1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Образложение за „Инста-блогерки“ и „Македонски јавни фаци“

Дискусија во 'За форумот' започната од Femina, 9 февруари 2021.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.809
    Да појаснам, не е проблем што реагираа за неа, проблемот е што за нас не ги боли ич!

    Идеме сега со скринови нас што ни прават? Кај Миа? Оти нас не бе читаат.
     
    На ALISA0000, sia.bella, mal.ecka и 16 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не се плашам јас од никој. Има некој кој се гледа така да, како и она така и ние сме никој и ништо.
    Само што таа не сака да го прифати тој факт.
    Така да,ај да не почнуваме.
     
    На Dentina, edna_malecka и eliesaab им се допаѓа ова.
  3. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ама знаете што?
    Сеуште потајно нѐ читаат од некаде.

    Горда сум што успеавме на било каков начин да бидеме популарни.
     
    На Capriborn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.420
    Пол:
    Женски
    Драма.
     
    На Marti96th, sunshinebabe, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Од сега се во суперлатив ќе пишуваме и меѓу себе и за другите. Единствената тема која беше за "ладење" ја тргнаа, како што пишаа членките погоре само за снаи и свекрви и за децата ќе пишуваме. Слобода на говор што?
     
    На Victorian, PaLaVa, Skorpija25 и 27 други им се допаѓа ова.
  6. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Луѓе, едноставно игнорирајте ја темата, не им давајте на значење.

    Можеби подобро е воопшто да не постојат темите, па Тужбата и инфлуенсерките нека си прават публицитет на друго место.
    Реално за голем дел од нив и прв пат тука слушнавме, практично ги изрекламиравме, па да видиме дали бројките ќе им растат. ;)

    Немам намера повеќе да пишувам, посебно не стриктно пофалби, бидејќи и за тоа е оставена темава.

    А Тужбата можеше да види колку и се смееа кај Борис на лајвот, истите бројки ги достигна и он, само што кај неа сите фаќаа сеир.
    Видовме и колку јавните фаци ја подржаа т.е само нејзините инфлуенсерки.
     
    На Victorian, Stressed Out, ALISA0000 и 23 други им се допаѓа ова.
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Се зезав, мене смешно ми беше се со драмењето, знае дека не ти може ништо, иако се закануваше.
     
  8. пуле

    пуле Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Машки
    Ми мириса на договор меѓу фемина и Миа.. Миа си го доби вниманието што го посакува, фемина си доби беспланта реклама и сигурно зголемен број на членови.
    Е сеа членките тука колатерална штета... :?:
     
    На ALISA0000, Idedemja, Принцезичка1 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.695
    На Capriborn, Kitten, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  10. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли некој во кратки црти да објасни што се дешава за нас што не сме во тек?
     
  11. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Ретко коментирам за јавни личности и драми на интернет АМА целава ситуација ме привлече.

    Миа ако се смета за јавна личност (не ја знам, не ни знаев дека постои се' до вчера), треба да сфати дека за јавни личности се оговара на големо и често се пишуваат погрдни зборови. Не е ни прва ни последна. Нека отвори да прочита твитови и мислења за светски познати личности па нека види како стојат работите.

    Ако сакаш да си јавна личност треба да си подготвен за секакви зборови кон тебе. Шоу-бизнисот е таков, секогаш бил и ќе биде.
    Миа мисли дека само за неа се зборува? Луѓето вадат муабети и за колеги од канцеларија, вадат муабети за комшии, кажуваат погрдни зборови за соученици, очи си вадат на улица или комшики се вреѓаат преку балкон. Говорот на омраза не е само околу неа и околу нејзините пријателки блогерки, омразата е насекаде. И не ме сфаќајте погрешно, јас не оправдувам говор на омраза и навреди кон било кого ама не може да се откорени тоа.

    И ова не се однесува само на Миа туку и на сите други кои што сакаат да бидат дел од јавноста. Чим сте одбрале таков жвиот цело време ќе бидете следени, критикувани или поддржани ама многу зависи како вие ќе се поставите.

    Лично мислам дека заради плачките на Миа не треба да да се затвараат цели теми, можеше само да се избришат мислењеата кои содржат навреди и погрдни зборови.
    Во иднина за да нема вакви ,,скандали'' нека се зголеми контролата во вакви теми.
     
