Образложение за „Инста-блогерки“ и „Македонски јавни фаци“

Дискусија во 'За форумот' започната од Femina, 9 февруари 2021.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Femina

  Femina Администратор Член на тимот

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  1.461
  Со внимание го проследивме Instagram видеото на Миа Костова и реакциите кои следуваа и навистина бевме многу непријатно изненадени што Фемина беше асоцирана и поистоветувана со сè против коешто се бориме.

  Во срцето на нашата заедничка мисија е стремежот за создавање на дигитален простор за едукација, информирање и забава, моќна форум заедница која мотивира, инспирира и поттикнува издржани дискусии и размена на совети, заснована врз слобода на говор и изразување на мислата.

  Отсекогаш цврсто застануваме заедно против говор на омраза, дискриминација, секаков вид на насилство, заплашување и заканување, а сме благодарни што активно кревате глас против сето тоа и обединето успеваме да креираме доминантно позитивна клима.

  Секој што се има задлабочено во Форумот знае дека станува збор за прекрасна заедница која била, е и ќе биде позитивен фактор во многу, многу животи. Секој што го следи Форумот добро знае дека како што има споделени позитивни размислувања, искуства од животот и ставови, така има и негативни мислења, забелешки и критики, кои најчесто се конструктивни, но понекогаш и не толку. Сепак, сето тоа се неизоставливи елементи од заедницата затоа што ја отсликуваат реалноста.

  Почитувајќи го човековото право за слобода на говор, отсекогаш сме ги прифаќале сите мислења, се разбира, сè додека не се косат со дефинираните правила. Низ „ситното сито“ се случува да поминат и коментари кои веројатно ненамерно повредуваат и би сакале да одиме еден чекор понатаму во создавањето на продуктивна средина, па на темите кои беа засилено дискутирани ќе им дадеме нов почеток. Критики (позитивни и негативни) „да“, но навреди „не“.

  Многу често конфликтите се раѓаат од некомуникација, па во контакт сме со Миа затоа што секогаш сме отворени кон туѓите гледишта. Разбираме дека конкретни коментари може да влијаат негативно. Но, стоиме на ставот дека недопустливо е Фемина и заедницата на каков било начин да се споредуваат со криминалната група „Јавна соба“, против која ревносно реагиравме. Исто така, фрлањето сенка врз сè општествено корисно кое се раѓа тука со акцентирање на малобројни негативни коментари, кои со едноставни дејствија можело да бидат санирани, е неприфатливо.

  Заклучокот е дека и од двете страни има простор за подобрување, бидејќи ако нешто треба да ни биде приоритет на сите, тоа е „подобро утре“. :)

  Благодариме!
   
  Последна измена: 10 февруари 2021
  На Nena79, referentka, Ste Fani Ja и 30 други им се допаѓа ова.
 2. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  806
  Пол:
  Женски
  Браво, баш ми е мило што се среди, бидејќи реално се претера во темата, поготово за Миа и нејзиниот ПРИВАТЕН живот, сфатив зошто сака и да се блокира форумот и се, според мене најдобро е да не се коментира за приватниот живот на инфуенсерките, сум давала критики и јас, ама стварно со некои пораки се претера, поготово со нејзиниот син ,но се се заврши добро, нека оваа тема сега биде насочена кон повеќе позитива
   
  На M.laDy, poi, Blondie96 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Enna7

  Enna7 Активен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  251
  Браво Фемина! Прво што ја осудивте споредбата на оваа заедница со јавна соба, второ што не се оградивте од форумот, трето што не потклекнавте на заканите за тужби и четврто што вртите нов лист за овие теми, што се надевам ќе резултира со позитивна промена. (y)
   
  На Southface, Trxmx, M.laDy и 11 други им се допаѓа ова.
 4. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  4.854
  Пол:
  Женски
  Се надевам на однесување и китики кои нема да ги поминуваат границите , на човечкото достоинство.

  И би било паметно да се избрише старата тема.
   
  На M.laDy, Stefi_555 и The Saturdays им се допаѓа ова.
 5. FPS

  FPS Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2021
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  61
  ПА ХИТ :?:
  Затварате тема? Можевте да бришете коментари со закани и навреди на пример...али уопште немаше такви коментари.
  Бидете ми поздравени Фемина иако не бев ни 24 саата Ваш член напуштам. Љубов до сите жени тука кои ја сфаќаат поентата на форумите, а "инфлуенсеркиве" само си навлекоа хејт :hai:
  ајт сега и овој коментар избршете го :D
   
  На spacegirl92, Miss666, Кристина Хара и 21 други им се допаѓа ова.
 6. Makidjo

  Makidjo Нов член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2021
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Браво за Фемина ! Навистина стоите позади сето она што сте го напишале како опомена пред секој оној што сака да коментира! Ви посакувам нови успеси до сега излеговте еден од најдобрите портали во нашата држава!
   
  На Besmrten му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stefi_555

  Stefi_555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Фемина, благодариме за разбирањето и поддршката неизмерно. Ова што се случи никој не го планираше ниту посакуваше, но за жал, инатот превладеа од двете страни. Но знам дека сите сме сепак луѓе. Поука извлековме и ние, се надевам и другата страна. Кој бил или не во право, нека остане на старата тема, не е ни важно. Вас ви посакувам уште поголем успех, каков што и заслужувате :)
   
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  31.170
  Пол:
  Женски
  Уствари што конкретно се случи?
   
  На girl-miri, Regina.Phalange, Veta и 4 други им се допаѓа ова.
 9. queen04

  queen04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2019
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  774
  Сепак мислам дека треба да се внимава Миа пак да не ги изврти затварањето на темата и ако тоа се случи соодветно да се реагира.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vesper

  Vesper Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  167
  Naravoucenie: Ako nesto ti smeta, piskaj "Tuzba" kolku mozes poveke i ke si se namestat kockite.
   
