1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за домашни миленичиња

Дискусија во 'Дом' започната од Nannaa, 23 септември 2010.

 1. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  Имам кученце мало и сакам да му купам облека за да му ја ставам. имам слушнато дека негде има да се продава ама јас не можам да најдам. од битола сум иначе. ако некој знај каде можам да најдам таква работа ве молам да ми пиши. а ако не знајте за битола можи и за скопје да ми кажите па ко ке одам натаму да му купам од таму. ама сепак за битола ако некој знај повеќе ми ми користело. фала однапред. :)
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.712
  Допаѓања:
  150.522
  Абе ти облекувај си го ако сакаш,но јас сметам дека луѓе кои се зависни од мода,розе боја или едноставно им е досадно,не треба да им се дозволи да имаат кученца,особено не од малите раси.
  Јадни суштества,при нивно крзненце,природна облека,да го малтретираш со машни,капутчиња,панталончиња,врагови...грев е.Си вика пустото,како ли јас да пораснам,па да ја проголтам во еден залак.
  Точно,да некои се осетливи раси и треба да се облекуваат на ладно,НО тоа е друго,потреба,иако сепак тие се салонски кученца кои не се шетаат за мода,ниту имаат потреба од секојдневно шетање како големите раси.Како и да е и да му натнеш капутче,тоа сигурно нема да го стопли,зошто и како,судете сами,зошто е куче и оди на 4.

  Парис Хилтон гадно ги зезна животинките.
   
  На LittleFairy, Katojiikutaka, Monna.Monna и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  женска не те прашав јас за мислење дали да го облеквам или не.... прашав дали знај некој..ако знајш пиши ако не не ми давај ти мене мислења шо да прам со кучето... а и не напишав шо раса имам куче.. мене ми треба облека за да не му студи а не за мода. ако знај некој нека кажи..сепак фака однапред.
   
 4. bile991

  bile991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  10
  Уфф...не знам кај беше точно продавницата за облека за домашни миленичиња, ама мислам дека е кај 7ца у центар...побарај :)
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.712
  Допаѓања:
  150.522
  Облекавај го како сакаш,јас си кажав мислење,а по твојот став,јасно е дека малата чивава ќе пати.

  Кутра чивава...чисто се сомневам дека шарпланинец ќе се дрзнеш да облакаш.
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  А што раса на куче имаш што си загрижена дека ќе му студи?
   
 7. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  малечко пекинејзерче е мешано со чивава ама мн малце крзно има и надвор ко ке е поладно стално се треси и зал ми е затоа сакав да му купам нешто шо ке го топли. а лилит се лажи дека го малтретирам кучето...напротив претерано се грижам за него како дете мое си го гледам. затоа барав облека за миленичиња а не за да го третирам како барбика..... или да сум модерна.... стално кога ке го покријам со нешто кефој е дека топло му е а ко ќе нема ништо на него се треси ко ќе е ладно.....
   
 8. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.649
  Пол:
  Женски
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Јас на моето му имам купувано од Буњаковец,ма да скоро по сите продавници за миленици има и облека....позз
   
 10. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Е ова би го забранила со закон!
  Толку ми е напичено и препичено и одвратно! :puke:
  Зарем животинките немаат крзно ,па ајде да ги почовечиме и да ги облечеме во облека каква што носиме ние !
  Мизерно!
  Па тоа е едно обично малтретирање на кутрото животинче ! Зарем не е гревота?!?
  Се некои глупави моди им истекнуваат на овие фациве ...којзнае до каде ќе дотера светов !
   
 11. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Мене ми е препорачано од еден од најдобрите ветеринари во Скопје да си го облекувам ѕверот мој во зимските месеци. Прво бев голем скептик, ама откако му ја купив првата јакна (да напоменам, не му пречи во никакво обавување на кучешките работи по надвор) престана да се тресе и сега ретко кога настинува.

  Во други ситуации ни на крај памет не би ми текнало да го облечам. Помодарство со кучиња не се тера.

  ПС. Пекинезер е. :)
   
 12. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Јас на мојот малтезер му купив облека. Ја купив Скопје кај Грчка амбасада. Побарај во Бруно дог шоп, кај Мелита, таму сигурно ќе најдеш нешто подобро, мада пекинезерите не се облекуваат. Тие се малку поголеми и не знам дали ќе му најдеш соодветно бројче.
  Инаку, јас на мојов му купив облека за во постудено време, а му купив и чевлички за кога врне да не му се валкаат шепите. Баш убаво му стои.
  П.С. ако сепак му купиш облека немој да си му облекла на лето, ќе зорвие во неа! :D
   
 13. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Имам забележано и во Џамбо. Како фустанчиња се :)
   
 14. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Моето бушавко нема шанси облека да му облечам, тоа ужива на минусни температури, а снег обожава го јаде, скока во него, спие на снег, на плочки спие, секаде каде е ладно. Самојатче, зимско куче. Видов во прилично висока температура пролетна самојад како го шетаат со јакничка. Алоо јакничка? Замисли се ти на 25 степени со дебела бунда природна и одозгора плус јакна. |(
  Луѓево немаат мозок, ги малтретираат животинчињава и тераат мода.
  Не сум против облеката, ама за мали кученца, за оние со кратко влакно. Тие со долго си имаат природно топло бундиче ;)
   
 15. Ducky

  Ducky Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  1.633
  Пол:
  Женски
  Апсолутно сум против терање мода со миленици и искрено да ви кажам ни на крај памет немаше да ми текне на мојата лабрадорка да и купам јакна која штити од дожд и снег. Од многу мазење и пазење почна да ни се разболува често и секоја зима обавезно ја поминуваше со воспалени крајници и што ли уште не. Минатава зима и го купивме јакничето и супер ја помина. Да знаев дека тоа ќе заврши работа уште одамна ќе и земев уште 2 јакни со парите што отидоа на лекови и инјекции :(
  Како и да е, воопшто не сакам беспотребно „дотерување“ и малтретирање на милениците.
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  И јас сум од бт ама кај нас не верувам дека има.Пробај во ветеринарна аптека прашај или во Веро во Тинекс ако има случајно, а во ск мора да има во Бруно :)
   
 17. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  О мај гад, свашта има. На самојед јакна... :x Аман, да не смрзи... Можда мислат дека на Сибир е потопло па затоа му облекле...
   
  На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Точно така, покрај нивното крзно, уште облека |( , јас сум против тоа, зошто сепак самата природа се погрижила за нив и нема потреба да се облекуваат |( ете евентуално за оние осетливи раси.Па греота е, ем крзно, ем облека...не оди :!:
   
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Братучед ми има пинч, едно малечко, слатко, живо... Му има купено јакна и уште нешто друго, не се сеќавам што беше, ама никогаш, никогаш не го облекол. Мислам дека е греота да се облекуваат животните, да требало немаше да се раѓаат со крзно. :!: А Парис Хилтон треба да ја казнат доживотно, да ја носи најдебелата бунда што постои цел живот и никогаш да не смее да ја соблече, да види таа како е.
   
  На LuckyStar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FansyChick

  FansyChick Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  скоро во сите продавници за миленичиња има облека сега дури има во JUMBO