1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека соодветна за возраста

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 5 декември 2011.

  1. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Облека соогласна со возраста

    "Претпоставувате од каде ми е идејава"
    Но,да ја ублажиме работава, ова е општа тема.


    И дискусија е широк поим,кој не го среќавам во темава,затоа што сите се согласуваат со едното, но барем еднаш во животот го посакале другото.
     
    На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Облека соогласна со возраста

    Секоја жена треба да знае во кои години како да се облекува. Јас немам ништо против ако видам слаба жена која добро изгледа и има 40 години да се облекува како тинејџерка, а не верувам дека тинејџерка би се облекла како теткица :^). Добро сега има искличоци ама тоа е невкусно и најчесто таквите жени или девојки се исмевани од околината :)
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Облека соогласна со возраста

    Баш читав сега за полусестрите на Кардашиан цуркиве, има 14 години само.
    А изгледа врсничка со 30годишниве кардашиан.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG][/img]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Додека Kendall Jenner е постара 16 годишна сестра.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    ги расипал шоу бизнисов децава уште у пубертет ми личат најмалку 10 години постари :geek:
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Облека соогласна со возраста

    според мое мислење вакво нешто во денешно време не постои.
    ги гледам децата од осмо одделение или прва година сеедно...со штикли миничи и незнам ти што :^)
    јас до четврта година да речеме не ни помислував да се обечам така затоа и би рекла дека нашата генерација е навистина за пример,а сега човек треба да се запраша колку години има некое девојче кога ке искочи,и да имаат по 15 изгледаат како 25...офф кај отидоа генерациите :fubar:
    искрено се надевам дека моите деца во иднина нема да бидат такви...дека нешто ке се измени на подобро........
     
  5. rebeca

    rebeca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    Облека соогласна со возраста

    Чудно некое време дојде...помалите сакаат да изгледаат повозрасно ,па носат штикли, мини сукњи и сл. а пак постарите сакаат да изгледаат помлади... па така ќе видиш некоја баба облечена како тинејџерка, влезена во филм си мисли којзнае колку убаво изгледа,а таа кутрата како некој кловн спремен за претстава....
     
  6. Maeeeee

    Maeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    104
    Облека соогласна со возраста

    Несакам да се облекувам како теткица обично си преферирам облека за моите години(со исклучоци кога пробувам некои работи од мајками и каиши што ги носела на помали години)....:D :D :D
     
  7. Elika

    Elika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    46
    Облека соогласна со возраста

    Ги гледам деца помали од мене (јас 13 имам :tmi: )облекле штикли па se slikaat -.-,мене не ми паѓа на ум да облечам, а они 8 години со штикли :tmi:
     
  8. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Облека соогласна со возраста

    Први на кои се сетив - Џејден Смит и Медисон Петис.

    [​IMG]
    Имаат по 13 години.

    Не се согласувам со луѓето што не си ги знаат границите.
    Особено не можам да се начудам на родителите како Кејти Холмс. Сури и е како малечка жива барбика. Уште не и паднале млечните заби (ма пораснале, а камо ли паднале) а таа ја облекува во штиклички. Не ја сфаќам целта. Разбирам, убаво ти е кога и детето ти е дотерано, секако.. па и да фрчат брендови низ нивната гардероба (зошто да не?), но Сури е модна икона! Таа е на топ листите за најдобро облечени со своите 5 години.
    За бабите/ дедовците што да коментирам. Не оди да речам "им прошло времето", никој не заслужува животот да му заврши ако остарел, ама невкусно е да облечат нешто кратко или пак проѕирно.. не им доликува, макар не знам како изгледале.
    А зошто размислуваат така.. за сите сигурно е едно- сакаат да привлечат некакво внимание. Помладите секако дека ги идолизираат постарите, оние пред нив, па сакаат и тие сакаат да изгледаат елегантно и претеруваат. Човек ќе се збуни за нивната возраст.
     
    На Elika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Облека соогласна со возраста

    Не ми смета нека си се облекува кој како што сака, ама сепак треба да се има осет и да се погледнат во огледало пред да излезат од дома. Грдо е кога се правиш нешто што не си, грдо изгледа малолетничка што личи на тетка, грдо изгледа кога тетка пробува да изгледа како тинејџерка.
    Одсекогаш сум се облекувала согласно со годините и приликите.
    Ако некој сака уште на 15 години да се шминка, да носи штикли и да се облекува како 40годишна жена само нека повели, брзаат да пораснат, следат моди, сакаат да изградат стил, епа не се гради стил на 15 години кога уште незнаеш ни 2+2 колку се. Наместо да си гледаат школото се окупираат со стилови, глупости, има време за тоа, како што ќе се градиш како личност ќе си го откриеш и сопствениот стил. Вака навистина изгледаат смешно.
    А теткиците кои сакаат да изгледаат како тинејџерки се друга приказна. Очигледно сакаат да привлечат внимание па се облекуваат во миничи, накит без мера, дречливи бои итн... Мислам дека комплекси се во прашање и се трудат да останат засекогаш млади, ама за жал се добива сосема спротивен ефект. Можат да изгледаат помладо и посредено без таква упадлива тинејџерска облека.
    Се е до индивидуалниот вкус, а впечатокот што сакаат да го остават за жал околината поинаку го сфаќа - најчесто е негативен ;)
     
