Обрежан пенис

Дискусија во 'Секс' започната од 1986, 30 јуни 2010.

 1. Dr.G

  Dr.G Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Obrezan vo sekoj slucaj.Da najcesto od verski pricini se obrezuvame.A pozadinata na toa e higiena I zdravje.Nema karcinom na glans penis,nema smegma nema neprijaten miris,nema candida I pomalku karcinomi na grloto na matkata.Zadovolstvoto e pogolemo posebno za zenskoto.Dodeka ne se proba ne se znae.Od licno iskustvo kazuvam zenite se pozadovolni I seksot e podolg.
   
 2. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Друже, и да не си обрежан ако одржуваш хигиена се ќе биде во ред. Ако не ги миеш и рацете и они ќе почнат да смрдат а не па пенис. Гледам сите муслимани здрави а христијаниве све карциноми на пенис имаат...
   
  На LadyR и Flower.D им се допаѓа ова.
 3. Dr.G

  Dr.G Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Druze nesakav da navredam nikogo.Higiena da vo ova vreme koj ne bi odrzuval,a kazimi za 534 godina kako bilo?Jas za karcinomite ne go izmisliv,medicinata go kazuva toa,zemi poguglaj ke vides I sam.I ako ti e obrezan ne znaci deka si musliman.
   
 4. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Па да ама муслиманите го прават обично тоа сакав да кажам. Иначе да не требало тоа што се сече не би било создадено таму каде што е.
   
 5. Dr.G

  Dr.G Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Toa e tvoe mislenje.Isus bil obrzan,a vo Amerika bez oed na religija koga ke se rodi masko prasuvaat dali sakate cirkumcizija da se napravi tocno zaradi zdrastveni pricini.Po tvoja logika I slepo crevo ne treba da se vadi
   
  На Nellaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Треба само кога има потреба, кога има некој проблем. А од ич ништо онака да се сечам не гледам причина.
   
 7. Dr.G

  Dr.G Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Машки
  Pricinata ti ja kazav.I nesakam da te razubeduvam
   
 8. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  15.207
  Ај мајко мила колку трагично е тоа сечењето, чиниш 10 цм ќе ви го потсечат, а не кожичка. (facepalm)|(
   
  На Draodakum, Kenzoo, Ketchup и 6 други им се допаѓа ова.
 9. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  51.650
  Пол:
  Машки
  Е па ондак оди тебе малку од цицката нека ти сецнат,чим не е трагично м:wasntme:
   
  На littleflower, baba Rada, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  :rofl: :rofl: Таа кожичка да не требало не би била таму. Зошто да се прави тоа без посебна причина?
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  15.207
  Е од вакви коментари девојка што беше пред мене на контрола не сакала да и го извадат фиброаденомчето што го имала. Ќе требало да објаснува од кај и е лузната.

  Ќе дадам да ми сецнат од цицката не е проблем, патем не ни знаеш дали сум дала да ми сецкаат или не ;)

  А споменав некаде причини? Религија? :?:

  Искоментирав дека по тоа што имате пишано во темава испаѓа ко да ви го сечат пенисот, а не кожичката.
   
  Последна измена од модератор: 9 јуни 2018
  На Sanjichka007, honest girl, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Што и да е, нема потреба да се сече. Што ти значи ова демек ако е кожичка па ајде да се сечеме сите? И влакно да е, зошто без потреба да правиме такви работи? Заостанати умови го прават тоа од религиски причини и потоа се вадат демек поради хигиена. Епа ај по таа логика ако одиме и главите да си ги избричиме, нели послесно може хигиена така да одржуваме. Нема врска дали е кожичка или што и да е, нема потреба да се сече тоа освен кога би имал некој сериозен проблем. Обично тоа го прават да бидат етикетирани како муслимани.
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.968
  Пол:
  Машки
  Од здравствени причини не е убаво да си обрежан, бидејќи таа кожичка има заштитна функција. Така да според мене подобро е да не е обрежан за да не дојде до несакани повреди.
   
  На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.102
  Допаѓања:
  9.895
  Пол:
  Машки
  Од било какви причини сум Против обрезување. Еврејска пракса со цицање на крвта, медицински од страна на доктор итд... варварска пракса која фати моментум на Западот.

  Нема медицински разлог да се направи, разликата е козметичка, последици има огромни ако згрешат, и да не згрешат.

  Што има на човек пред да одлучи или да може да расудува да му го смените телото/што ти не..

  https://en.wikipedia.org/wiki/David_Reimer David Peter Reimer (1965–2004) was a Canadian man born male but reassigned as a girl and raised female following medical advice and intervention after his penis was accidentally destroyed during a botched circumcision in infancy.[2]

  Само 1 пример меѓу други, поради грешка морал да живее како женско, па пак машко, па имал жена и деца, и на крај се самоубил.

  Зошто? Докторот во овој случај. Но праксата ми пречи, лично. Праксата на обрезување довела и до тој случај, меѓу егото и грешките на докторот.

  Не постои здравтсвена причина за обрезување. Крај. Ако има научен труд, бујрум еве темава, постирајте.
   
  На Yowannty, Someonespecial и Joi им се допаѓа ова.
 15. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.989
  Обрежувањето е станато обичај во Америка поради лобирање на група која верувала дека ќе спречи маструбација, што се разбира не биле во право. Look it up.
  Во врска со хигиена, ако имаш вода и сапун дома нема потреба од сечење кожички за полесно оддржување хигиена.
  И да, логично е дека ако се отстрани некој дел од телото, се намалува ризикот за појавување на рак на тоа тело. Поверојатно е да се добие рак на дојка отколку на пенис, па не им се сечат градите на жените.

  На кожичката има нервни завршетоци кои го зголемуваат задоволството кај машките, во 21 век нема некоја корист од обрежувањето. Баш напротив, на некој нечин е осакатување и треба да биде забрането да се извршува на мали деца, од било кои причини.
   
  На Yowannty, makedonkamak, Nellaaa и 5 други им се допаѓа ова.
 16. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  51.650
  Пол:
  Машки
  Од какви коментари?
  [​IMG]
   
  На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Amateur

  Amateur Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2016
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  323
  Пол:
  Машки
  конечно нешто паметно
   
 18. saren_petel

  saren_petel Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Машки
  Јас колку што знам обрежувањето на пенисот не се прави само од весрски обичаи, туку тоа го праваат луѓе кои не се припадници на муслиманската вера, итоа поради хигиена.
  Мислалм дека доколку се оддржува хигиена машкоит полов орган нема да биде носител на бактериски и гливични болести. Затоа хигиената на прво место, а не да смрди алатот орли да ваби.
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  23.623
  Допаѓања:
  186.328
  За 'примателот' е исто. Та обрежан, та необрежан.
   
 20. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Похигиенски е обрежан тоа е факт.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.