1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обрежан пенис

Дискусија во 'Секс' започната од 1986, 30 јуни 2010.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Мислам дека и евреите се обрежуваат, некои тоа тоа го прават од здравствени причини кога кожичката не се отвара доволно , па мора да се обреже. Во Америка скоро сите се обрежуваат, само мислам дека е тоа повеќе културолошки отколку религиски мотивирано.
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Па сунет не постои кај христијани :lol:
    Најчесто сепак е кај муслиманите
    Иако имам читано одамна дека мнооогу подобро мажите да го обрежат пенисот, похигиенски е, здравствено многу подобро, иако кај нас ретко кој маж тоа го прави освен ако нема здравствен проблем. Во странство често се прави тоа.
    Имаше цела статија за ова, предности на обрежан пенис. И препорачливо е од докторите.
    Ама нашиве мажи христијани ако им спомнеш веројатно ќе те изнагледаат чудно, и одма ќе го поврзат обрежувањето со муслиманството.
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Во муслиманската вера мислам дека тоа е задолжително, а кај православните обично , како што веќе кажаа од здравствени причини. на дечко ми му е обрежан, а знам како беше и кога му беше со кожичка. Вака е почист, подобар за орален секс,изгледа поголем и иако викаат дека е поосетлив, тој сега подолго може да издржи без оргазам.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.707
    Допаѓања:
    150.441
    Oбрежаниот пенис се врзува обично со мажи од исламска вероисповест,но не е точно дека само тие се обрежани.Во западните земји речиси секое бебе е обрежано и тоа не се нарекува сунет како ритуал со адети,туку како медицински рутински зафат од хигиентски и здравствени причини.Тоа е тоа.

    Фино као контра на тоа и задолжителна дефлорација на девојчињата,конечно да се ослободиме од стегите,предрасудите и муабетите,а и кога се бориме за рамноправност,сме тргнале од погрешно место.Тоа е тоа место од кое треба да се тргне.
     
    На MarchelineAmaru, Neytiri, bona и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Не мора да се поврзува со муслиманството до тој степен!
    Обрежаниот пенис е похигиенски, а тој со кожичка собира многу нечистотии бактерии! Што е до мене, не ми пречи обрежан пенис, а исто така и јас на мојот син би го обрежала! Не сакам да се дави во бактерии!
     
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    На бившиот мој му беше обрежан бидејќи имаше некои проблеми со кожичката и неможеше да постигне полна ерекција... Од мое лично искуство многу е подобро. На почетокот ми беше чудно, бидејќи првпат се соочив со `обрежан` орган :) но подоцна сфатив дека е тоа многу подобра опција. Пенетрацијата е посилна, а за хигиена да не зборувам.
    Неможе да му се собере она гадното бело што мириса -бидејќи нема каде... така да чист е и да не се бања неколку дена. :)
    Е сега знам дека за мажите пак, не било најдобро, бидејќи `алатот` со тек на време им губи на чувствителнст, затоа што е отворен, па во подоцнежните години им прети ризик од импотенција.. :worried:
     
    На maja30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maja30

    maja30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Да бидам искрена сум имала секс и со обрежан и задоволството е поголемо со обрежам иако вака гледано површински нема некоја разлика. :)
     
    На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Бидејќи основа на еврејската и муслиманската вера е хигиената, секое машко од таа вероисповест мора да биде обрежано.
    Односно муслиманите овој обичај, да го наречам го преземале од евреите, бидејќи се сепак понова религија.

    Денес е ова сосема нормална работа и во западните земји, пред се повторно од хигиенски причини. Имам другари кои се обрежани, колку што знам, на постари години по сопствена иницијатива. А се католици.

    Не гледам разлика во сексот, колку што успевам да се сетам, но мислам дека кај нив разлика има, барем колку што ми имаат кажано.
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Сум имала секс и со обрежан пенис, ама да бидам искрена немаше некоја разлика во задоволството, а се согласувам со тоа дека е похигиенски.
     
