1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за на работа

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 2 февруари 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.537
  Допаѓања:
  10.612
  Еднаш спомнавме нешто во смисла колку облека треба да има човек кој оди на работа. За себе ќе кажам, имало периоди кога повеќе купував па имав по 8 пара фармерки и панталони заедно, блузи, маици во различни бои и комбинирав. Денес се сведувам на нешто помалку облека, но немам во сите бои, туку гледам да биде ускладено, да си одговараат боите, да делува облеката посериозно, впрочем годините тоа го бараат. Во смисла за работа, носам црно, тегет, такви некои коминации, со сакоа. Вие?
   
  На elimkd и Feminka22 им се допаѓа ова.
 2. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.860
  Пол:
  Машки
  За машко е полесно, јас најчесто фармерки или понекогаш панталони, и обавезно кошула. :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  9.994
  Пол:
  Женски
  Го почитувам деловниот кодекс на облекување не заради годините туку од почит кон професијата, колегите, клиентите и пред се како почит кон себе си. Имам комфорна облека која ми служи само за на работа. По работа соблекувам и се облекувам како ми одговара.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  2.848
  Допаѓања:
  17.187
  Пол:
  Женски
  Униформа рулс!
  На двете претходни работни места имав униформи кои се состоеја од кошули со логото, а долу црна сукња или пантолони.
  Сега сама си креирав униформа. Ем не се замарам што ќе облечам, ем сум претставителна пред клиентите, ем облеката ми трае повеќе.
   
  На victoria и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  6.924
  Допаѓања:
  117.743
  Пол:
  Женски
  Униформа,која уникатно си ја одбрав,па прва сум во мојот град со таква униформа и такви клопми.битно децата таква ме распознаваат и не бегаат од мене
   
  На Queen8 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.895
  Допаѓања:
  28.570
  Пол:
  Женски
  Имам униформа. Така што не можам да експериментирам.
   
 7. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  4.757
  Пол:
  Женски
  Имам униформа, но отсекогаш сум го сакала деловниот дрес-код
  Копнеам да работам некаде каде ќе можan да се облекувам поделовно но во мој стил :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Најпрактично е да се има униформа, нема да се замараме секој ден со комбинации за на работа, ама бидејќи јас немам униформа, си осмислувам комбинации во согласност со природата на работата, а сепак во мој стил. :)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  Фала богу имам униформа (fingers)
  Шала на страна, униформата ја сметам за предност. Не мора да мислам секој ден што би облекла па дали е складно па дали одговара па да треба да купувам работи само за на работа.
  Униформата ми се состои од црни панталони, црна кошула (со кратки или долги ракави) со логото на фирмата, марама наместо машна, пуловер за ладните денови и плус кондури што исто не ги купувам сама туку има неколку модели од фирмата да си избереш. Имам по 10 пара панталони и кошули така да еднаш неделно ги пеглам ]:) и сум спремна за цела недела. Еден чист и испеглан комплет чувам во шкафот на работа за секој случај :D:D
   
  На Tanjamm и Forca им се допаѓа ова.
 10. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  35.727
  Баш стана и си отиде?
  Кошула и суќња или костим е прилично стандардна облека за многу канцелариски професии.
  Може типот е манијак и кретен, не го знам и не ми е гајле, и можеби сељачки се изразил, јас би се навредила од зборот "ваква", ама за сукња ( или пантолони) кошула и сако, освен ако не е некоја кежуал фирма ( оваа ваљда е с.ање фирма), се подразбира и очекува.
  Едно е некој да ви рече дојди во сукња над колена, струкирана кошула и штикли 12цм, друго е општо сукња и кошула и сако.
  Јас не би одела во фармерки на интервју, пантолони да, освен ако е некаде во производство во фабрика. Настрана што овој е психо.

  *Модератор: Дискусија преместена од Преварантски фирми, каде да НЕ се вработиме
   
  На drugarka, buba4e89, Cka и 7 други им се допаѓа ова.
 11. Abel

  Abel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  2.688
  Допаѓања:
  7.057
  Пол:
  Женски
  Фирмите/Институциите кои очекуваат и имаат дрес-код, обезбедуваат униформи за своите вработени. Сите други (искрено ова е одлика на балканскиот менталитет, вода у очи немаш ама битно си дотеран), а особено за плата од тристаевра секако не може да очекуваат да се дотерувам. Само кај нас плата се троши на облека и чевли. Секогаш носам фармерки, не памтам кога сум облекла фустан или сукња, панталони воопшто немам и мислам дека е крајно време да се ослободиме од такви баналности од типот кој како е облечен. Вчера бев во банка, службеничката носеше фармерки (толку успеав да видам) ама битно ми беше што ми заврши работа, а не што носела. Сум работела во разно-разно фирми, и тука и по Европа, ама како ние што се замараме никој не се замара.
   
