1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека соодветна за возраста

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 5 декември 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Кога ќе видам жена во средни години облечена баш онака како за во нејзини години елегантно и модерно...баш ми е мило и драго..
     
  2. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Бидејќи имаше многу дискусии за ова во несоодветни теми, решив да отворам посебна тема во која ќе дискутираме за нашите ставови околу тоа како треба да се облекуваат повозрасните жени (па ајде и мажи). Кои се вашите мислења околу ова: дали возрасните треба да се облекуваат строго класично и скромно, без истакнување на нозете од коленици нагоре, без деколте, без скинати фармерки, без интензивни бои и модерни комбинации? Или пак сметате дека возрасните кои се чувствуваат млади треба да се облекуваат онака како што се чувствуваат - младешки, похрабро, да ги истакнат деловите од телото со кои се гордеат, во интересни бои и модерни комбинации...итн.
    Ве молам БЕЗ навреди и препукувања, како што почна дискусијата по ова во другите теми.
     
    На irenadaniel и Ane-Goki1 им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Според мене, најпрво секој треба да го пронајде својот стил и подоцна со текот на годините, истиот соодветно на годините, да го модификува, минимално, за да како старее на тој негов стил, рокерски, дамски итн. да додаде елеганција и умереност, што мораат да постојат, за да се избегнат лошите комбинации.
    А стилот значи да ја пронајдеш златната средина измеѓу она што ти стои и тоа што го сакаш :)
    :d::drunk:
     
    На Doozy, irenadaniel, Barbie20 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.209
    Пол:
    Женски
    Јас сум за облекување складно со изгледот и годините. Не може еден фустан на пример да им стои исто на жена со 170цм висина и 60 кг и жена со 150цм висина и 80кг. Исто и со годините, на постари години знаеме сите како виснува кожата, па не само што не е соодветно за возраста минич носење туку и одвратно изгледа.
    [​IMG]
    би изгледала океј бабичкава со минич и длабоко деколте???
     
    На Rebecca_R, Bozica1980 и Ane-Goki1 им се допаѓа ова.
  5. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    И јас сум за облекување во склад со годините.И се согласувам со Сесил за се пишано погоре.
    А и сум за тие што се чувствуваат помладо да си се облекуваат како што они се чувствуваат се додека не ги преминат границите на нормалното и пристојното.
    А што е до бабава горе може и би и стоело длабоко деколте доколку би имала нешто на неа да истакне ама според сликава слабо :rofl: @Sesil . Мала шала денес се ми иде на смеење и позитива а тоа добро е нели? :angel:
     
    На Bozica1980, elimkd и Sesil им се допаѓа ова.
  6. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Секако дека сум за во склад со годините, имам видено стари жени во миничи со испукани капилари на нозете , разголени и паднати цицки откриени, на ништо не личи.. повеќе одбивно од колку привлечно. Исто средношколка се носеше ама буквално ко жена, со класични суќни и кошули, коа ќе ја видиш си викаш оваа 39 години, а таа 16! :^)
     
    На Barbie20, Wahnsinn и Sesil им се допаѓа ова.
  7. Stariot

    Stariot Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Машки
    Хм, би можел да се согласам со вас, но делумно. Морате да признаете дека има жени (па и мажи) кои изгледаат одлично на 40 па и на 50 години. Не би сакал да наведувам пример, но има доста повозрасни жени (па и мажи) на кои многу помлади би им позавиделе на изгледот. На пример на работа сум строго одело со кравата, но по работа знам да се облечам и потпуштено. Сепак ќе се согласам дека проширени вени или испукани капилари не изгледаат привлечно. Но сепак морам да потенцирам дека овие појави ги има и кај доста помлади, не само кај повозрасните. Се согласувам со заклучокот дека се треба да биде со мерка... 8-|
     
    На krEM4Eto, Bozica1980, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Oblekuvanjeto treba da odgovara so goinite.
    Se znae sto se nosi i kade se nosi.
    Jas ne bi se custvuvala prietno da se pojavam nekade so suknja pokratka od kolena, sakoa koj ne se zakopcuvaat, zjaat kopcinja na kosula, boi sutka fest, hulahopki so jaki sari, race otkrieni pr: nesto na breteli ili bez rakavi. Elegantno e vo nasi god da bidat racete pokrieni so kratok rakav ili cetvrt na zima.
    Nevkusno: sandali so otvorena noga vo kancelarija ili drzavna ustanova, dikoltinja, zirkaat gradnici, gradnik vo druga boja pa se prozira, poznavanje na ivica na dolen ves, premnogu tesno, premnogu siroko, napadna sminka i PARFEM koj nekoj mislat deka site nie pagame vo nesves od ubavinata na mirisot, a toa nie stvarno pagame vo nesvest ama od sprotivnoto.....
    Treba da se ima moderni parcinja koj se trendi vo momentot, no ne isklucivo oblecen trendi. Sekogas nekoj detail koj ke pokaze deka sepak ziveete vo ovoj vek/godina.
    Zamenuvanje na garderoba so decata e katastrofa i neprifatlivo za nasa vozdrast.
     
