Обрежан пенис

Дискусија во 'Секс' започната од 1986, 30 јуни 2010.

 1. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986

  Ај те молам малце инфо околу ситуацијава

  што ,како , колку се зголемил, дали е боље , болест нешто фати ова она малце инфо има заинтересирани луге у околина ;)
   
 2. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  па не сум се направил сега сунет па да се гледа разликата :)
  за болест немаше тоа , кај нас муслиманите е обавезно машкото да се направи сунет иако има и случаеви кога тоа се прави уште од бебе заради проблемии со мочањето а и побргу се закрепнува
  за болје ке ти казам дека е милион пати подобро отколку со тоа кожичката за зголемување можам да кажам дека има разлика да
   
  На meruska и Yipman2 им се допаѓа ова.
 3. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986
  Ништо за голем пенис ке сечеме и тоа што треба и тоа што нетреба :rofl:
   
 4. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  е сега не знам што ти сфаќаш со поимот сечење не мислиш да сечеме дел од пенисoт хахаха
  таман работа тоа да се случи , само кожичката се сече брат
   
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.767
  Јас не знам ни како изгледа обрежан пенис. :tmi:
  Мислев некој има постирано слика, ама ништо. :$

  Познавам и православни, кои се обрежале поради здравствени причини.
  Но, не го сфаќам обрежувањето? Ако, од Бога е таков, таков треба да биде, што има да се менува? :?:
   
  На Amateur и Festim им се допаѓа ова.
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.207
  Допаѓања:
  41.273
  Kај мене брат ми е обрежан веќе 3 години од здравствен проблем :) Tој вика дека вака му е подобро :rofl:
  и мислам дека на порно филмовите се обрежани или?? :^)
  A инаку и од хигиенски аспект се обреживаат, не само од религиски или од здравствен
  :)
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jas1990

  Jas1990 Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Imav i takov i takov decko,vo seksot nema razlika...ama vo oralniot i te kako ima! Kako za pocetok mn e pocist,sea nz zaso polesno valjda se odrzuva poso tie so kozicka valjda ne tolku cesto se macat od site mozni strani da se zacistat xD
  [mod-kirilica:2pzhnlnh][/mod-kirilica:2pzhnlnh]
   
  На Iva-Mici и Festim им се допаѓа ова.
 8. Baby1994

  Baby1994 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Немам такво искуство па затоа не можам да споредам
   
 9. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Сексот по обрежувањето не останува ист. Кај машките има доста промени, пример можат подолго да издржат и полесно се возбудуваат..Обрежувањето нема никаква врска со верското убедување, се повеќе и повеќе мажи се изложуваат на обрежување.. Помала е веројатноста за добивање на уринарни инфекции и е намален ризикот од зараза од ХИВ.
  Обрежувањето заради религиозни причини е само смислено образложение за корисност на тој чин..
  И за жените е корисно за заштита на матката на жената од смртосни инфекции
  Еве уште нешто што го превземав од интернет :)


  "Како обрежувњето помага ? Со текот на годините кожата која е „изложена “ по отстранувањето на кожичката со тек на време (години) хиперкератинизира и претставува непробојна заптита за многу бактерии кои се во спектарот на СПИ тоа е тоа плус бактериите во покожичката што ги нема тоа е секундарно затоа религииозно ги обрежуваат децата . Тие се здрави немале сексуални односи додека пораснат и станат сексуално активни кожата е веќе хипрекератинизирана и им нуди одлична заштита"

  Мислам дека во сексот нема никаква разлика. кажи ти :)
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  663
  Овај, како да се изразам... еднаш (лажам, повеќе пати) од љубопитство ѕирнав таму доле и нели, медицинско лице ово оно, одма приметив дека е обрежан и малце ми падна чудно, ама од друга страна, некако поубаво изгледа, такво како печурче. :D

  Инаку, кожичката има функција во производството на сперма во тестисите.
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 11. m1989

  m1989 Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Јас се обрежав веднаш по пубертетот и можам да кажам дека за машките има голема разлика дали има кожичка или не, но мислам дека за женските не би требало да има некоја поголема разлика.На запад пред се во Амерка се води голема дебата дали треба малите деца да се обрежуваат или не, некои тоа го сметаат за ампутација на еден од најосетливите делови на машкото тело и го споредуваат со женското обрежување во некои африкански земји (отстранување на клиторисот).Според моето искуство бидејќи добар дел од животот не бев обрежан мислам дека немањето на кожичка има предности (како полесно одржување хигиена, подолг секс) но и мани (како помалку осетлив пенис).
   
