1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Овошни јогурти

Дискусија во 'Рецепти' започната од macysh, 8 август 2010.

 1. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  760
  Јас искрено обожавам овошни јогурти.Но,како што ни е познато купечките овошни јогурти содржат големи количества на шеќери,па така да иако се вкусни и освежителни не се баш здрави.Затоа би сакала да ве прашам како приготвувате домашни јогуртчиња?? Дали некогаш сте пробале во јогурт со нискла масленост да ставите парчиња свежо овошје и како ви се допадна?? Со кои овошја најчесто ги правите?? Дали само едноставно ги сецкате овошјата и ги додавате во јогуртот или пак ја мешате смесата со миксер??..ако знаете и некој друг вкусен рецепт за овошен јогурт споделето го овде :)
   
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Јас најчесто си купувам, само еднашш или двапати сум пробала да направам.
  Земав блендер и во него ставив сладолед и истурив малку ладен јогурт. Пикнав внатре цели јагоди и малини и мешав со блендерот. И ми доби некоја розевкаста боја. Од тие јагоди што ми останаа , исечкав парченца и така ги нафрлив. Го оставив во фрижидер, и после 2 саата беше така густо ама многу вкусно. Башка и прелив си додадов... Само тогаш имав успешен резултат, со банана и мусли не ми испадна толку вкусно.
  Од тогаш не експериментирам пак , си одам во продавница и си купувам таков од кило , за цела недела да имам :lol:
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Јас ги сакам, и си купувам. Не сум правела, се ми се чини дека че ми бидат кисели правените. Кај нас некако многу кисели ги прават јогуртите, ич не ми се допаѓа тоа.
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Ммм обожавам овошен јогурт. Не сум направила дома, а знам дека и да правам ништо нема да излезе така да посигурно ми е да си купам :lol:
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Јас со павлака го правам,со било какво овошје измиксирано за да поприми вкус и мирис павлаката,па потоа сецкам и парченца.Најубаво излегува со спитико павлката.
   
 6. wild-rose

  wild-rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  5
  јас искрено да, најдов рецепт на интернет...кога ќе го издробите овошјето посипете го со степ(од вишна) зошто не содржи бел шеќер и посипете со јогурт....многу се вкусни степот му дава феноменален вкус на јогуртот...
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Неоспорно е дека степот ќе го збогати вкусот,ама исто е и чиста хемија.Ако е важен само вкусот,тогаш ок,ама ако е важно и да здрав десертот,тогаш дефинитивно без степ.
   
 8. Marissa24

  Marissa24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  11
  Во блендер измиксајте 100мл јогурт со кајсии или праски, додајте малку цимет и УЖИВАЈТЕ ;)
   
 9. happines

  happines Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  4
  оообожавам овошен јогурт
   
 10. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Мајка ми го прави со мармалад или домашно слатко. Во јогрутот се става и се меша. Многу е вкусно.
   
 11. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Овошни јогурти обожавам, посебно од вишна :)
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Само од Активија ги сакам, другите многу ми се грди, па и кисели
   
 13. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  6.267
  Најубави овошни јогурти ми се Јогобела и Фрутегут, еднаш со цел памет сум земала диетален пола кило и одвратен беше. Јогобела најубави им се јогуртите и имаат огромни парчиња овошје, посебно им се убави јогуртите од праска и не се многу благи како тие од јагода. Фрутегут исто се убави само што немаат нешто парчиња овошје. Дома не сум пробала да правам а сега за сега не ни планирам, напорно е а вака на готово ќе си купиш и ќе си јадеш. :lol:
   
 14. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Има акција во маркетите плаќаш 3 земаш 4 од кои и да се си земам
  и најомилени ми се од праска и од малини со големи парчиа овошје јами јами :)
  и да на ЈОГОБЕЛА се најдобри !!!
   
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Од овошни јогурти на Јогобела нормално, не за џабе се бренд, ги обожавам со праска со цели парчиња внатре , мммммм :angel:
   
 16. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Најубав ми е оној што јас си го правам. Си ставам се што сакам и колку што јас сакам.
   
 17. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  760
  Јас најчесто купувам јогобела од вишна,а во последно многу ми се допаѓа еден што само во веро го имам видено,од јагода е и на дното на чашата има прелив од јагода-нешто прекрасно!А кога имам време си правам со павлака и со банани-во зима најчесто :)
   
 18. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  22.463
  Пол:
  Женски
  Обожавам овошни јогурти, по цели денови само тоа можам да јадам. :lol:

  За жал кај нас нема многу избор од купечките, а едни од ретките кои ми се допаѓаат се Јогобела и Кампина.
   
 19. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски

  Дааа се согласувам кај нас нема голем избор за жал...А за вкусот и мене ми се допаѓат Јогобела-та :inlove:
   
 20. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Мојот овошен јогурт ми е најубав :wasntme: со пасирано овошје и сок од истото или слатко, и мед. :mm: А, од другите активиа, имлек и еуфорија со јаболко.