  10. Machkica81

    Machkica81 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Каде има во ГТЦ продавница за жени постари од 50 години?:D
    на баба ми планирам да и купам некое парче облека,па затоа ме интересира.
    фала однапред:))
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Во Рамстор во Олтре има прекрасни модели како за повозрасни девојки и жени, главно се и поголеми бројчиња. Новата колекција е обично солена, но на попуст може поволно да се купи.
     
  12. anu666ka

    anu666ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Тука би можеле да дискутираме и постираме слики за дами во години,какви комбинации им прилегаат,секојдневни комбинации,за свечености ,за послаби ,пополнички и сл.
    Мислам дека темата е убава и дека ке се развие една добра дискусија,но ако има некој проблем можи да се заклучи или избриши... :)
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    • kntrous06ivorl.jpg
      kntrous06ivorl.jpg
      Големина на фајлот:
      58 KB
      Прегледи:
      510
    • 204328_primary.jpg
      204328_primary.jpg
      Големина на фајлот:
      11,4 KB
      Прегледи:
      510
    • 34ys32v.jpg
      34ys32v.jpg
      Големина на фајлот:
      8,8 KB
      Прегледи:
      510
    На anu666ka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Во години добро, али да има граница таа година.
    Е баш завчера што видов ау ауу...Жена во години, можда имаше 60 и нешто. Косата бела, ретка, кожата и се гледа одоздола. Бела, дури бледа, како крпа, а типката ставила црвен кармин и маскара. Абе грозна, еј. :^)

    А онака, жена од 20 - 50 години ми е вери нормал за пратење трендови. :)
     
  15. anu666ka

    anu666ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Ми се допаѓаат сликите од вториот коментар,баш за така мислев,и ако се постари не се во млади години,но сепак да се дотерани,средении сл.без разлика што се постари и имаат многу бројни обврски сепак треба да посветат и внимание на себе.Кога ја отворив темава мислев на дами од 40 нагоре...Коментарот над мене незнам како да го протолкувам...мене ми е убаво кога ке видам средени жени,негувани,средени нокти,лице облеката на нив.Многу голем впечаток ми остави постара госпоѓа во поодминати години како беше средена,на лицето имаше минимална и нежна шминка,ноктите и беа средени и имаше пристојна и убава облека,едноставно изгледаше многу нежна и негувана :)
    И ние еден ден ке бидиме во тие години...

    _________________________
    I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
     
  16. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Во години добро, али да има граница таа година не треба жена од 60 години да биде облечена како тинејџерка.
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Два-три месециии свадба се спремаа
    а бабата абер си нема... :rofl:

    И да поминам на главното прашање, по работа треба да ја носам мајка ми да и одбереме нешто по скромно но елегантно за мојата свадба. А јас врска немам каде низ градов има бутици за по возрасни жени а да не бидат онакви - имаме свила со сваровски кристали, на попуст е, само 10.500 денари.
    Па ми треба помош и предлози, ако може ;)
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    многу убави коплети и фустани за дамите во години има на женски пазар во продавниците :)
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    :D Абе не ме зезајте со тој женски пазар, прашувам за сериозен бутик не за такви терористички дувла, нема шанси татко ми да го натерам таму да оди а помалку мајка ми, таму само ја ако се заебам да отидам :lol: .Па она главна фаца ќе биде на свадба, после мене, не можам на пазар да ја водам да купува :^)
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Таму какви комплети има, глава да те заболи, од чипки,везови,материјал боли глава, за 4000/5000 лудница комплет има да најде.Ти кажувам од искуство што купувала мајка ми и мајката на дечко ми.

    Но доколку не сакаш женски пазар можам да ти предложам мислам дека се викаше Елена бутикот, се наоѓа на во ГТЦ доле, кога ќе поминеш на пролазот покрај гари, одма од десна страна на ќошот нема да утнеш.Таму има исто убави работи. Или пак, има уште еден бутик до Атењто селестра, кај г.болница. Не сум влегла никогаш,но вака на излог секогаш имаат убави работи.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.