  На T.e.d.d.y, kolovoz, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  35.727
  Ако ти немаш пантолони и сукња и фустан, не значи дека и другите немаат или дека треба по фармерки да одат секаде.
  Читајте пред да реплицирате. Јас зборував за ИНТЕРВЈУ. На интервју е глупаво по фармерки, освен ако одиш во млекара , или трафика да работиш. Во ревизорска куќа или адвокатска канцеларија, едноставно ќе се дисквалификуваш.
  Јас имам доста фармерки, и иако работам по униформа, до работа одам и со фармерки. Ама НА ИНТЕРВЈУ нема да одам така.
  Ти терај како сакаш... јас на пример адвокат во издрапани фармерки, нема да го ангажирам.
  Ти слободно , ама баш како сакаш, облекувај се. Мене не ми пречи и впрочем, не ми е ни гајле искрено.
   
  Последна измена: 22 февруари 2021
  На baby-star, Tanjamm, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.526
  Пол:
  Женски
  Глупаво е да, ама само ако фармерките се искинати. Јас такви фармерки не купувам, зашто ни до продавница не би излегла од срам.
  Ама нормална фармерка, не гледам зошто е лошо да се носи на интервју.

  И јас да сум работодавец, многу поважно ќе ми биде колку кандидатот има стручно знаење и способности, отколку како е облечен. Зашто од невработено лице не можам да очекувам да има пари да се расфрла за да биде облечено според некој очекуван дрес-код.
   
  На marija305 и zuto им се допаѓа ова.
 14. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  35.727
  Црешке, пантолони чинат колку и фармерки. За интервју за програмер, фармерки не се проблем.
  За во адвокатска канцеларија хмммм, би рекла боље е нешто друго.
  Во Холандија нема да те вработат како наставник, ако се појавиш предотеран. Едноставно ќе мислат дека нема да сакаш со децата во кал или песок да влезеш. Ама за паблик рилешјнс, поинаку треба да си облечен.
  Се разбира дека знаењето и искуството се први.
  Ама и облеката нешто кажува. Затоа и носиме униформи, нели?
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.636
  Допаѓања:
  6.135
  Во светот ниту слика во СV не се става зошто не е важна личноста туку искуството и образованието. Што ќе ти е адвокат професионално облечен ако незнае да те одбрани.
   
  На zuto и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  35.727
  Во светот на linkedin сите фотки имаат, последно кога проверив.
   
  На Tanjamm, Angie1432 и tina2018 им се допаѓа ова.
 17. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.526
  Пол:
  Женски
  Да, ама фармерките ќе ги носиш секојдневно, па дури и на интервју. А панталоните ќе треба дополнително да ги купиш, ако немаш.
  Еве јас тргнувам од себе. Носам фармерки. Најпријатно се чувствувам во нив. Пред некоја година поради одредена прилика си купив панталони. Сега на интервју ќе имам што да облечам. Ама да треба сега да ги купам, како што немам пари, а ни моите немаат одвишок за да ми дадат, сакала нејќела и со фармерки би отишла.
   
  На marija305, Limpan, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.730
  Допаѓања:
  17.049
  Пол:
  Женски
  Факт е дека некои работодавачи кај нас претеруваат со барања. На пример, за работа во банка сигурно секоја однапред е свесена дека имаат дрес кодови, па ќе доаѓа и на работа и на интервју скоцкана.
  Ама за производство во фабрика, сигурно нема така да работиш, па пак може да ти влијае облеката на интервју за да не те одберат.

  Баш поради тоа и јас секогаш на секое интервју одев по панталони и кошули, нашминкана, скоцкана, затоа што не сакам баш изгледот од сите работи да влијае да не ме вработат. Сега на работа секој ден по фармерки идам, па никому ништо.

  Зависи до работното место, ама тоа го гледам како минимизирање ризик. А дека за продавачки на каса бараат да има одело, возачка, сертификати за 3 странски јазика, магистерска диплома и донирано лев бубрег, бараат.
   
  На Tanjamm, KittyAgnes, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  35.727
  Јас те разбирам. Најсериозно. Само сакав совет да дадам , пред да ми го искасапат првиот пост.
  Но ајде, можеби грешам, иако сум била на доста интервјуа.
  Кој како мисли, така нека прави.
   
  На Tanjamm, buba4e89, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.406
  Допаѓања:
  94.812
  Пол:
  Женски
  Довролно е кандидадтот да е чист, уреден и да има нормално однесување и стручност. Фармерки конкретно со кошула и сако може да делуваат многу попорофесионлано околку суќна претесна, која го дефинира газот и маица која цицките ги истакнува во прв план ( ова за женско зборувам), односно да не делува вулгарно, непрофесионално и слично. Ниту пак долги нокти накви канџи не се прерочауваатм средени да, ама канџа ала кардашиан не, и фризура и шминка умерена ненападна.
   
  На Tanjamm, Cookie21, zuto и 4 други им се допаѓа ова.