1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обрежан пенис

Дискусија во 'Секс' започната од 1986, 30 јуни 2010.

 1. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.410
  Пол:
  Женски
  ^^^
  Мислам дека и евреите се обрежуваат, некои тоа тоа го прават од здравствени причини кога кожичката не се отвара доволно , па мора да се обреже. Во Америка скоро сите се обрежуваат, само мислам дека е тоа повеќе културолошки отколку религиски мотивирано.
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Па сунет не постои кај христијани :lol:
  Најчесто сепак е кај муслиманите
  Иако имам читано одамна дека мнооогу подобро мажите да го обрежат пенисот, похигиенски е, здравствено многу подобро, иако кај нас ретко кој маж тоа го прави освен ако нема здравствен проблем. Во странство често се прави тоа.
  Имаше цела статија за ова, предности на обрежан пенис. И препорачливо е од докторите.
  Ама нашиве мажи христијани ако им спомнеш веројатно ќе те изнагледаат чудно, и одма ќе го поврзат обрежувањето со муслиманството.
   
 3. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  Во муслиманската вера мислам дека тоа е задолжително, а кај православните обично , како што веќе кажаа од здравствени причини. на дечко ми му е обрежан, а знам како беше и кога му беше со кожичка. Вака е почист, подобар за орален секс,изгледа поголем и иако викаат дека е поосетлив, тој сега подолго може да издржи без оргазам.
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.462
  Допаѓања:
  122.838
  Oбрежаниот пенис се врзува обично со мажи од исламска вероисповест,но не е точно дека само тие се обрежани.Во западните земји речиси секое бебе е обрежано и тоа не се нарекува сунет како ритуал со адети,туку како медицински рутински зафат од хигиентски и здравствени причини.Тоа е тоа.

  Фино као контра на тоа и задолжителна дефлорација на девојчињата,конечно да се ослободиме од стегите,предрасудите и муабетите,а и кога се бориме за рамноправност,сме тргнале од погрешно место.Тоа е тоа место од кое треба да се тргне.
   
  На MarchelineAmaru, Neytiri, bona и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Не мора да се поврзува со муслиманството до тој степен!
  Обрежаниот пенис е похигиенски, а тој со кожичка собира многу нечистотии бактерии! Што е до мене, не ми пречи обрежан пенис, а исто така и јас на мојот син би го обрежала! Не сакам да се дави во бактерии!
   
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.507
  На бившиот мој му беше обрежан бидејќи имаше некои проблеми со кожичката и неможеше да постигне полна ерекција... Од мое лично искуство многу е подобро. На почетокот ми беше чудно, бидејќи првпат се соочив со `обрежан` орган :) но подоцна сфатив дека е тоа многу подобра опција. Пенетрацијата е посилна, а за хигиена да не зборувам.
  Неможе да му се собере она гадното бело што мириса -бидејќи нема каде... така да чист е и да не се бања неколку дена. :)
  Е сега знам дека за мажите пак, не било најдобро, бидејќи `алатот` со тек на време им губи на чувствителнст, затоа што е отворен, па во подоцнежните години им прети ризик од импотенција.. :worried:
   
  На maja30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maja30

  maja30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  5
  Да бидам искрена сум имала секс и со обрежан и задоволството е поголемо со обрежам иако вака гледано површински нема некоја разлика. :)
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.780
  Бидејќи основа на еврејската и муслиманската вера е хигиената, секое машко од таа вероисповест мора да биде обрежано.
  Односно муслиманите овој обичај, да го наречам го преземале од евреите, бидејќи се сепак понова религија.

  Денес е ова сосема нормална работа и во западните земји, пред се повторно од хигиенски причини. Имам другари кои се обрежани, колку што знам, на постари години по сопствена иницијатива. А се католици.

  Не гледам разлика во сексот, колку што успевам да се сетам, но мислам дека кај нив разлика има, барем колку што ми имаат кажано.
   
 9. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.716
  Сум имала секс и со обрежан пенис, ама да бидам искрена немаше некоја разлика во задоволството, а се согласувам со тоа дека е похигиенски.
   
