Облека за бебе (продавници, попусти, совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од Mayyya, 12 декември 2012.

 1. shedevil

  shedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Здраво прекрасни девојки и идни мајки :)

  Мојата пријателка рачно изработува плетени чизмичиња, шалчиња и капичиња за бебенца и мали дечиња...

  Доколку сте заинтересирани да поседувате уникатни додатоци и облека за вашето бебенце, или да подарите нешто слично на вашите блиски пријателки, знајте дека истите може да бидат изработени по ваша желба на боја и дизајн. Ве замолувам да ги погледнете досега изложените плетени бебешки чизмички на http://mojagarderoba.mk/unahandmade-9977

  А доколку сакате да направите нарачка пишете на unaizrabotki@gmail.com

  Инаку цената им е 350 денари со вклучена достава до дома, каде и да сте во Македонија.

  Ви благодарам :)

  Поздрав и честитки до новите мајки :inlove:
   
  На gorda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  Облеката што ја носи син ми ми ја дадоа братучетки. Ја носеле нивните деца. Ние му купивме облека за излегување од болница - шпилхозни, боди, чорапчиња, ракавички, капче, топлинки и патичиња. Доколку има кој да ви даде облека за вашите бебиња, не трошете пари да купувате.
   
 3. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Oсвен Вучко и Џамбо каде можам да најдам поголем избор на детски костими за маскембал?
   
 4. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.621
  Зашто мами не земавте од Солун?
   
 5. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  ^
  да ти кажам искрено заборавив многу брзо ми помина саботата,највеќе отидовме ради шетња. Не ни знаев мм кај ме вози :D Кафе-мафе,ручек и оп дошло 7 саат а нели се они саат од нас по напред а ние тоа го изумивме и додека да се свтриш поминало времето.Ќе се изедев жива :@ што неуспеав и други работи да купам ама тоа е!
   
 6. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  149
  Koстими има во Атлантик комерц не знам што ти треба видов Снежана жирафа тигарче
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  Каде можам да најдам детски куфери по нормална цена?
  Пред некое време гледав во Просветно дело и колку што ми текнува беа по 6-7 илјади, а толку не планирам да дадам за куферче, на друго место не сум видела.
   
 8. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Каде да купам детска постелнина и какви пелени ми требаат и колку за новороденче? :?:
   
 9. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026

  Во кинеските продавници(Гари) има розови, цветни .... шарени, мислам дека беа по 600-700ден. Ако мислиш на патни.

  Детска постелнина имаш низ сите бебешки продавници. Јас лично пазарев од магацините на Бит пазар, има огромен избор и се многу поефтини. Постелнина долно чаршавче, јоргански чаршав и навлака за перниче за 250ден. (ако мислиш на ваква постелнина).
  Пелени ти требаат тетра(мој совет 2 пакувања, едно има 10пелени, зошто за се ќе ти се најдат, не само за преповивање) и шведски(ако планираш да ставаш широк повој. Не се препорачува, но некои(и јас) ги ставаат до првиот ортопедски преглед на кој се прави на 30дена).
  Други пелени ти се еднократните, од тие најмало бројче, а од кои ќе земеш на тебе останува(моја препорака babylove од ДМ).
  Значи и да ставаш и да не ставаш широк повој тетра земи си обавезно, многу ќе ти се најдат, јас до ден денес си ги користам. Сега ми се практични кога јаде каша, да ја покрија(освен лигавчето) и да ја бришам со нив, наместо со влажни марамици.
   
  На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Имам тие некои шестици што ги викаат 7 парчиња.И сега ми требало и некои осмици.Значи да докупам уште 5/6 шестици и 10 осмици?Доволно ми е?
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Искрено немам појма кои се 6ки кои 8ци :)
  Значи тетра и шведски(овие претпоставувам дека се осмици? :?: ), во секој случај од тетрата ти требаат повеќе.
  Еве тетра пелени
  [​IMG]

  еве шведски
  [​IMG]

  Заедно двете
  [​IMG]
   
  На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  582
  Тие се :lol: Фала ти :)
   
 13. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  149
  Каде можам да најдам оградица или тоа мора да биде кош некој друг вид на оградица а да не е многу скап или не постои такво нешто
   
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Па оградиците, кошевите се од 3000ден нагоре. Ги имаш низ продавнициве за бебешка опрема.
  И јас сакам вакво нешто но некако немам каде да го ставам,па се мислам на земја да и импровизирам нешто. :?:
   
 15. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  MeU, можеш со овие подлогите за бебешка гимнастика.
  [​IMG][​IMG]
  Или нешто вакво, налик на шаторче.
  [​IMG]
   
 16. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  јас земав 20 тетра и 10 осмици
  што се однесува за постелнина и оградици за креветче си земав од џамбо не се скапи а се убави
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.223
  Допаѓања:
  136.327
  Пол:
  Женски
  Од золва ми имавме оградичка, таа стоеше кај родителите на мм, ама малиот не сакаше да седи во неа. Дома му импровизирав простор за играње, со тоа што ја тргнавме трпезариската маса во еден ќош и се ослободи доволно простор да ставам на земја дебело ќебе, одозгора со шарено бебешко јорганче и од околу заградено со перници од гарнитурата за седење. Малиот максимално уживаше така со играчките, се превртуваше, правеше се што може и за брзо време седеше стабилно самиот. Помага и детето да почне да лази.
   
 18. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.816
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Ние добивме вакво кебенце на поклон за 1 роденден :tmi:
  поклон кој не ми е веке потребен , за наредното дете ке се најде
  Јас кога Бела беше помала и ставав кебенце доле на под и си лежеше околу неа перници Куууп

  Исто добивме и небо за креветЧе
  исто го тргнав за другото дете пошо ова се плаши од него :lol: :lol:
  [​IMG]
   
 19. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.135
  Допаѓања:
  45.546
  Пол:
  Женски
  Maмички,ајде да ве информирам.
  Во Софиленд има пролетен попуст.Случајно поминував и видов.На кое детенце му треба ново,нека поминат мајките,може и ќе најдат нешто.
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ви благодарам за советите. Ние имаме вакво , но никако не ми текнало да го искористам, уште денес го ставам во употреба.
  Се надевам ќе ни помогне и за седење, зошто тешка мрза е, се нервира кога правиме вежби, а сака да стои на нозе и да скока. За седење никако да и текне, ме загрижува зошто ортопедот ни кажа ако до 6,5м не седне обавезно да одиме на преглед :?: :worried:
  Со ова се надевам ќе ја стимулирам да почне да се исправа сама.