1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за на работа - Што носите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од babyketi, 21 февруари 2010.

  1. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    [​IMG][​IMG]Ако кодексот дозволува фармерки: [​IMG] Денес нешто ме фати манија да барам фустани за на работа :lol:
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Покласично: [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  2. Aniche

    Aniche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    20
    Носам елегантна едноставна облека, избегнувам преупадлива. Не носам претесно, сепак тоа што го работам не личи да носам стегната облека.
     
  3. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Повеќето од нас кои работат секојдневно се соочуваат со тоа како да се облечат за на работа.
    Јас конкретно сум пониска, и изгледам многу детинесто, додека работата ми бара сериозен изглед и пристап, што не ми беше убаво сфатено, и тоа резултираше со тоа што несериозно ме гледаат и ме сфаќаат, и никој мене не ми се обраќаше. И стојам зад тоа, дека на работа тоа е дел од впечатокот, иако не верував, и наивно сметав дека способностите и личноста се најбитни.
    До сега си дозволив 2 лапсузи на оваа тема, од проста причина што работната околина не ми дозволува многу дотерување, и дојде тим на посета, вика и каде е "назив на професија", а тука стојам јас по фармерки, маиче, патики, и коса во којнско опавче врзана. Катастрофа и срамота. Погрдо не сум се осетила.
    Неколку пати излегов да си купам сако, патоломи и сукња посериозни, но се нервирам тука ништо нема да ми е сосема точно, се ми е скоро големо, па импровизирам со тоа што имам.
    Не ми се дава пари, оти пресмешно изгледам, а морам да имам нешто такво. Елегантно, и ненападно а средено.
    За секој ден, комбинирам фармерки, елечиња, кошули, и слично, штики во шкафчето имам убавезно, но за позначајна пригода немам нешто елегантно.
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Oбично сум со панталонки искомбинирани со џемперче и кошула,или марама.Носам штикли ама со средна големина,а и балетанки за на пролет .Имам едни чевли од Бијана,кои се на мала платформа,со каивче и повисочка штикла-10 цм,неверојатно се удобни,и често ги носам и нив,баш даваат бизнис изглед :lol: Сукња обично носам на есен или пролет со подебели хулахопки,немам навика да носам сукња со месо боја хулахопки и сако.Иако(за жал морам :worried: ) носам и бизнис ташна-не знам како да ја наречам-за вакво нешто отприлика зборувам
    [​IMG]
    ,многу реко се облекувам во сако и панталони,нешто како женски костум.Едноставно не е мој тип,а и какви се имам видено за на работа,особено за државна институција,да се запрепастиш :| .Во приватниве фирми,мислам дека не се запазува тој дрес код многу.Јас кога се вработив се потресував дека ќе мора костуми да носам,ама повеќето се млади и горе долу така се облекуваат,плус панталони со џемперче,кошулка ми е пријатна комбинација и секогаш средена.
    Е сега воопшто не е убаво да се разголиш,со кратка сукња ,деколте-зошто имам гледано и такви.Последен пат бев ваква :o кога видов -и тоа во јака државна институција девојка во канцеларија со црни хеланки,кафеава туника,нешто како елече одозгора со тигрест дезен и рамни чизмички за на шетање :x Не сфаќам,колку невкусно.
     
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Убаи предлози :wasntme:
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

    A eве барајки кежуал стил за на работа ми извади многу вакви слики
    [​IMG]

    Да да со минич на работа секако |(
    Па после шефот ми се пуштал, е ќе се пушта...
     
  6. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Облекувањето за на работа секако зависи од работното место. Секој кој во текот на денот се сретнува со клиенти мора да внимава на имиџот, а оние кои работат во „позадина“ може да носат и покежаул варијанта. Прочитав на нет дека во Google вработените може и во пижами да одат на работа :D , буквално! Мене лично невкусно ми изгледа премногу длабоко деколте, прекуси здолништа, несоодветни дезени (па, според мене, желбата мажите да ве доживуваат како тигрица :P треба да си ја оставите за после работа), премногу тесна облека, премногу високи потпетици, нападна шминка... За жал, едно чудо жени кај нас не прават разлика меѓу дневна (деловна) и вечерна шминка, а на работа одат како што би отишле на вечера во добар ресторан или како за на свадба |( .
     
