Обрежан пенис

Дискусија во 'Секс' започната од 1986, 30 јуни 2010.

 1. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Машки
  Kakva glupost obrezan penis bil pocist. Nema vrska ednostavno ako si pedanten pedanten si ako ne si ne samo kozickata tuku i pola da go presecat pak ke si necist.

  Isto e dezinformacija deka lugjeto so obrezan penis se poizdrzlivi vo krevet. Izdrzlivosta vo pocetokot na seksualniot zivot e pomala a ponatamu zavisi od toa kolku samiot maz e podgotven seksualno da sozree ili ke si uvrti vo glavata deka e golem e**c i ke si ostane tapa cel zivot. Tocno e deka nekoj si e pocustvitelen tamu dolu no so rabotenje na toj problem i kaj poteskite slucai so upotreba na lekarstva koi po odreden period nema da mu trebaat sekoj moze da stane maratonec vo krevet. Ako uspeav jas za koj 15 20 sekundi bea mislena imenka moze sekoj. Treba da se vlozi trud kako vo sekoj zivoten predizvik.
   
 2. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Секој втор маж кој не обрежан има проблем со инфекции или нелагодност во тој предел. А па многу глуп муабет ми е одма кога ќе видам на религиозна основа намерно се иде против.
  Не треба уролог да си, логика само да уклучиш ќе сфатиш колку тоа место е подложно на бактерии освен ако не се миеш после секое уринирање што е невозможна мисија.
   
  На Rosa2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.967
  Допаѓања:
  194.447
  Не мора да значи.
  И вулвата е покриена со 2 рала месо, посебно ако имаш внатрешни како пеперутка, а надовершни усни како погачици, па не е секоја втора со инфекции.
   
  На Yowannty и honest girl им се допаѓа ова.
 4. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Па не мора да значи затоа секој втор пишав, зошто многу од мажите имаат проблем додека пак некои не..
   
 5. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Машки
  Ne e tocno tuku samo onoj koj ne odrzuva higiena moze da ima problemi od takov tip. Ako e taka togas sekoja zena bi imala problem bidejki zenskiot polov organ ima uste poslozena fizionomija a isto ne moze po sekoe uriniranje da se mie.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.967
  Допаѓања:
  194.447
  Не е секој втор. Многу е секој втор.
  Секој втор значи: од 10, 5 би биле со некаква инфекција.
   
 7. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Ти па ептен буквално 5 од 10 :D ја статистика не сум правела него така е зборот :D
   
 8. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Машки
  Ne e taka zborot tuku toa se vika dezinformiranje.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Еве дај приложи контра информација со факти у спротивно и ја можам слободно да кажам дека си дезинформиран.
   
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.967
  Допаѓања:
  194.447
  More Circumcision Myths You May Believe: Hygiene and STDs

  Myth: Uncircumcised boys get more urinary tract infections (UTIs.)

  Reality check: This claim is based on one study that looked at charts of babies born in one hospital (Wiswell 1985). The study had many problems, including that it didn't accurately count whether or not the babies were circumcised, whether they were premature and thus more susceptible to infection in general, whether they were breastfed (breastfeeding protects against UTI), and if their foreskins had been forcibly retracted (which can introduce harmful bacteria and cause UTI) (Pisacane 1990). There have been many studies since which show either no decrease in UTI with circumcision, or else an increase in UTI from circumcision. Thus circumcision is not recommended to prevent UTI (Thompson 1990). Girls have higher rates of UTI than boys, and yet when a girl gets a UTI, she is simply prescribed antibiotics. The same treatment works for boys.
   
  На Yowannty и Jas licno им се допаѓа ова.
 11. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.657
  Пол:
  Женски
  Ova e za mali deca taka? A za vozrasni?
   
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.967
  Допаѓања:
  194.447
  Uncircumcised boys and men may face more UTIs

  A middle ground might be to let boys decide for themselves at age 14 or 16 to become circumcised, Van Howe suggested. “You can leave this choice up to the person who has to live with the consequences,” Van Howe said.

  Morris maintains that the study sends “a really strong signal for advocacy of circumcision as a public health intervention in reducing these various - and in many cases very serious - conditions over the lifetime.”

  Со различни ставови се.
  Генерално, истражувањата се прават во земји во кои е вообичаено обрежувањето, кое се прави на мали деца и бебиња, затоа најмногу се разгледува од тој аспект (на бебиња и мали деца).
   
  На Yowannty и Jas licno им се допаѓа ова.
 13. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Машки
  Ete dodeka jas bev na zasluzen odmor @WildMk spodelila soodveten link.

  Duri samoto tvrdenje sekoj vtor potoa preinaceno vo dobro de poveketo za na kraj da bide e sega taka se veli de dovolno zboruva kolku ti ne znaes nisto za temava a sakas da se kontras so site.

  Cao zurim. :rofl:
   
  На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tigerspassion

  Tigerspassion Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2017
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  13 000 00 илјади у државна да ти го сечат
   
 15. Rosa2016

  Rosa2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Ne si dobro infornirana.kaj Obrezan penis e mnogu polesno da se odrzuva higiena, ima pomalku bilesti kako kaj nego taka i kaj partnerkata(carcinom na cervix). I tocno deka e pogolemo zadovolstvoto so obrezan posebno kaj partnerkata i poizdrzlivi se.
   
  На diskreten32 и ane.bella им се допаѓа ова.
 16. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.969
  Пол:
  Машки
  Не си во право за ова тотално грешиш. Обрежан нема врска со хигиената.
   
  На Jas licno и WildMk им се допаѓа ова.
 17. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Машки
  Ne ne tuku ti ne si vo pravo nitu vo odnos na higiena nitu vo odnos na izdrzlivost.

  Navede uste edna glupost a toa e deka partnerkata dozivuvala pogolemo zadovolstvo sto nema vrska bidejki bez ogled na toa dali penisot e obrezan ili ne koga e erektiran nema nikakva fizionomska razlika taka sto tvrdenjevo ti e tapa.

  Ili znaes da e**s ili ne znaes a obrezan ili neobrezan penis e samo alat.
   
  На saren_petel и WildMk им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.967
  Допаѓања:
  194.447
  Нема врска со хигиената. Не му е на необрежаните забетониран со кожа, па да не можат да го измијат внатре :?:
  А си пробала и обрежан и необрежан?
   
  На Jas licno му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.612
  Пол:
  Машки
  На избричена глава многу полесно се одржува хигиена. Ќелави глави сите под итно ако се водиме по таа логика.
   
  На Jas licno и WildMk им се допаѓа ова.
 20. Rosa2016

  Rosa2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Da
   
  На diskreten32 и Darko009 им се допаѓа ова.