1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обрежување на девојчиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од programerka-2nd, 12 јуни 2012.

  1. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Лелееееееееееее :o :o :o Страшно.

    Искрено, прв пат гледам ова. Се згрозив. До каде оди човечкиов ум.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ова дефинитивно нема врска со религијата. Се работи за потчинет род - жените - тие не смеат да чувствуваат задоволство како и мажите, само болка. Затоа и го прават ова, особено племињата во Африка, кои уште стојат ниско на скалата на цивилизираност. Ги шиеле и им оставале мало дупче колку да им тече менструалната крв, а и точно е дека мажите ги расекувале со нож на првата брачна ноќ. Само затоа што жената мора да чувствува болка :x :x :x
     
    На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
  3. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    И после нашите ќе се жалат дека ги болело првиот пат...
    Ептен е болно ова,тоа е цела операција,а без анестезија,значи на таа болка,можат лесно да припаднат.Со загубата на крв,недај Боже можи и да умрат. И за шо? За глупости! А клиторисот и внатрешниот негов дел сепак имаат функција.Предизвикуваат контракции на матката т.е. оргазам и тоа го олеснува навлегувањето на сперматозоидите,кое го олеснува забременувањето. Овие се ненормални стварно.А и тоа да те сечел мажот за прва брачна ноќ,лелеее која и да е ќе сака да избега :tmi:

    И јас пред неколку години го гледав филмот Desert flower и косата ми се креваше! :o ;(
    Дај Боже насекаде да го искоренат ова.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Исто и јас го имам гледано Desert Flower. Преубав филм за тоа да сфатиме во колку современо подрачје живееме ние, покрај сето жалење дека сме затуцана земја, дека се касни по 20 години кај нас и слично, во споредба со тоа ние сме толку среќни, неописливо. Приказната е според вистинита сторија за една сега веќе жена која го поминала потполно истото што се опишува во филмот, накратко тоа е нејзина биографија. Од кога го гледат филмов одма прогуглав и сега е жената борец за заштита на права во ОН или не знам нешто така, кого го интересира нека побара на Google - Waris Dirie
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Нема брска со религија зато што и во куранот пишува дека мажот прво треба да ја задоволи жената после за него да гледа ... инаку кога читав се згорозив и ме заболе таму долу :x
     
    На Lolo5 и ottoman empire им се допаѓа ова.
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aбе светата книга едно збори, ама човековиот ум е болен, па си измислуваат секакви глупости,демек од господ е пратено |(
    Kо прво Mуслиманките не треба да носат бурка, такво нешто не постои во исламот-тоа е измислено од Tалибанците, се знае хиџаб е правилната Mуслиманска облека.
    Oд тука почни :)
    A тоа Aна што го објасни, тоа мислам дека е нешто сосема друго во Aфрика, ова е сечење на клиторисот, има 4 типа ако добро се сеќавам....
     
    На Lolo5, tessie и Rose96 им се допаѓа ова.
  7. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Баш пред некој ден ја прочитав книгата во два дела на на Варис Дирие,просто се згрозив :puke:
    Жално е тоа што за нив е тоа најнормално,мислат дека така треба да биде...Од раскажаното во книгата како јас самата да поминува низ сето тоа...страшно,страшно :x
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dancing.in.the.rain

    dancing.in.the.rain Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    142
    Ненормална работа... До каде може да однесе неписменоста на луѓето. Обично сум осетлива на тема полова дискриминација, мажот на врвот, а жената мета на омаловажување (во овој случај таа ги трпи болките), ама ова не само што ја надминува половата дискриминација, туку и човечкиот идиотизам. Греота само за невините жртви на овој грозоморен чин. Пребарував и на интернет и дојдов до видеово.
    Внимание: Видеото има вознемирувачка содржина.
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=y0NuCMKaRpY#!
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Постои и вакво нешто? :x :x
    Добро бе какви се не глупости па уште и на Бога му ги препишуваат. Тој така сакал. Болни умови!!!
     
    На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
  10. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Болни умови!!!!

    Прв пат читам за ова и се згрозив!!! Ненормална работа брееее..... :puke: :fubar:
     
  11. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    За жал во Африка е честа појава но имигрантите во европската унија многу често ја продолжуваат традицијата. Доколку одкриени ризикуваат затвор но ретко кој пријавува.
     
  12. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Боље нека се избрише темава. Го знаев ова од порано, фала на потсетување, уште еднаш ми се згади животот.
     
  13. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Ужас! Фала Богу што во Африка не сум се родила.
    Иако мислам дека само некои од племињата уште го прават ова,сепак е ужасно.
    Каде со О.Н со нивните човекови права и правата на децата?! Зошто не сторат нешто за ова да го нема повеќе?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Од самата помисла ми се згрози животот. :sweat: :puke:
    Незнам со која цел го прават ова? Имаат ли некоја корист? Со кој памет? :fubar:
    Како може такво нешто да им прават на своите деца? После да носат трауми цел живот. :tmi:
    Не ми се верува со какви се умоболни луѓе дишам ист воздух. :x
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Од самата помисла ми се згрози.Гадно е премногу.Немам сили да отворам да видам за што се работи. :puke: :puke:
    Но,како што прочитав тука низ темава,ова е вандалска работа.Ма маме им ебем нивно,до кога вака бе со овој памет.
    Па 21 век сме луѓе,дај освестете се!
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Мене ме интересира само оние луѓе кои ги обрежуваат девојчињата какви луѓе се тие? Зарем постојат и такви луѓе што воопшто немаат ни малку жал? Како можат да го прават тоа, не знам. Јас имам гледано таков филм, сигурно повеќето од вас го имаат гледано(Desert rose). Тоа е страшно нешто и се надевам дека Господ ќе ги казне оние што го прават тоа.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. law

    law Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    8
    Од секогаш мразам обичаи, традиции.... но ова е ненормална работа....... за овие не е затвор туку бесилка!!! НЕНОРМАЛНИ како си ги уништуваат децата
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Strawberry.Girl

    Strawberry.Girl Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Не ми се верува... Прв пат слушам за ова ама вистина се згрозив! Демек женско е па на ништо нема право. До кога бре мажите ќе бидат сметани за богови а жените за најдени на патот? Не ми се верува каква заостанатост и нечуствителност има во светот. Овоа го направиле во Германија и ги фанале и казниле, ама во оние заостанати земји каде што никаков ред нема? Страшно е, и за жал има многу други такви работи не е само оваа. ;(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    :x :worried: :puke: :o :@ страшно само толку :!:
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Гледав неколку видеа на youtube, а го гледав и филмот Desert flower.
    И можам само да кажам дека е нешто нечовечно, ужасно, се згрозив тотално. Што е најстрашно, повеќето родители на девојчињата го одобруваат ова. Видов и мајки како го држат сопствените ќерки додека ги обрежуваат. Мизерии.
    Толку ли нема начин да се спречи овој ужас, еднаш засекогаш? :@
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.