    На Luminary, PaLaVa, Marti96th и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Рече Миа дека вакви прекрасни форуми треба да постојат :D. Го сака форумот сега, откако дозна дека има копче 'пријави' . Ај моШ и ќе се зачлени па ќе трачаме ол' пипл тугедр:devil:
     
    На Victorian, Stressed Out, PaLaVa и 20 други им се допаѓа ова.
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Епа тоа ти е селективна правда :D:D:D

    Никогаш никого не сум навредила, ни на форумов членка ниту јавна фаца. Едно е некој да се бори против навреди и омаловажување а сосема друго да се скрати некому правото да изнесе мислење.
    Дотичната "госпоџа" ме провалила дека јас сум истата што и пишала коментари на ангела на јутуб и дека ќе биде санкционирано. Истото што го пишав тука го пишав и таму, повторувам без навреди. За да за возврат од фан на ангела добијам одговор да јадам г****. Никаде не видов "госпожата" да го искоментира и тој лик кој не само на мене туку и на останатите ком одговараже со навреди и пцовки бранејќи го "ликот и делото" на Ѓоргиевска.

    Btw коментарите кај Ангрла сите беа во смисла дека истите можат да се најдат за 300 денари ако некој не знае да не се зезне.
    Ете на неа и тие коментари и пречеле. :D:D
    А оваму ќе ми збори до утре дека она има право да си ги стави градите и задникот голи на инста на изволте затоа што нели, има право. Уште во еден дел од лајвот истакна дека сите имаме право на мислење ама не треба сите да имаме право да го изнесеме, или барем да биде ограничено:^):D:D:D
    Нека направи список кој смее целосно, кој ограничено кој воопшто затоа што нели она е таа која дели правда. :?:

    Не знам од што сум повеќе разочарана, форумов и тие што гледаат на дотичната да и угодат, некои членки кои прв пат ги гледам а се најдоа да солат памет како некој немал свој живот, лаковите и коментарите кај Миа, или тоа што ние како општество сме дале на значај на особа каква што е госпожата.

    Инаку за споредба, некој паметен и имаше одговорено на лајвот ама Миа ти кога вреѓаш дека некој смрди на гравот на мајка му и што ли уште не зошто се лутиш кога ти одговараат со исто. На што следи одговор дека не извреѓала затоа што тоа било вистина :D:D:D:D
     
    На Victorian, PaLaVa, Capriborn и 10 други им се допаѓа ова.
  14. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    И така си живеев во заблуда дека некои ликови во општеството, се тотално небитни, шпекулирам.
    Неофицијално, изгледа се премногу битни и сметам дека можеби тоа што се затворија темите е за доброто на нам, што им придаваме значење, а со тоа храниме нечиво его.
    Сакам да бидам позната, ама за мене гов*на да не јајте.
    Каков пуерилизам...
     
    На PaLaVa, Anthracite, sia.bella и 14 други им се допаѓа ова.
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Имаше направено лајв.
    Читаше коментари од ондека разни.
    Предупредуваше или закануваше со тужба, адвокати.
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Знам дека се зезаше.
    Него фактот е тој,само сега дека се прават споредби со други навреди меѓусебно овде. Не мора да се продолжи со нејзе повеќе.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. redhead

    redhead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    398
    Долгорочно гледано сите губат од ова драма.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Во знак на револт, нема да пишувам на форумот најмалку недела дена :!:Кој сака нека се придружи. Од зборење само аир нема.
     
    На Miss666, Victorian, ALISA0000 и 38 други им се допаѓа ова.
  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Најинтересно ќе биде сега што инфлуенСеркава на секој нејзин статус или видео ќе истакнува, колку е она важна и влијателна успеала на анонимен форум теми да затвара. Пустата не е свесна дека заради овие теми многу луѓе дознаа за неа и си доби следачи плус. Не сфаќа дека секоја реклама макар и лоша е " добра", како викаат штом те зборат значи постоиш лошо е кога нема никој да те спомне. Ама толку и сече не вреди веќе да се спомнува доста и е " слава".
     
    Последна измена: 10 февруари 2021
    На Stressed Out, PaLaVa, Skorpija25 и 18 други им се допаѓа ова.
  20. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Не ги следев редовно темите што сега се затворени, но едно имам да кажам. Во МЈФ имам читано многу полоши коментари, еве на пример за Лила и за многу други, ама никоја не реагирала вака. Исто така Лила имам возрасен син, што може да го отвори форумот и да ги чита навредите за мајка му, за разлика од дотичнава. Буквално се ова се направи за да се привлече внимание, кога нема со ништо паметно, па ајде ќе си пробам со закани кон форум. МИЗЕРИЈА.
     
    На Stressed Out, PaLaVa, Marti96th и 13 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.