    На Arthur и eli25 им се допаѓа ова.
  7. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    ^ премн. секси како за на работа, се исцртуваат облините
    Ми се допаѓаат комбинациите што ги оставиле росоњерка. Иначе на раб. кога почнав се облекував како девојче, фармерки и патики, некои безврска комбинации. Сега почнав да сфаќам дека ако не се облекувам како што бара работното место, никој нема да ме сфати сериозно и луѓето ќе рипаат преку мене. Избегнувам многу тесни алишта, сукњите и фустаните не смеат да ми бидат пократки од околу 5цм над колената, а маички на прерамки никако не доаѓаат во предвид, ако над нив не се носи нешто друго (маици со подебели прерамки може :) ). На нозе носам балетанки, или чизми зимно време, рамни. Фармерки и панталони со кошулка или со подолга маичка и почесто ствари што ми го прекриваат барем пола задник, никако гол стомак, голи гради, гол грб. И нормално, малку шминка и средена коса.
    (фала богу дека се случува некој ден и без врска да отидам, поготово у оние женските денови :wasntme: па тогаш се затворам во канцеларија, никој да не ме гледа :D )
     
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На Arthur, Masnickaaa, rossonerka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    За на работа многу ми е криво што немаме униформи или барем некој кодекс за облекување зошто така барем би ми било многу полесно секое утро кога се припремам и ќе ми заштеди многу време и пари во животов. Како и да е, се облекувам според расположението, некогаш по класично, некогаш премногу обично и секојдневно, но дефинитивно гардеробата која ми е за на работа не ми е за излегување и обратно. Секогаш гледам тоа да не е премногу нападна облека или разголена, кратки сукњички, премногу отворени деколтеа и патики. Најчесто сум облечена во фармерки и кошула, доле балетанки или чизми, избегнувам работи кои ме оцртуваат, носам секојдневна шминка и секогаш средена коса и нокти. Некогаш кога ќе се погледнам во огледало се чувствувам како да губам од сериозноста со некој изглед (најчесто во лето кога поради времето се носат поразголени алишта), но среќа позицијата и не бара многу директни контакти со луѓе, седам на "скришно" место каде што не се гледам многу многу, плус сега носам наочари и одма се менува впечатокот.
    :D
    [​IMG]
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Морам кошула,класика панталони,штикла,за балетанките промрчеа иако сеуште си носам :lol: ,никако над колена сукња,деколте,на прерамки ништо,фустан со кратки ракави да е,ако е ладно сако или капут,никако јакна!,хулахопки без дезен,маичка никаква не е дозволено.
    Најнов дрес код кој ни стигна на меил неодамна,иако и досега беше вака,ама имавме некои опуштени варијанти.Отсега не .
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    кога пред некои две-три недели видов две жени како беа облечени за на работа-дали одеа или се вракаа незнам се изненадив многу-носеа премногу кратки сукњички, а тие ни срам ни перде и така си се појавуваат на работа :fubar: каде со тој памет не е ова журка па ај ке откријам што повеке, да го добијам тоа што го сакам :x и после колегите не ги тргнувале очите од нив па нормално машко е машко
    се знае што е кодекс на облекување и треба да се почитува во фирма/институција, државна приватна сеедно.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Еве некои идеи :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Еве некои предлози.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Како се облекувате/би сакале да се облекувате за на работа?

    Кој е вашиот префериран изглед за на работа?

    Јас кога би работела во некоја компанија би се облекувала со кошули, панталони од оние со висок струк или пак оние кои кај колковите се пошироки. Исто така би сакала да носам и некои интересни фустанчиња. Едвај чекам да почнам да правам комбинации за работа.
    Еве неколку мои омилени комбинации:
     

    Прикачени фајлови:

    На Libera му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Феминки, каде можам да најдам бизнис сукња, до под колена, не многу скапа...? Итно ми треба :?:
     
  17. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    11.815
    Astibo, Макпримат, Stilissimo, Bella, OVS можеш да најдеш нешто можеби и во Котон..Други продавници моментално не ми текнуваат, но провери во овие, сигурно ќе најдеш нешто :)
     
  18. kiki80

    kiki80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Во Астибо Беас провери, они имаат деловна облека
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Еве некои женски совети кои што ќе ви помогнат да игледате соодветно на работното место:
    -не носете претесна или преширока облека
    -не носете предлабоко деколте
    -не ставајте нападна шминка и јак парфем
    -изберете соодветни обувки
    -не носете прекратки здолништа
    -не носете премногну модни додатоци
    -изберете соодветна чанта според професијата
    -не носете мајчки со натписи и искинати фармерки
    -носете секогаш испеглани и чисти алишта
    - не носете дреч и прозирна облека

    За мажите важи истото дека:
    -треба да носите чиста и испеглана облека.
    -не треба да користете прејак парфем
    -не ги истакнувајте тетоважите доколку ги имате
    -не користете накит
    -избегнувајте мајци со натписи и искинати панталони
    (*значи да напоменам зависно од работата која ја имате,кодексот на облекување е различен)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    :inlove:
     

    Прикачени фајлови: