1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Обрежување на девојчиња

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од programerka-2nd, 12 јуни 2012.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дело на преекстремно болни умови :puke: Убијци!!!
    Се прашувам што ли им кажуваат како оправдување за ваквиот грозоморен чин?!!??! И постои ли некој што сериозно се бори со правата на децата и жените во чија средина се прават вакви вандализми врз женското тело кое е природно создадено да ги има гениталиите на себе, а не пресечени :fubar:
     
  2. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Прв пат прочитав за ова во трилогијата за принцезата Султана и се зрозив.
    Не сакав дури ни да истражувам ,да барам видеа или слики, а ретко се случува јас да се згрозам. Ми се чини јас чувствувам болка кога ќе се сетам на овај одвратен, ужасен чин.
    Сметам дека воа можат да го направат и да го дозволат само болни умови...Нема никаква врска со религијата, туку со заостанатоста на нецивилизираните племиња, најмногу во Африка.
    Се е со цел да се обезбеди сигурност на мажот дека жената му е невина и таа да не чувствува никакво задоволство, туку само болка. И при првиот сексуален однос мажот треба да ја сечи со нож, што е уште едно преболно искуство за тие жени.
    Сега читав повторно за ова, во Пустинскиот цвет каде што се е детално опишано...Не можам ни да замислам колкава е болката, не само при самиот чин туку и после тоа. Не можам да замислам каква е таа мајка што би дозволила да ја држи сопствената ќерка за раце и за нозе додека некој ја сакати за цел живот со жилет во никакви услови, со огромни шанси да добие инфекција или па да искрвари до смрт.
    Се надевам дека ова целосно ќе се искорени и дека ниедно девојче било каде во светот нема да мора да поминува низ овој хорор.
     
    На Lolo5, MarchelineAmaru и imelda им се допаѓа ова.
  3. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Нема што да им кажуваат,едноставно сфатиле дека тоа мора да биде така.И веројатно никој не се бори против ова,затоа што има места каде уште се случува ова. :fubar:
    Болна работа...Колку девојчиња само умираат од болка или инфекција. :x
     
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Бадијала некој се труди да ги освести ,кога овие самите не сакаат да напреднат.
    Светов е развиен до граница со абнормалното (во смисла на технологија ,сфаќања итн) ,а овие се закржлавиле со сфаќањето дека жената не треба да ужива во односот и ја осакатуваат на ваков грозоморен начин!
    И да биде уште потрагично , се вадат со религијата ,ги сквернават верувањата и самиот Бог , без разлика во кого веруваат!
    А дека немаат ни право ни услови за вакво изживување ним не им е грижа ,важно и најважно жената да биде со неколку скалила подолу од мажот , осакатена и обесправена.

    Само делкање со тап жилет за овие ,јавно , сите да видат и да знаат каква казна би следувала ако се повтори ваква гадотија уште на некое девојче.


    Жално ,навистина жално.
     
    На Lolo5 и sunfemina им се допаѓа ова.
  5. teletabis4e

    teletabis4e Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    27
    Човек попростичок кога си остане, поубаво. Ама биде веќе. Понекогаш немаме избор.
     
  6. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Мислев дека ова постои само во некои племиња заостанати. Скоро запознав луѓе од Етиопија. Ми рекоа дека скоро 95% од жените во Етиопија и 99% од жените во Сомалија се обрежани. Во оние малку проценти необрежани спагаат белците кои останалае таму од колонизацијата. Во другите земји во Африка процентот е нешто помал ама сепак е висок. Па замислете колкава земја е една Етиопија колку жени има во неа што се жртви на оваа крвава постапка.

    Е сега колку што разбрав имало три вида на обрежување не ја знам точно разликата ама мислам дека на едниот само вагиналните усни ги сечат а на другиот и клиторисот го отстрануваат. Кај болките што ги трпат па плус тие жени никогаш нема да го доживеат задоволството наречено клиторален оргазам. Поголема казна од ова - здравје.

