1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за пополнети девојки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Anely, 13 април 2011.

  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас јес да сум покрупна али обично сегде наоѓам број, некогаш на пример од Теранова имам и S и М и L, L имам некое и големи што ми се, имам и од Шутка купувано кошули ХХL што ми се точни, а имам во глобала слаби нозе, стомак не толку голем ама огромни спојлери |( и морам мидер да носам зашто не ми се носи широко, сакам да си истакнам и гради и половина.Најдобрата другарка ми е доста покрупна и купува од една продавница во ГТЦ Фиорела, шие или преправа али доста пари дава на тоа и на накит, ташни и шминки ама има стил и е поубава од 90% од оние со по 50 кила.
     
  2. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.514
    Пол:
    Женски
    Коментирам овде како полна девојка :)
    За мене во продавниците ретко кога ке има број од нешто,особено панталони.А јас сум многу бирлива и затоа многу тешко наоѓам облека која ке ја носам со срце.
    Кога купувам,прво гледам дали ми се допаѓа а потоа размислувам како ми стои.Обично пробувам да бирам маички и друга облека која не ме оцртува.
    Имам маички од секаков вид: широки,прилепени,без ракави и сл. и ништо од тоа не се срамам да носам.
    Во главно гледам само дали ме оцртува,а,не знам колку ке ме разберете има маички кои се прилепени за мене и многу убаво ми стојат,а има маички кои се пошироки а токму ме оцртуваат во делот кај што не треба.
    Друго,не гледам.Значи гајле ми е најискрено ако белото ми додавало плус килограми,носам,и како што кажа некоја феминка „белото е непријател за дебелите“ не се согласувам,зависи се до моделот.Ако црното ме прави послабо не значи дека цел плакар ке го наполнам со црни алишта,само затоа што ке изгледам -3 кила.
    Битен ми е само моделот,кој како што реков,може да биде и прилепен за мене. (зборувам за маички)
    Кога сме кај панталони,бирам панталони кои што нема да ме оцртуваат во предниот дел,кај меѓуножјето.
    Затоа избегнувам носење хеланки.

    И,уште нешто,нема и не може да има правило кое ке важи за сите дебели жени во врска со облекувањето.Секоја жена,секој човек си е различна конструкција и сите слаби девојки не изгледаат исто,не им стојат исти работи како што и сите дебели девојки не се исти,и едно исто парче облека не им стои исто.

    Никогаш нема да ми е гајле дали маичката е бела па ме прави подебела,ако ми се допаѓа и ако не ми ги открива слабите точки ке си ја купам,ако не-нема.
     
    На Dennings и littleflower им се допаѓа ова.
  3. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Што мислите дали би ми стоело некое тесно фустанче уз тело? за роденден сакам такво да си купам, ама така пополничка сум си..здосадено ми е веќе од оние раскошни фустанчиња,сакам да се стегнам.. и каква боја би ми предложиле да барам? сакав нешто на бело.. ама што знам :worried: предлог некој? во елит сигурно ќе најдам нешто.. еве нешто како ова на пример..немора да има прерамки
     

    Прикачени фајлови:

  4. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Ми улета темава, па се сетив дека на Асос (за кој е издвоена посебна тема во форимов) има категорија облека за пополни девојки.

    Па така, освен што продаваат облека, фино е се „украде“ можеби и по некоја идеја. Еве го линкот http://www.asos.com/women/curve-plu...=1465&parentID=Rf900&pge=0&pgeSize=36&sort=-1 со фустаните достапни во моментов, гледам дека се бараа идеи погоре.

    Прочепкајте,има и други фини работи.
     