  На spacegirl92, little.doll, Stefani_33 и 53 други им се допаѓа ова.
 11. White king

  White king Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Машки
  Не може да се помири дека има луѓе кои едноставно не ја сакаат... Па Кјара Ферањи ја прозиваат и кењаат секој ден, па девојката си го тера животот, работата, семејството!! Не падавичари со “вечер ново лајвче” за секој лош коментар ‍♀️
  Миа Костова треба да се забрани на Инстаграм!!
   
  Последна измена од модератор: 10 февруари 2021
  На spacegirl92, Кристина Хара, Stefani_33 и 23 други им се допаѓа ова.
 12. Maca Macovska

  Maca Macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Како член на Фемима долго време, порано о со стар профил па забораив пасворд, ова со темата не беше неопходно.
  Лично според мене, како член и како правник.
  За да се тужи мили мои треба да има кого се тужи, лице, име презиме со податоци, ембг адреса и сл. И следно основ.
  Нема да нападнам и навредам се надевам никако.
  На претходната тема не ми се испратил одговорот, слободно од Фемина нека ме конрактираат за правна помош.
  Радо би! Без надоместок.
  Само зато што не може уредничка да се тужи затоа што еди која си напишала коментар.
  Не се тужи туку така.
  И на крај и да се реши некој, ехееее тоа цела постапка е. Па да се вештачи, па лица од комп/сајбер одделот да испитаат. А дека нешто као овде цел правен систем ќе се среди преку ноќ баш живо ме интересира да дочекам.
  Јавна личност со причина има тоа јавна во името.
  Нема секогаш и на секој да се допаднеш.
  И уреду е Боже мој.
  Некој ќе коментира за стилот твој, некој/а за косата, за начинот на изразување, речникот, однесувањетп, работата.
  Guess what, моеше се ова да се презентира на мн по фин начин ако имала проблем.
  Она дури се треси на видеото од што не и се собрани мислите.
  Едно две ќе тужам.
  Тужи златна, твое право согласно устав и закон е.
  Ејј за Серѓеј која фама се крена, па чинам еден случај мислам само доби една од сите штп тужеа (за оваа имфо треба да шроверам, а и разликата од тој до овој случај е ехаааа).
  И ме занима основ за тужба ако некоја си членка изјавила дека некоја јавна личност е неморална.
  Ако е така 95%од активните во македонски јавни личности треба да ги тужи.
  Најдобронамерен совет без да некој се чувствува навреден/повреден.. Нит се тужи, нит се добива така лесно особено за искажано мислење на форум.
  Така да, нека си тера секој замисленото, ама теѓата што е затворена сосем непотребно.
  Секое добро
   
  На Кристина Хара, Economylover998, Trxmx и 35 други им се допаѓа ова.
 13. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.101
  Допаѓања:
  16.135
  Де ај смири се.
  Мора ли од се драми да правиме?
  Чим си нашле НЗС океј.
  Баш ова е тоа софистициран одговор што го пишував во онаа тема што е заклучена.
  Се смири Миа, се извини и доста е. Тимот Фемина застана на страна на членовите колку толку. И ние ќе пазиме на речникот, а се надевам и таа и да нема веќе такви навреди и од двете страни.
  Ај ако не ќе се тепаме. Секое чудо за три дена.
   
  На Stefi_555 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  3.121
  Зошто отворате нова тема, кога најдобро е двете теми да бидат избришани и да се заврши случајот.
  Или некому сепак му е потребно место за промоција и дигање рејтинг , ама овој пат контролирано.
   
  На cresa-jagoda, poppie и PinkGirl* им се допаѓа ова.
 15. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.870
  Допаѓања:
  30.529
  Пол:
  Женски
  Наравоучение: никогаш не викајте толку гласно и често тужба, тужба тужба, за да стварно не ви се удри од глава некоја тужба :D
  Секоја чест за Фемина како го изменаџира ова. Јавно извинување и тргнат лајв.
  Во врска со заклучувањето на темите, ок е потегот, зашто реално нема потреба од навреди кон никој.
   
  Последна измена: 10 февруари 2021
  На Avery, Victorian, Skorpija25 и 31 други им се допаѓа ова.
 16. Stefi_555

  Stefi_555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2019
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  Се слагам, нема потреба со негатива пак. Ајде омекнете малку, Миа се извини. Заврши сепак позитивно, можеше ако и се сакаше уште да вергла. Одлучи да постапи правилно за добро на сите. Затоа ругање по секоја цена неосновано не е во ред.
   
  На Makidjo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Frestonia

  Frestonia Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  415
  Сепак во инста блогерки немаше нешто заканувачки и навреди. само ептен негативни критики.
  во мјф беше полошото
  треба да се избришат од модераторите одредени коментари а не нови групо но било како.
   
  На Angie1432 и Summerbaby им се допаѓа ова.
 18. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.573
  Допаѓања:
  5.385
  Пол:
  Женски
  Македонски јавни фаци не треба да биде група за која јавна личност со која имала одност сепак ова е јавно и цел свет чита, за мене групата мк јавни фаци е еден вид булинг слично на јавна соба изнесување на многу длабоки и интимни информации.
   
  На GirlVolley, LadyLollypop и ушко им се допаѓа ова.
 19. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  590
  Пол:
  Женски
  Нека почне и оние од твитер да ги тужи какви навреди таму има кон неа, ама не фемина и сметало (facepalm)
   
  На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ушко

  ушко Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.003
  Пол:
  Машки
  Коментар на место.

  И секоја информација што се кажуваше таму добиваше и дупло дезинформации.
  На штета на многу личности само за некој да се најде во муабет.
   
  На GirlVolley му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.