
   
  На Cinnamon Bun, FVP, EuHenIa и 6 други им се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.845
  Допаѓања:
  112.604
  Да, пошто Бог пимпирлија, гајле му е како сме облечени. Поќе се грижи дали сме облечени, или барем треба да е така ама не можам да знам јас. Исто, гајле му е него за ситниците во денот шо ги прајме, оти пимпирлија. Шознам, моја дефиниција на Бог не е ваква. Секој со својата.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.545
  Допаѓања:
  93.422
  Не знаев дека Господ е моден гуру од елитна класа па тренерки или "партали" за него навреда се. Споредба со премиер, претседател, опера, уште Донатела Версаче фали па да скроз ни стане јасно во која екипа е Господ.
  Ова се работи што само човек со сите негови недостатоци може да ги измисли, кој, каде, како треба да е облечен и тоа да стане норма. Ама некој како Господ?
   
  На Shalitra, WildMk, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
 13. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  518
  Сметам дека пристојната облека е сосема доволна за во црква. Зарем е битно дали си се дотерала ко кралица или имаш обична блуза на себе?
  Битно е на каков начин пристапуваш кон Бог во црква, со каква помисла.
   
  На tinka-mace, Rama, melnicanecot и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  778
  Допаѓања:
  8.044

  А на венчавка што има невести со длабоко деколте, на олкави цицките испрчени нанапред ? :^)

  Ме нервирате ко се правете светици, абе многу сте ми пристојни, а курвински делуваат некои баш на такви пригоди.

  Сакала госпожата да изгледа привлечно во невестинскиот фустан, а нема срам со скоро разголени цицки да се појави пред попот... и да не се разбереме погрешно, НЕ, ништо нема покриено врз неа, те таква ко курвичка стои во црквата.

  Затоа и сум коментирала претходно на темава, ма ич не ми е гајле како ке се облечам , до душа знам и во вчечки, со боси нозе да влезам , да ( залапам ) запалам свеќа и да излезам.
   
  На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Marti96th

  Marti96th Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Здраво сакам да ве прашам
  Верувам во бог но не одам многу често во црква. Се молам често и секогаш се заблагодарувам за секој ден. Е сега сакам да ве прашам, знам дека се е внатре во душата а не во надворешниот изглед, но несакам да ме осудуваат. После секое патување ветувам зејтин во црква. Сега е многу топло па да ве прашам лошо ли е ако идам во црква со панталончиња широчки кои не се многу кратки ?
   
  На Rama, Orthophill и Leeona_ им се допаѓа ова.
 16. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Оди слободно, посебно ако не одиш на богослужба. Никој нема да те осуди.
  Се` ова што го правиш е добро, убаво и богоугодно, би те посоветувал само да пробаш да прочиташ и нешто повеќе за нашата вера. Како на пример оваа малечка книшка - катехизис. https://www.dropbox.com/s/bnt5jaebmcb0k6t/KatihizisElektronskaKOE.pdf?dl=0
   
  На Marti96th и Rama им се допаѓа ова.
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.824
  Пол:
  Женски
  Црквите работат скоро додека да зајде сонце, обично отворени се докај 18 часот, можеш да избереш да одиш после 17 часот, сепак не е тогаш жешко како што е во 12 на пладне.
  Поентата ми е, иако не се многу кратки панталоните што ги планираш, и широки се, сепак не е вкусно во црква со голи нозе да се оди...ти кажувам од искуство, еднаш отидов така и никогаш повеќе, вработената ме фати за рака и ми даде сукња, тогаш се лутев и се навредив, ама после сфатив дека е во право, тоа го препишувам на мојата незрелост во тоа време.
  И сега не одам во црква прикладно, со сукња долга и марама, ама пак и не одам со голи нозе и со деколте.
  Како сакаш прави, не ме сфаќај погрешно, само споделив мој пример.
   
  На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  415
  Допаѓања:
  1.887
  Жените со долга сукња и марама на глава, а мажите со долги панталони/фармерки.