    Среќа што некои од младите кои отишле по странство почнале да ја прекинуваат оваа традиција но нивниот процент е мал. Мал е и процентот на обрежувањата кои се вршат во медицински услови. Не знам како може да се помогне на овие жени кога многу од нив немаат ни од каде да се информираат и да побараат помош.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    За ова првпат дознав гледајќи го филмот "Пустинско цвеќе"
    Многу тажен филм, морници ќе ве полазат ако го гледате.
    Тоа е традиција која со години некои земји си ја практикуваат. Не сум сигурна дека е поврзана со некоја религија, но можеби, не знам.
    Ме ужаснува помислата како го изведуваат самиот чин. Во катастрофално лоши услови, без никаква гаранција дека девојчето (бидејќи тоа им го прават на малите девојчиња пред да настапи пубертетот) ќе извлече жива глава.
    Во нестерилни услови и без анестезија. Девојчињата буквално паѓаат во агонија од болка.
    Жално, многу жално.
    Мислам дека е невозможно да им се помогне на овие луѓе, тие се убедени дека така МОРА!
    Дури и да се забрани со закон, верувам дека повторно ќе го практикуваат. Не им прави никаква разлика и онака не го прават тоа во здравствена институција.
     
  8. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Бај д веј ,го изгледав филмот Пустинско цвеќе и останав ваква :o ! Многу потресна приказна ,се ежев додека ги гледав сцените кај што ја касапат Варис. ;(
     
  9. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Читам и не ми се верува :fubar: Ивакво нешто постои :x Навистина сме среќни што живееме во каква таква Македонија!
     
    На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
  10. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Božeeee baci ciglu i budi precizaaaan !!! :x
     
  11. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Пред некоја ден го гледав филмот Desert flowers според вистинска случка на манекенката Liya леле цела се згрозив.
    Ова е најзастапено во африканските племиња и се смета дека ако жената не е обрежана тогаш не е чиста.Или пак дека таа служи само за раѓање деца и треба да чувствува само болка.А потрагично е тоа што во забеганите племиња уште од стариот век на коој начин тоа го прават некои девојчиња не преживуваат.
    Иако денес се спречени со закон во одредени држави сепак сеуште се прави.
    И тоа не го кажува муслиманската вера не е запишано дури ни во коранот но сепак...
     
  12. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Ако некој дојде до добар документарец околу темава, ве молам дајте ми..
    Фала однапред.
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Го гледав Desert Flower и се инаплакав , уште се чуствувам потресено, не ми се верва што прават луѓето се уште во светот. Страшно, страшно!!!. Треба да му се заканат или да престанат тоа да го прават или ќе ги убијат сите до еден. Колку сум благодарна што не сум родена во Африка и што не сум една од нив. Фала му на господ што се родив Тука, колку и да е за никаде државата.
     
  14. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    За вакви луѓе бре само клада да постават на плоштад треба и да се каменуваат со денови ... ма не денови, со месеци .... За црквата нели најголемо злосторство е самоубиството и на човек кој ќе се самоубие поп не му пее на погребот, но зар за вакви да пее да им се простат гревовите? Ццццц, за вакви НЕлуѓе треба да се врати практиката на црквата од средниот век за т.н. „вештерки“ кога неколку дена јавно ги каменувале па ги палеле, и на крај пак да горат во пеколот :punch:
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  15. untouchableGirl

    untouchableGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    158
    Ептен се испровоцирав :@ :@ :@
    СМРТ ЗА ВАКВИТЕ ЃАВОЛИ! ИДИОТИ ! НЕМА ЗБОР СО КОЈ МОЖАМ ДА ГИ ОПИШАМ :devil:
     
  16. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Секој ден читам нешто ново и чудно. Ама, ова кога го прочитав, навистина ми се згрози. :o

    Не можам да замислам до каде е спремен да оди човечкиот род? :tmi:

    Многу сум против ова и навистина би сакала кога би можело да се спречи ваквото обрежување. :x
     
  17. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Гледав и читав работи на оваа тема и штом мене ми стана непријатно после тоа, не верувам дека некој друг би останал имун!
    Во продолжение е текст кој би бил многу вознемирувачки. Доколку некој не може да поднесе стрес додека го чита ова, препорачувам да не го отвора!

