1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Овесна каша

Дискусија во 'Рецепти' започната од Divajn, 2 јули 2013.

  1. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    50-60денари се.Во ШИК ги гледав,ќе ги пробам некој ден.За овие збораш,така само од малина и чокладо? :?:
    [​IMG]
     
  2. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
  3. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Јас многу јадам овесни снегулки.
    Само што не правам каша. Не ги варам, туку само со ладно млеко ги мешам. Вака ми се поубави.
     
    На Lavicaukafez и Малечка Маша им се допаѓа ова.
  4. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Јас ги варам во млеко додека зовријат и откако ќе се згусне додавам лажичка мед, понекогаш и кокос кога имам. најдрав и најхранлив појадок според мене :)
     
  5. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Мојата овесна каша е далеку од диетална :lol:
    Јас снегулките ги варам со млеко, додавам шеќер, ванилин шеќер, какао и така си ги јадам :)
     
  6. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
  7. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Од утре почнувам да се хранам здраво (барем за појадок ќе јадам овесна каса или мусли).
    Сте комбинирале ли овесни снегулки и мусли?
    Јас летото комбинирав овесни снегулки, мусли, овошен јогурт и замрзнато овошје во блендер,ама ми здосадија.

    Сега најдов еден интересен рецепт од кој демек се слабее и до 5 кг:
    • 300 г немасен јогурт
    • 2 лажици овес
    • 1 лачицка мелено ленено семе
    • 1 лажичка какао
    • 5-7 суви сливи
    Појадокот се припрема од вечер на следниов начин:со малку зовриена вода (100мл)ги преливаме сливите.Во тањирче ги мешаме овесот, какаото и лененото семе,и ги преливаме со јогурт.Сливите одкако ке набабрат ситно ги сецкаме (или во блендер) и ги додаваме во јогуртот со овес и какао.Се се меша и се остава да стои во фрижидер до наутро.
    Демек ако го консумираш истиов оброк во тек на еден месец може да се ослабне и до 5 кг.
    Јас лично не верувам дека еден месец ке можам да јадам ист појадок, ама ке ги пробам вашите рецепти.Поважно ми е појадокот да ми биде здрав одколку да ослабнам.
     
  8. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Мојата овесна каша денес се состои од соино млеко од ванила, малку ванилин шеќер,овесни снегулки, 1 лажичка мешавина од мелен сусам, ленено семе, семки од тиква и сончоглед,малку сушени брусници и 1 банана. Не е лошо, ама колку ќе ме држи сита ке видиме.
     
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Хммм, овесна каша. Јас пред некој ден направив и не ми беше нешто баш по мој вкус. Овесот го имав купено одамна и така ми стоеше. После долго време решив да го сварам и као да јадам. Убаво се го сварив и му додадов исецкани ореви, суво грозје, цимет и мед. Вкусот беше убав, но некако ми беше прејако за јадење. Малку изедов и заврши во канта. Никој друг не се ни осуди да го проба.
     
  10. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Утрово пак си направив овесна каша:
    • вода
    • 1 лажиче какао
    • 1 лажиче несквик
    • цимет
    • овесни снегулки
    • 1 лажиче мешавина мелени семиња(сончоглед, лен, тиква, сусам)
    • малку чоколадни мусли(од виталија со банана)
    • 1 лажиче мед
    • 4 суви урми
    • 1 банана
    Вкусно е!
     
  11. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    900
    Женски, а го варите овесот во млеко/вода или сите состојки ги мешите заедно без варење?
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас го варам овесот со вода, колку и да му ставам цела ја упива. Потоа додавам цимет, мед, бадеми, некое суво овошје, многу ми е вкусно вака.
    Може одкако ќе ја сварите кашата да ја ставите во блендер и додадете други состојки па се заендо да се изблендира. Јас кога како сум со време, некогаш се заедно блендирам, некогаш посебно само ќе ги додадам состојкиве, ќе измешам малку и јадам. Поубаво ми е кога не е во блендер, повеќе ги осеќам вкусовите. Ако ставате во блендер може и свежо овошје да додадете, јогурт и семиња плус.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MiaNmaR

    MiaNmaR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Јас овесните снегулки не ги варам. Најчесто ги јадам потопени во јогурт и им додавам бадеми или лешници зависи што имам дома и некое сушено овошје.
     
    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Од кои овесни снегулки најмногу користете и дали прво водата ја зовривате па ги потопувате или истовремено водата со овесот?
     
  15. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас снегулките ги јадим и солени.
    Се става во сад овесни снегулки,малку сол и парченце путер (по желба).Се заедно се промешува и се става во микро печка на 5 минути.Треба да зоврие,односно да се подигне/нарасне,само внимателно да се следи да не претече.Кога ќе биде на 2 мин. да се извади да се промеша и да се врати повторно уште 3 мин.
    Се остава малку да се олади,јас ја јадам со сирење а убава си е и така без ништо.

    Кога јадам блага,ја варам со млеко или вода,додавам мед и банана,исто така варам и овесна каша од ванила на Виталија (детските со пингвинчето на кутијата).
     
  16. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    И јас ги јадам овесните снегулки со корнфлекс и мелено ленено семе потопени во југурт.
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Девојки откако малку ке се провари овесот, потоа медот го додавате само одозгора или го мешате додека не се соедни смесата ?
     
  18. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Јас го мешам додека не се соедини за да биде овесот благ иначе не ми е вкусен :)
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Убава тема но малце заоставена... Јас вака ја правам: Овесните снегулки ги ставам малце да провријат во вода,колку да изврие водата и му ставам малце какао и мешам да добијат така потемна боја. Потоа ги ставам во сад за јадење и му изронувам од оние витанова житарките од јагода или брусница и сето го промешувам, одозгора сечкам банана и јагоди. Преееубаво е. :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. Само млеко и овесни снегулки. Мада одамна немам јадено, треба да зачестам :)