  На maja30 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  На бившиот мој му беше обрежан и кога прв пат имавме секс толку ми беше чудно што не го ни допрев од страв да не го повредам. При пенетрацијата не се чуствува разкилата но ‘‘рачно‘‘ или орално ако го задоволиш се забележува. Иако е обрежаниот похигиенски јас сепак би одбрала необрежан. Поинтересен е за играње :P
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  Незнам каква е разликата бидејки не сум имала искуство со дечко со необрежан пенис.
   
 12. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  убава тема сте отвориле девојки ми се допаѓа многу
  јас сум инаку обрежан затоа ми се допадна темава :)
   
 13. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  Досега сум немала искуство со необрежан пенис , така што не знам како е.
  Што се однесува до хигиената , многу е попрактичен за одржување , ги нема тие бактериите и тоа природниот лубрикант што се лачи, нема кај да се собираат бобиците од долниот веш и слично.

  Во контекст ,направени се истражувања за зачестеност на ХПВ во исламските земји .
  Се дошло до заклучок дека инциденцата е помала за нешто повеќе од 90 % ,токму поради примената на сунет.

  Е сега , пред година ипол со дечко ми имавме мал инцидент (го поткаснав малку таму долу ) и оттогаш отворот на кожичката почна да му се стеснува постепено.
  Сега веќе толку многу му е стеснета што не може ни сосила да ја заврати под глансот ,широка му е едвај 1 цм и околу по рабовите има сврзно ткиво .
  Му реков да појде на доктор за да го обрежат ( подобро и за него и за мене ;) ) ,но нему му е срам и страв од процедурата .

  Дали некој од момциве на форумов имал отстранувано кожичка во покасни години и ако имал ,дали можи накратко да ми објасни дали и колку боли ,"постоперативна нега " и слично?
  И колку чини во нашиве ординации ( или на државно ,како било )...
   
 14. salty.dreams

  salty.dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  32
  Сум имала искуство и со обрежан и необрежан. Нема никаква разлика додека имате однос. Т.е дечкото што е со обрешан му е по чувствително местото и поише осеќа додека имате секс, него овој што е необрежан. Али девојките исто чувствуваат :)
   
  На sonce777 и Festim им се допаѓа ова.
 15. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  за искуство јас знам пошто сум обрежан и слободно кажи му нека оди нема да има никаков проблем а болката во клинички услови не минимална не губи ништо тој од тоа повеќе ќе ужива отколку сега што трпи толкава болка
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  Ти благодарам, Фестим.
  Баш синоќа разговаравме на таа тема ,малку го подисплашив со тие инфекциите ,инаку не сакаше ни под разно да прифати !
  Ама ме радува ,послушен е ,сфаќа дека за арно му зборувам :)

  А со плаќањето како оди ,дали има некои бенефиции бидејќи се работи за здравствен проблем или ...?
   
 17. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  нема проблеми здравствени е сега не знам за него пошто е малку повозрасен ама не верувам дека ке има некои големи проблеми ке му помине одмах а за плаќањево не сум баш сигурен ама тука кај нас ми се чини некаде се прави околу 100 евра ама сепак ќе треба да се информирате подетално по некои приватни клиники што се занимават со ова мислам сунетот , се надевам ви помогнав
   
 18. ivanagoki

  ivanagoki Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  10
  незнам какво е цуството со обрезан ке му го на децкоми па ке ви казам :D
   
 19. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  нема проблеми здравствени е сега не знам за него пошто е малку повозрасен ама не верувам дека ке има некои големи проблеми ке му помине одмах а за плаќањево не сум баш сигурен ама тука кај нас ми се чини некаде се прави околу 100 евра ама сепак ќе треба да се информирате подетално по некои приватни клиники што се занимават со ова мислам сунетот , се надевам ви помогнав[/quote]

  Уште едно големо БлАгОдАрАм од мене :)

  Се најдобро !
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  нема на што и мило ми е што барем донекаде помогнав со ова