    Една девојка раскажуваше дека не е виновна мајка и што го направила тоа. И самата не знаела. Не била информирана бидејќи речиси сите сметале дека тоа го наведува религијата, а всушност тоа бил ритуал останат уште од многу одамна и немал никаква врска со религијата! Како мала, сметала дека тоа така требало да биде и кога ја носеле за да го направат чинот, се сметала за горда за тоа што ќе се случи.
    Најлошото од се' е што при самиот чин не се употребуваат стерилни работи и посебни инструменти туку само жилети за бричење. На друга девојка дури дупло и наплатиле на мајка и што бил искористен уште еден жилет. Најпотресувачкото нешто е што при целата таа процедура не употребуваат никакви седативи и ублажувачи на болката. Откако ќе го направат тоа им ги спојувале и врзувале нозете на девојчињата за да и зарасне местото. Една девојка раскажуваше дека агоничен бил самиот чин, но болките уште толку биле изразени дури отпосле - со уринирањето. Сите знаеме колку болно може да биде доколку има и мало оштетување од лепакот од влошка, а не би сакала да знам низ што минуваат тие девојчиња. Дури и кажуваше дека доколку ја покажувала болката - тоа било срам за неа.

    Потресувачки беше делот кога изнесоа снимки од самиот чин. Не покажуваа ништо конкретно, но доволен беше врисокот од девојчето, па и уште викањето од мајката со лоши зборови упатени кон девојчето, за да ти се преврти во стомакот!

    Дури ниту напишаното до сега не е најлошиот дел. Девојка раскажуваше дека таа на 7 години била однесена во место без посебни услови кога се работи за хигиената и и' е направен овој чин. Сестра и' имала само 6 години. Раскажуваше дека од тоа што погрешно и било направено сето тоа, имала ужасни болки кои се јавиле неколку години подоцна. Кога отишла на гинеколог, тој утврдил дека болките доаѓаат од тоа што таа не може да ја исфрли крвта од циклусот. Била погрешно „затворена“.

    И кулминацијата настанува кога дознава дека не може да има деца само поради тоа што ритуалот морал да биде направен. Во спротивен случај било голема срамота.
    Ја цитирам „ќе си останам засекогаш сама“.

    Можеби вака напишано и не изгледа толку страшно, но видеата и текстовите не би ги гледала повторно! Се ужаснувам од самата помисла!
     
  18. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    :x За тие што уште ова го практикуваат што уништуваат животи на девојчиња треба на бесилка директно.Коментирам затоа што читав една книга во 3 продолженија според вистинска приказна од Саудиска Арабија првиот дел се вика Принцезата Султана,во оваа книга се раскажува за размислувањата на жените под превезите за нивните семејства и повеќе работи во врска со правата и сл...се спомнува и обрежувањето на девојките и како тоа после тие се осудени да не уживаат во сексуалниот живот...го отстранувале клиторисот и останат дел од половиот орган а потоа се шиело :puke: Го правеле на деца постари од 4г :fubar: ... :punch:

    П.С мислам дека т.е 90% сум сигурна дека само Франција ги има забрането овие операции.

    Еве видео кој сака можеда го погледне ;(


    http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 0NuCMKaRpY
     
  19. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Леле забегана работа бре...
     
  20. Elmo

    Elmo Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ако мислите дека филмот е грозен, прочитајте ја книгата и животот ќе ви се смени. Девојката е Варис Дирие, што ми е мене личен идол, и таа многу добро го има опишано целиот настан како со трња ѝ ги продупчуваат гениталиите и со зар'ѓавен нож ја сечат... Инаку во номадските племиња 70% од девојчињата умираат од последици на тој чин, а тиа што преживуваат. ја доживуваат судбината да кога имаат менструација, крвта не им се цеди нормално и имаат огромни болки(истите ги имала и Варис, при што се закопувала до карличниот појас во жешкиот песок), не можат да уживаат сексуално задоволство и при губење невиност, доколку сопугот не може да им го отвори „патот до матката“ на природен начин тоа го прави со нож... :(