  5. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    A хулахопки големи каде може да си најдам..обично имам проблем бидејки сум покрупна во бутовите и стомакот :$
     
    На Височка му/ѝ се допаѓа ова.
  6. korcula1

    korcula1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво ке можеш ли да ми кажеш кај се овие продавници кај се наогаат Луси,Боксер,Павиа,Марди
     
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.863
    Пол:
    Женски
    Којзнае од кога е ова мое мислење... Боксер и Марди мислам веќе не постојат. Луси има во тц Бисер на спрат а Павиа е кај Тинексот пред ГТЦ и уште една кај Ред кафе.
    Во меѓувреме можам да додадам дека во Ваикики има супер облека и броеви и во Певекс се наоѓа секогаш по нешто.
     
  8. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    А во меѓувреме може си се вратила во форма па и си ги изумила продавниците
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.863
    Пол:
    Женски
    ^ hahahha I wish :(
     
  10. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
    Kaj da najdeme asos tuka ?
     
  11. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Asos е британски сајт за продажба, а не продавница. Плаќањето е со картица, а шипингот е бесплатен ако работите што ги земаш се над 30 евра, во спротивно е 3 евра. :)

    http://www.asos.com/infopages/pgeshiptocountry.aspx
     
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Во Буњаковец, од задната страна има продавница за пополнети девојки. Баш го загледав излогот, убави работи имаа ставено, некои туники, пончо, капут, а моделите не се само широки и висина имаат, баш за крупни жени.
     
  13. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    У принцип мислам дека се рачунам во полни девојки, 44 ми е максимум конфекциски број што сум го носела. Тогаш купував во H&M највеке работи пошто они имаат од регуларните модели до 44 броеви. Моментално носам 40 и фала богу во сите продавници можам да најдам ствари, освен на пример бершка кај кои и 42 ми е кнап пошто им се помали стварите. Во принцип сите што се околу 42 мислам дека можете секаде да најдете ствари. Особено H&M може и ако носите поголем број помал да ви биде добар пошто некои ствари им се преголеми ѕа бројчето, а имаат и дел со плус сајз ствари одвоено. Најинтересно е што никогаш кога купувм не пробувам, си ја знам мерката точно и што ми стои што не. Ретко се дешава да пробам ако купувам за некоја посебна прилика па да не случајно утнам или ако се мислам помегу неколку работи. Најбитно е да си го прифатите телото, да сте свесни за маните и позитивните ствари кај вас и многу полесно ке ви иде да најдете работи. Јас колку и да сакам да носам пример краток тесен фустан ако знам дека нема да ми стои ради стомакот или градите не ги ни гледам таквите фустани и крај, ем мене полесно ем на другите што шетаат со мене :D
     
    На LollySky и buba4e89 им се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    За колку време стигаат работите? Имате искуство со сајтов?

    Едит: прочитав дека стигаат за максимум 9 дена, или експрес нарачки за 4 дена.
     
  15. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Не сум нарачувала ништо, но мислам дека стигаат за 2-3 недели. Има посебна тема за Асос на форумов.
    http://forum.femina.mk/threads/Асос-и-во-Македонија.9353/page-53#post-2612501
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.110
    Допаѓања:
    100.239
    Пол:
    Женски
    Продавам нови со марка необлечени пантолони за пролет од Асос. Бројче 28 ( најголемо). Еве линк од пантолоните http://www.asos.com//New-Look-Inspi...ored-Trouser/Prod/pgeproduct.aspx?iid=5729775. Ги продавам зашто ми се големи инаку ништо не им фали. За повеќе детали во ЛП.
     
  17. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Зошто не ги стесниш кај шивач?
     
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.110
    Допаѓања:
    100.239
    Пол:
    Женски
    Затоа што ми се 3 броја поголеми.
     
  19. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Малку е офф топик, ама ќе го пишам тука, може ќе послужи некому. И јас еднаш порачав пантолони UK28, тоа е наша 56-ка и во едната ногавица влегов цела :) Муабетот ми е, облеката во АSOS обично е малку поголема од она што пишува, само фустаните (кај кои не е конкретно наведено дека се oversized) 90% си одговараат на бројчето и мерките.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lazy Sunday

    Lazy Sunday Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Девојки да не знаете во Скопјево каде има костими за капење големи броеви?