1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за на училиште

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rozy, 13 декември 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Да, ама кога истиве би биле до ајде максимум 5 сантиметри, а не 8-10 . ;)
    И по самото одење на девојчето се познава, толкав топук (да не речам, ама морам) и уште како се матка натаму наваму кога оди... јасно е .
     
  2. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    фармерки,патики,џемперче такво долго,блузичка во една боја(евентуално шалче/марама некоја) и алка некоја интересна :wasntme:
     
  3. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Фармерки, блуза, марама и мантил.
    Единствено друо сакам накит, не светкав, туку дрвен.
     
  4. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Облека за на училиште. Нема што да се расправа, се знае како треба да се облекува. Џемперче, дуксерче, фармерчиња, маичиња, кошулчиња, тренерчиња, прибрана облека. Патичиња, чизмичиња ниски, кога е потопло сандалчиња. Накит може, не висечки обетки, многу нормално, подискретно. Прстени да, наруквичиња. Но сепак, во склад на тоа кај се наоѓаш :) Никогаш не сум била на училиште по куси пантолончиња, деколтиња.
    И сум ЗА носење на униформи. Бидејќи некои на училиште доаѓаат со фармерски сукњичиња, со гол стомак и веќе не знам што.
     
    На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    88.071
    Пол:
    Женски
    Искрено си одев со што ќе ми текне. Не сум носела штикли ама носев каубојки кога беа модерни, па беа на штикла некоја дебела. Сукњички, фустанчиња исто носев. Се шминкав и коса средував.
    Никогаш не сум носела ранец т.е до 6то, а потоа цело време бев со чанти.
    Значи носев, балетанки, сандали, чизми, патики 2,3 пати :lol:
    Фармерки, хеланки, сукњи, фустанчиња. Маички, туники, џемперчиња.
    Тренерки облеков еднаш, мерак ми беше нови беа и никогаш повеќе.
     
    На glosipgirl, Rose96 и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Сукњи и фустани не сум носела никогаш, освен таму прво-второ одделение. Деколте исто не. Шминка минимално-маскара, многу малку руж и лабело и тоа од 3та година.
    Штикли ни во сон не сум облекла, само при крај на 4та носев едни чевли на полна пета од 3-4цм и толку.
    Додуше кај мене тие со штикли, голи стомаци, нозе итн не можеа ни да влезат на час. Прфесорите одма ги праќаа да ја затворат вратата однадвор :D
     
  7. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Не, постои кодекс на облекување за во школо и се друго ми е невкусно.
    Барем мене така ме учеа.
    За во школо не се китам воопшто.
    Тренерки,дукс,фармерки,џемперче,блуза..шо било.На нозе патики,на пролет старки а сега дур е ладничко и аг бутс.
    Шминкање..за излегување ми е мачење пудрата, не па за во школо. Битно ми е да сум средена и опуштена.
    Не ми се јасни девојкиве со Луј Витон чанти,капути,чизми над колена..озбилно. Со објекти на глава,со убетки,со шминка..фак дет шит.
    Е и сега,лесно ми е..имаме униформи. Грди блузи и грди елеци..ама барем имаме.
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  8. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Дозволуваат момчињата да носат шорцеви? Сеедно дал над или под колена. М?
    Кај мене, поточно во Орце не ретко ги бркаа од часови тие.

    Јас не се дотерував во средно, пудра некогаш ставав, да не речам од празник на празник и маскара.
    Косата почнав да ја шатирам во 3та и 4та е тоа ми беше најголемо модернизирање :D
    4 години средното го поминав со фармерки и само фармерки, евентуално сомотски зимно време знаев да носам, тогаш беа модерни. Патики обавезно, дури ни во зима чизми не носев, јас си бев и сеуште сум вљубена во добра квалитетна патика, па и неквалитетна ама шарена да е :)
    И горе блузи најобични маички дуксери, знам во втора година кога бркав мужи од 4та знаев да облечам и малце да ѕирне мешето, бог да чува |( Ама тоа беше модата, боди беше научна фантастика. Пубертет, младост лудост.
    Како и да е не се замарав со облека во школо, школо е! Јас неможам да им се изначудам на оние младиве што ги гледам сеа со 5 тони шминка, со шорц у школо човече и со хеланка со прекратка туника или гол газ размафтан на сите страни :tmi: Па и штикли, јас штикли ни на факултет неможам да сватам зошто носат, па и тоа без осет со платформи и 12ка штикла. Побогу :fubar:

    За мене образовната институција не е модна писта и никој не може да ми го промени тоа мислење. Одиме да учиме, а не да се фрцкаме.
    Закон ми беше факултетот 4 години во униформа. Подобро нешто амин!
    И затоа мојот глас оди на униформа, најдоброто нешто за учениците!
     
