Облека за на работа

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 2 февруари 2019.

1. Tanjamm

Tanjamm Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4.000
    Допаѓања:
    5.495
    Еднаш спомнавме нешто во смисла колку облека треба да има човек кој оди на работа. За себе ќе кажам, имало периоди кога повеќе купував па имав по 8 пара фармерки и панталони заедно, блузи, маици во различни бои и комбинирав. Денес се сведувам на нешто помалку облека, но немам во сите бои, туку гледам да биде ускладено, да си одговараат боите, да делува облеката посериозно, впрочем годините тоа го бараат. Во смисла за работа, носам црно, тегет, такви некои коминации, со сакоа. Вие?

На elimkd и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. Forca

Forca Истакнат член

Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    606
    За машко е полесно, јас најчесто фармерки или понекогаш панталони, и обавезно кошула. :)

На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RosettaStone

RosettaStone Истакнат член

Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    9.980
    Го почитувам деловниот кодекс на облекување не заради годините туку од почит кон професијата, колегите, клиентите и пред се како почит кон себе си. Имам комфорна облека која ми служи само за на работа. По работа соблекувам и се облекувам како ми одговара.

4. СуперДевојка

СуперДевојка Популарен член

Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    9.593
    Униформа рулс!
    На двете претходни работни места имав униформи кои се состоеја од кошули со логото, а долу црна сукња или пантолони.
    Сега сама си креирав униформа. Ем не се замарам што ќе облечам, ем сум претставителна пред клиентите, ем облеката ми трае повеќе.

На victoria и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Alishan30

Alishan30 Популарен член

Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    3.254
    Допаѓања:
    86.034
    Униформа,која уникатно си ја одбрав,па прва сум во мојот град со таква униформа и такви клопми.битно децата таква ме распознаваат и не бегаат од мене

На Queen8 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    13.774
    Допаѓања:
    25.230
    Имам униформа. Така што не можам да експериментирам.

7. Shery

Shery Популарен член

Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.803
    Имам униформа, но отсекогаш сум го сакала деловниот дрес-код
    Копнеам да работам некаде каде ќе можan да се облекувам поделовно но во мој стил :)

8. Queen8

Queen8 Популарен член

Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    20.600
    Најпрактично е да се има униформа, нема да се замараме секој ден со комбинации за на работа, ама бидејќи јас немам униформа, си осмислувам комбинации во согласност со природата на работата, а сепак во мој стил. :)

На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. iskraFem

iskraFem Истакнат член

Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Фала богу имам униформа (fingers)
    Шала на страна, униформата ја сметам за предност. Не мора да мислам секој ден што би облекла па дали е складно па дали одговара па да треба да купувам работи само за на работа.
    Униформата ми се состои од црни панталони, црна кошула (со кратки или долги ракави) со логото на фирмата, марама наместо машна, пуловер за ладните денови и плус кондури што исто не ги купувам сама туку има неколку модели од фирмата да си избереш. Имам по 10 пара панталони и кошули така да еднаш неделно ги пеглам ]:) и сум спремна за цела недела. Еден чист и испеглан комплет чувам во шкафот на работа за секој случај :D:D

На Tanjamm и Forca им се допаѓа ова.