    На maja30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    На бившиот мој му беше обрежан и кога прв пат имавме секс толку ми беше чудно што не го ни допрев од страв да не го повредам. При пенетрацијата не се чуствува разкилата но ‘‘рачно‘‘ или орално ако го задоволиш се забележува. Иако е обрежаниот похигиенски јас сепак би одбрала необрежан. Поинтересен е за играње :P
     
    На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Незнам каква е разликата бидејки не сум имала искуство со дечко со необрежан пенис.
     
  12. Festim

    Festim Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    убава тема сте отвориле девојки ми се допаѓа многу
    јас сум инаку обрежан затоа ми се допадна темава :)
     
  13. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Досега сум немала искуство со необрежан пенис , така што не знам како е.
    Што се однесува до хигиената , многу е попрактичен за одржување , ги нема тие бактериите и тоа природниот лубрикант што се лачи, нема кај да се собираат бобиците од долниот веш и слично.

    Во контекст ,направени се истражувања за зачестеност на ХПВ во исламските земји .
    Се дошло до заклучок дека инциденцата е помала за нешто повеќе од 90 % ,токму поради примената на сунет.

    Е сега , пред година ипол со дечко ми имавме мал инцидент (го поткаснав малку таму долу ) и оттогаш отворот на кожичката почна да му се стеснува постепено.
    Сега веќе толку многу му е стеснета што не може ни сосила да ја заврати под глансот ,широка му е едвај 1 цм и околу по рабовите има сврзно ткиво .
    Му реков да појде на доктор за да го обрежат ( подобро и за него и за мене ;) ) ,но нему му е срам и страв од процедурата .

    Дали некој од момциве на форумов имал отстранувано кожичка во покасни години и ако имал ,дали можи накратко да ми објасни дали и колку боли ,"постоперативна нега " и слично?
    И колку чини во нашиве ординации ( или на државно ,како било )...
     
  14. salty.dreams

    salty.dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Сум имала искуство и со обрежан и необрежан. Нема никаква разлика додека имате однос. Т.е дечкото што е со обрешан му е по чувствително местото и поише осеќа додека имате секс, него овој што е необрежан. Али девојките исто чувствуваат :)
     
    На sonce777 и Festim им се допаѓа ова.
  15. Festim

    Festim Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    за искуство јас знам пошто сум обрежан и слободно кажи му нека оди нема да има никаков проблем а болката во клинички услови не минимална не губи ништо тој од тоа повеќе ќе ужива отколку сега што трпи толкава болка
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Ти благодарам, Фестим.
    Баш синоќа разговаравме на таа тема ,малку го подисплашив со тие инфекциите ,инаку не сакаше ни под разно да прифати !
    Ама ме радува ,послушен е ,сфаќа дека за арно му зборувам :)

    А со плаќањето како оди ,дали има некои бенефиции бидејќи се работи за здравствен проблем или ...?
     
  17. Festim

    Festim Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    нема проблеми здравствени е сега не знам за него пошто е малку повозрасен ама не верувам дека ке има некои големи проблеми ке му помине одмах а за плаќањево не сум баш сигурен ама тука кај нас ми се чини некаде се прави околу 100 евра ама сепак ќе треба да се информирате подетално по некои приватни клиники што се занимават со ова мислам сунетот , се надевам ви помогнав
     
  18. ivanagoki

    ivanagoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    10
    незнам какво е цуството со обрезан ке му го на децкоми па ке ви казам :D
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    нема проблеми здравствени е сега не знам за него пошто е малку повозрасен ама не верувам дека ке има некои големи проблеми ке му помине одмах а за плаќањево не сум баш сигурен ама тука кај нас ми се чини некаде се прави околу 100 евра ама сепак ќе треба да се информирате подетално по некои приватни клиники што се занимават со ова мислам сунетот , се надевам ви помогнав[/quote]

    Уште едно големо БлАгОдАрАм од мене :)

    Се најдобро !
     
    На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Festim

    Festim Нов член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    нема на што и мило ми е што барем донекаде помогнав со ова