1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за на училиште

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rozy, 13 декември 2011.

  1. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Фармерки,униформата и стартки.
    И коса дали пуштена или врзана.
    :)
     
  2. CrazyCrazy09

    CrazyCrazy09 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Училиштето кај нас не е толку мн.строго, ама треба да носиш униформа...Никогаш кратки алишта (шорцеви, сукњи).
    Се знае фармерки, униформата и патиките. И поубаво е така, сепак сме на училиште на на модна писта.
    Им се чудам на девојчињава од USA, шорцеви и crop top. xD :P
     
  3. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Јас си носам блузичка, патики или чизми, зависи од времето и хеланки, а може понекогаш и фармерчиња :) Ама најудобро ми е во хеланки и секогаш ги носам :D Сакам униформи, се надевам кај нас во школото наскоро ќе има :)
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Па кај нас во училиштето има униформа,јас белата маичка што ја имаме си ја комбинирам со мои џемперчиња,доле обавезно фармерки,хеланки,панталони или нешто такво.Никогаш не би облекла шорцеви,сукња или недајбоже фустанче за на училиште.
    На нозете носам патики,чизми или кога е подобро времето балетанки. :)
    Само тоа што гледам од видеата на јутуб,стварно не ми е јасно како е дозволено во Америка да се облекуваат за на училиште како за на забава. :?:
     
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Па кај нас во училиштето има униформа,јас белата маичка што ја имаме си ја комбинирам со мои џемперчиња,доле обавезно фармерки,хеланки,панталони или нешто такво.Никогаш не би облекла шорцеви,сукња или недајбоже фустанче за на училиште.
    На нозете носам патики,чизми или кога е подобро времето балетанки. :)
    Само тоа што гледам од видеата на јутуб,стварно не ми е јасно како е дозволено во Америка да се облекуваат за на училиште како за на забава. :?:
     
  6. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Од 1ви септември пантолони и фармерки.Хеланки може од оние дебелите да ставам на зима,каде што нема да ми се оцртува се.Сепак невкусно е.
    Дуксерки, џемперчиња,блузи,кошулки се додека не стигнат униформите.
    А на нозе класика,патичиња. :lol:
     
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    На училиште секогаш носам фармерки и некоја маица. На нозете најчесто носам патики, а во зима чизми.
    Хеланки досега не сум носела во училиште, ниту пак некаде надвор.
     
  8. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.935
    Допаѓања:
    30.769
    Пол:
    Женски
    Се знае за на училиште како треба да се носе. Фармерчиња, блуза, патики. Поубаво здравје.
     
  9. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    За училиште секогаш носам маичка или па кошулка, фармерки и балетанки. Кога е поладно патики или чизми. Секогаш гледам да сум пристојно облечена.Според мене најдобро е да имаме униформи, ама во нашето училиште тоа не е обозбедено. :)
     
  10. YourBoddy

    YourBoddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    70
    Фармерки, униформа, а може некад и мајца или џемпер зависи од времето, и на нозе патики :) сандали мн ретко а ако е топло облакам балетанки
     
  11. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Фармерки,кошула и џемпер или палто ако е ладно..
    Фармерки,блуза,џемпер или палто..
    Еее јас вака се носам..оти се уште немам униформа :)
     
  12. pink13

    pink13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Фармерки, блуза, патики, а кога е потопло балетанки. :)
     
  13. Marijasp

    Marijasp Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Фармерки, маици, кошули, блузи, џемпери, дукс, балетанки, патики. Според мене тоа.
     
  14. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам во контекст на хеланките. Деновите кога имаме физичко носам хеланки,зашто за 5 минути да се пресоблечам и да средам се’ не можам,ама ги носам со долга маица,долга блуза или туника и тоа широки,за да не ме оцртуваат комплетно и никогаш не сум била со деколте или без ракави. Во понеделникот класната ни го прочита кодексот на облекување и во тоа беше наведено дека и хеланки е забрането. Јас знам дека е забрането со кратка бкуза или маица да се носат,ама во таа комбинација како што ги носам јас? Три другарки најдоа мене да ме анализираат и завчера ми рекле: „Аа ти пак со хеланки! Забрането е!“ итн. А бев со така широка туника и не бев непристојно облечена и никогаш не ме вратиле дома за да се пресоблечам. Сега да продолжам да носам или воопшто да не носам?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Моја препорака е Не.
    Хеланките како дел од облеката воопшто не ми се допаѓаат за какви било модни комбинации, а најмалку како облека за во училиште. Има други парчиња облека во која можеш да се чувствуваш комотно и пристојно облечена во туѓите погледи кога станува збор за воспитно-образовна институција.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    @mode-kristina Штом се облекуваш пристојно нема проблем, продолжи да се облекуваш како и досега.

    На некои не им е гајле доаѓаат со деколтиња или во миничи, ти ќе се секираш за едни хеланки кои ги носиш со подолги блузички.

    Некои па кога ќе се нашминкаат, особено како тетки за ноќно излегување ми се крева косата...
     
    На Lolo5, sugarlips и mode-kristina им се допаѓа ова.
  17. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Епа во ваква ситуација јас би носела тренерки, долги се, но не се оцртува се за разлика од хеланките. Многу сакам хеланки и се чувствувам преудобно додека носам, но избегнувам да ги носам на училиште, освен на часот по физичко.
    Јас на училиште најчесто носам фармерки или тренерки со некоја блуза или џемпер, а на нозете патики или чизми. Шминка ставам минимална, а косата ја носам и пуштена и врзана, во зависност од расположението. Знам некогаш да ставам и наќит, но ситни ланчиња, алки или прстенчиња. Немам против носење на униформи, се додека нивниот квалитет е во ред, иако во нашето училиште не се задолжителни. На пример во основно ни дадоа едни ужасно изработени униформи, но ретко кој ги носеше.
    Доколку некој дојде на настава во прекратки шорцеви, разголена маица, суќна или фустан, со премногу шминка, тогаш треба да биде опоменат од страна на наставниците/професорите. Но, многу ме нервира кога учениците се опоменувани за фризура. Секој си има право каква сака фризура да носи, како сака да се фарба/шатира, а најважно од се е дека фризурата на поединецот не зависи од неговиот пол - машките можат да имаат долга коса, а исто така и женските можат да имаат кратка коса. Па ова е демократија, не диктатура. Имав една наставничка во основно што им викаше на машките со подолга коса, и тогаш од инает сакав да се ишишам кратко за да видам дали и мене ќе ми вика, ама пред полуматура бев и таа фризура не се совпаѓаше со мојот замислен изглед. Или пак слушнав во некои школи на машките им било забрането да носат брада, и се уште не сфаќам зошто. Како може дете во пубертет да го принудуваат да се бричи.
    Да се навратам на униформите, со нивно носење би се спречило непристојното облекување, ама не и нечие чаталење. Ако некој сака да се фали и докажува, тоа ќе го прави со скапи кондури, ранец, телефон, ...