  На Kameo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Volume007

  Volume007 Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас ко помал имав некој здравствени проблеми, не памтам точно, па бев на болница и ми го обрежаја. По извесно време, кожичката се појави. Сеа имам 18 години, некако срамно ми е да одам на болница за истата постапка, некако годинините не ми даваат. Ти на која годишна возраст беше, пошто велиш после пубертет? Фала поз
   
 13. draodacum

  draodacum Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  Да кажам и јас нешто во врска на темава. Инаку и јас сум обрежан ;)

  Досега се утврдени уште некои здравствени предности од обрезувањето. Така Светската здравствена организација го препорачува како начин да се намали заразата со ХИВ вирусот.

  Минатата година е утврдено дека партнерките на обрезаните мажи се под помал ризик од зараза со хумани папилом вирусот, кој може да доведе до рака на грлото на матката и уште некои видови канцер.

  Минатата недела едно истражување во Африка покажало дека обрезаните мажи се помалку склони кон специфичен вид на херпес отколку необрезаните.

  Иако поголемиот број Американци не се обрезани, во последната деценија таа процедура станува се помалку популарна и многу групации се против истата. Во септември Кралското холандско здружение оваа интервенција ја нарекло „болен и штетен ритуал“.

  Тимот од Сиетл, со кој раководел Џонатан Рајтер го извршил истражувањето на повеќе од 1.600 мажи, кои одговарале на прашања за својот сексуален живот, здравствената историја, како и за тоа дали се обрезани или не. Половина од испитаниците страдале од рак на простата.

  Утврдено е дека обрезаните се изложени на 15% помал ризик од рак на простата, дури и откако се земени во обѕир факторите како што се возраста и расата на испитаниците.

  Едно од можните објаснувања за помал ризик од рак на простата кај обрезаните е тоа што на кожичката на половиот орган за време на сексот доаѓа до мали повреди, низ кои бактериите и вирусите можат да влезат во крвотокот, а познато е дека некои вируси можат да предизвикаат рак кога ќе се инкорпорираат во човечката ДНК.

  Другото објаснување би можело да биде дека микроорганизмите, кои дошле во телото на мажот преку повредите на кожичката на половиот орган, можат да предизвикат хроничен воспален процез од кој може да се развие рак.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. draodacum

  draodacum Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  А тоа кој е подобар ? Дали обрежан или необрежан ? Од мое лично искуство, пошто сум имал партнерки и такви и такви, ми имаат речено дека обрежаниот им бил и поиздржљив :lol: и подобар ....
   
 15. Una-ragaza

  Una-ragaza Активен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Сум имала однос и со таков и таков и назалост омазена сум за необрежан.. Разликата е огромна за мене, како прво хигиената е на прво место, знаци необрежан колку и да се труди за хигиената затвореното многу брзо замирисува, второ според мене со обрежан оралниот секс е мн подобар исто и вагиналниот.
   
  На Mandak и Iva-Mici им се допаѓа ова.
 16. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  3.409
  Имам пробано орален и вагинален само со обрежан и супер ми беше. :)

  Исто така, при орален повеќе уживаат... :$ :P :lol:
   
  На zekzeki, Festim и Mandak им се допаѓа ова.
 17. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Само обрежан дефинитивно,многу се подиви и поиздржливи и нели почисти секако ;) ако имам син и него ќе го обрежам 8)
   
  На Majakisss и Festim им се допаѓа ова.
 18. Festim

  Festim Нов член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  34
  а што преферират девојките на сајтот обрежан или необрежан
  оние што пробале кој им се допаѓа повеќе односно кој ги пали повеќе
   
 19. ivana.0909

  ivana.0909 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  191
  разликата е видлива...со обрежан е многу поубаво и похигиенски а со кожичка е бљакк...колку и да одржува хигиена пак има некој гаден мирис :D
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.
 20. blondiOh

  blondiOh Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  sum probala i toa i toa.ostanav so toj so obrezan:)cuvstvoto e fantasticno,mnogu poubavo od neobrezaniot:)
   
  На Festim му/ѝ се допаѓа ова.