    На Chocolate.me и WhiteAngel им се допаѓа ова.
  9. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    Toчно така и јас се согласувам професорите се најмногу криви кога учев уште во MK се сеќавам имавме еден многу строг професор по физичко и еден ден една девојка една год постара од мене во сукнја одма под газот и ептен кратка маичка со тесна дуксерка но кога учителот ја виде полуди ја прати дома и после на нашето одд се истресе од тогаш уште ја мразам неможам да си помогнам :D :D :lol:
     
  10. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Сеуште не се дозволува, но кај нас на почеток и крај на школска година машките носат и досега немат никој избркано од час. Еден школски дури и со апостолки доаѓаше и една професорка му рече да не доаѓа веќе така, а другите не го ни приметуваа :D

    И ајде и вие ептен строг кодекс поставувате... Со чизми да не се идело, со капути исто... :^)
    Па во зима на тоа ладно, пола гимназија доаѓа со капут. А додека не си најдам убава јакна со крзо и јас одам со капут. Имам дома јакна, така подебела ама не ја носам за по школо, така за по дома само, не ми се допаѓа многу.

    А и во септември или мај по тоа жешко неможам да се замислам во патики. Па мене во старки ногата ми поти, а не пак во патики. Си одам со римјанки во тој период како и скоро сите девојчиња.
    Освен во фармерки во нешто друго досега немам одено, ама јас си знам како издржувам по жешкото.
    Имам гледано и примери каде доаѓаат во штикла 12ка, тенка хулахопка и куси фустанчиња/сукњи и тоа е стварно невкусно, но имам видено и примери каде првите 2-3 дена од септември додека часовите сеуште не функционираат добро, девојчиња доаѓаат со сукњи со пристојна должина и тоа ми е океј..
     
    На glosipgirl и INSIDIOUS им се допаѓа ова.
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Блуза со пристојна должина, пантолони/фармерки и патики, што друго?
    Иако веќе училиштава наликуваат се повеќе на модни писти.
    Не оправдувам нападна шминка и голи стомаци. На 1ви септември башка видов девојка со гол грб и сукња над колена. Дефинитивно би ја избркала од пред дворот на школото, а не пак да ја пуштам внатре.
     
  12. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Носам се, суќни ( со соодветна должина), џемпери, дуксери, блузи( со мало деколте)...
    Воглавно се што не е претерано.
    Секако не оправдувам ова
    [​IMG]
    Но што мислите кога такви се униформите во училиштето. На пример во серијата Ребелде самите женски униформи беа премногу вулгарни.[​IMG]
    Ова воопшто не ми се допаѓа :puke:
     
  13. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Основно сум, 8мо одд..

    Фармерки, дуксерче, патики.
    Фармерки, кошулка, балетанки.
    Фармерки, рамбовка и дуксерче на распетлање.

    И тако даље и татко даље.. :*
     
  14. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
    Фармерки, маичка, цемперче и патики.
    Фармерки, патики, дуксерка.
    Тренерки и патики.
    Фармерки, блуза/џемпер, чизми
    .....
     
  15. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Блуза без деколте,фармерки и патики.Ете тоа.Едно девојче од клас абе секој ден каква блуза и да носи битно градите напред.Језда е надарена ама што е многу многу е.Па таа и по дома гарант така оди,татко и што и вика а? Непријатно е.А па и во зима на степени под нулата со капут коа одеше знаеше понекогаш да се разголи да си ги истакне градите а тоа што е ладно нема врска.Битно градите напред и терај. |(

    И не само она,и поголем дел од останатите девојчиња од клас.Многу невкусно за едно девојче.Па професорите манијаци после,па види ги ти девојкиве разголени па и да сакаш да тргнеш поглед неможеш.Мислам,мене ми е непријатно да ја гледам така разголена а не па професориутре.Треба да постои кодекс на облекување.Ама не само за учениците туку и за професорките.И ите знаат да претераат. :^)
     
  16. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Најсодветно нешто според мене се:
    Фармерки, мајца/блуза
    Патики или некои удобни ниски чизми/ балетанки
    Тренерки.
     
  17. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Фармерки, горна униформа (џемпер или маичка со куси ракави), патичиња. Мака ми е многу да се дотервам за на училиште,а посебно па ако сме од сабајле... |-)
     
  18. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Фармерки,или панталони.Одозгора блуза,по кратки или по долги во завистност со времето..и дуксер или јакна.На нозете патичиња,а кога има снег зимски кондури.
    Ептен мразам додерување за школо.Овие од мој клас во миничи,блузи со деколтиња,мислиш за искачање пошле,ма така ни за искачање не би се облекла ама ај.
    Само им се чудам на мајките нивни како им даваат такви од дома да излезат..
     
  19. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    фала богу нас од септември ни воведоа униформи па си фураме :geek:
    има толку распуштени девојчиња абе аман ..ама се се среди сеа
    а професорките ни се шо.. уште шипка да им донесиме да поиграат малце :envy: :puke:
     
  20. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    Исто и кај нас од септември униформи ке се носат.Едни никакви,ко пижами.Ама ако.Боље униформи него деколтирани маички!
    Јас лично за во училиште не се замарам што ке носам.Значи перени и пеглани фармарки.Блузичка сосем обична,палто,се чешлам,крема на лице ставам,патики и фурам..Најобично и најпросто...
    Па има за каде да се шминкам и дотерувам.За тоа е нели излегување,чаршија...ноќен провод.. :x