    На Doozy, Barbie20, poenta и 5 други им се допаѓа ова.
  9. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ако некоја жена има видливи потечени вени - ќе биде свесна дека не и стои мини суќна.
    Меѓутоа прашањето беше дали по дифолт возрасните жени треба да се облекуваат КЛАСИЧНО и скромно? Според вас и да е згодна и со тенки и убави нозе - фармерки тесни никако не треба да носи?
    Или каква и да е, интересните детали во убави шарени бои треба да ги фрли или заборави?
    Не се сложувам

    Исто мислам дека облеката го изразува духот. Тоа што некоја жена - без разлика дали e 40,50 или 60 години и нема храброст да проба нешто поразлично од „класичната“ облека која ја нудат нашите скромни бутици - ова е израз на нејзиниот остарен дух.
     
    Последна измена од модератор: 7 мај 2017
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Мене најубаво ми е кога ќе видам елеганција кај повозрасни луѓе што со годините си продолжуваат да се посветуваат на својот изглед, значи тоа по мој вкус, на елегантен стил кај луѓе на секоја возраст се восхитувам.
    Ама, почитувам и такви што продолжиле да негуваат свој специфичен стил, рокерски или спортски на пример, посебно кога тоа е дел од целосно задржување на младешкиот дух.
    Се согласувам со напишаното од Самерка :d:
     
    На irenadaniel, Ketchup, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    јас немам проблем со тоа како се облекуваат луѓето и колку години имаат.

    Можеби не би ми било вкусно да видам некоја тетка со длабоко деколте, ама не ми е вкусно и кога гледам малолетнички со фустани без гаки.

    Сакам да бидам ваква бабичка :inlove: Само што јас секако ќе имам +110 kg :D:D
    [​IMG]
    Ikuko Shinomiya (age,70)
     
    На elimkd, Bozica1980 и izmislena им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.796
    Пол:
    Женски
    Не знам како да се изразам ... има некои алишта во кои јас ми се чини, никогаш нема да се осеќам соодветно, комотно, а тоа се поформални, покласични, поелегантни. Некако не ми прилега. Тоа не значи дека кога би била постара нема да ми се допаѓа, ама ако сеуште не ми се допаѓа која ќе биди смислата да ги носам. Не велам да носам алишта за возраст на внуките и на 70 да се замислувам како да имам 20, туку едно е стил и да го тераш и надоградуваш тој ист стил низ годините со гардероба која соодветно ќе ми стои тогач, а сепак промената да не е преголем чекор и залак, него со помин на одреден животен период да ја промениш гардеробата, демек си сменал личноста.
     
    На irenadaniel и izmislena им се допаѓа ова.
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    251.358
    Пол:
    Женски
    Познавам госпоѓи како од сликичката на Момичка, и сега веќе на нивни 60 не можам да ги замислам поинаку отколку со нивниот препознатлив стил. Жени кои цел живот носат краток фриз, шарени, шатирани и сега се такви иако се баби. И не се чудни, такви се, тоа е нивниот стил и обележје.
    Мажите можеби се поумерени иако и многу возрасни можат со тело и дух да им парираат на 30годишниците кои не мрднале 100м пешки. Мене ми пречи несоодветна облека за приликата, штикли во парк и Водно и патики на опера, ама ајде тоа е друга тема.
     
    На Doozy, SuperGirl24, iloveyou29 и 13 други им се допаѓа ова.
  14. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    да си жива и здрава, божице :)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Така е Бошке
    Немањето култура во облекувањето е тоа што бар мене ми боде во очи.
     
    На duffi и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  16. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Момичке, ќе ме земеш на кафе на стари години ако бидам ваква: :)
    [​IMG]
     
    На Gosh и Momichka им се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми се допаѓа оваа баба, ниту фризура, ниту фустан а и тие алки , прстени што ли и се(facepalm) Каква безвезна шишка(facepalm)
     
    На irenadaniel, iloveyou29, Barbie20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Вкус бе бaбo. Ти мoжеш вaкa дa нaпрaвиш: aкo не ти се дoпaѓa, кoa ќе јa сретнеш дa и бaпнеш еднa :lol: Мене бaш ми се дoпaѓa :makeup:
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    ќе те земам и на кафе и на пиво :rock:
    Обожавам луѓе кои си живеат сами за себе, до крајот на животот.
    Баш таква облечена може џемперче да ти позајмам, за рацето да не ти студи :lol:
     
    На izmislena и Someonespecial им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Како да и ја бапнам една, за срамота:envy: а и на вкусот ти се чудам:?:
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.