Овошни јогурти

Дискусија во 'Рецепти' започната од macysh, 8 август 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.354
  Допаѓања:
  155.893
  Пол:
  Женски
  Овесни снегулки+јагоди/вишни/малини+јогурт/кисело млеко = одличен домашен овошен јогурт... малиов мој ги обожава, а богами и јас. Ако има вишни, наместо шеќер додавам банана за да не е кисело. Се прави за минутка.
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 2. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.767
  До пред извесно време ги јадев. Ама повеќе не.
  Мислам дека не се компатибилни млекото/јогуртот со овошјето.
  А, купечките се преполни со шекери и додатоци.
   
 3. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  11.374
  Денес си направив со миксер, па колку е само бљантав, божем му ставив и шеќер ама не е убав, така да само купечки. :D
   
 4. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Овошен јогурт незнам да правам :D , а и несакам..неколку пати сум купила од продавница и ич не е убав :puke:
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  401
  Ги обожавам, посебно оние со житарки и големи парчиња овошје. јамммм
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Кога ќе ми текне колку многу ми се гадеше од овошните јогурти порано, а од пред година време ги обожавам. Посебно ги сакам оние со цели парчиња овошје и оние од оровинка, малина, вишна(по киселките)
   
 7. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Вишни + Јогурт и пола лажичка шеќер ( голема) и супер е !
   
 8. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.030
  омилен ми е од ананассс
   
 9. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Оо, обожавам овошен јогурт, од праска и вишна :P
   
 10. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  427
  Памелче и јас како тебе со кисело млеко или јогурт ми беше многу невкусен. Пробај вака, земи од онаа моја кравица павлаката, таа е онака малце поблага и измешај ја убаво со неколку капки вода. Значи земаш еден филџан за кафе павлака и неколку капки вода, колку да добиеш кашеста смеса, да не биде ептен тврда и густа. Потоа можеш да си земеш било какво слаткоод кајсии малини, сливи, било што. Кога ќе ставиш слатко не ти треба мед или шеќер. Ама кога ќе ставиш овошје ако го сакаш поблачко, зависи од количината стави си мед, поуаво и поздраво е ( само немој многу мед да ставаш, јас така се зезнав пред некој ден). Еве само што си направив и сега уживам со полна чинија домашен овошен јогурт. Еве како го направив. Ставив еден филџан за кафе павлака и ја измешав да стане кашеста ставив пола дробена банана( може и со миксер ама ме мрзеше да го барам) една лажичка џем од кајсии малце и ореви ставив и го избркав убаво сето тоа и одозгора ставив малце цимет во прав и така си направив некои фигури со мед. Абе прсти да излижеш. Од како го пронајдов оваа со павлаката мисалм дека само тоа ќе си јадам додека не ми здосади :lol:
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.076
  Допаѓања:
  56.366
  Јас кога си правам дома правам со замрзнато овошје и јогурт или кисело млеко и маааалку шеќер. Таман овошјето е помеко кога се одмрзнува и пушта сок. Измешаш малку и уживаш :) Прекрасно освежување за во лето :)
   
 12. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  2.514
  Не правам дома, само купувам :D
  Овие Jogobella ми се омилени :wasntme:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  А јогобела од јагода :puke:
   
  На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cat250

  cat250 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  398
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам многу вкусни се само купечки јадам и тоа само Jogobella на ден по 1-2 морам да изедам со парчиња овошје мммм :)
   
 14. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  5.394
  Едно време бев следбеник на Јогобела манијата. Имаат прекрасни јогурти, а пред некоја зима се појави еден со јаболка и цимет. Умирав за овој.

  После другарка ми ми ги откри Фреска, и се префрлив на нив. Некако поголеми ми се парчињата овошје и се побогати од Јогобела кои почнаа да штедат на овошје.
   
 15. Kathlin

  Kathlin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  232
  Леле ич не ги сакам :!: незнам оти ама овошје и јогурт заедно НЕ :)
   
 16. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  3+1 гратис=58 денари :)
  Како тие лево шо се
   

  Прикачени фајлови:

 17. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  878
  Ејј обожавам овошен јогурт. Дури и житариците си ги јадам со овошен јогурт. Пред некој ден првпат видов од фстаци на Фреска и го купив ама не ми е нешто нај нај мада не е лош.
   
 18. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Ме интересира, дали има вакво кај нас. Немам видено низ маркетите, а интересно ми изгледа. Дали е овошен јогурт или нешто како пудинг... :^)
   

  Прикачени фајлови:

 19. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Го обожавам од боровинки. А од јагода зависи, некои фирми не го прават убав. Дури и грозен ми е на моменти. Сум јадела и од банана. Фини вкусови.
   
 20. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  5.886
  Сите од Активиа! Ги јадев и Јогобела ама Активиа ми е поекономична, структурата повеќе ми се допаѓа а и поголем избор на вкусови.
  Последниот најнов (од оние со полнозрнести мусли) со цимет, јаболко и мед, мф! Да се нурнеш во него. :wasntme:
  Плус оние полнозрнестите еден оброк заменуваат без проблем. Ги сакам круша и мусли, праска, шумски овошја, цреша, сите бе!
  * Активиа Данон е француска фирма, па може не е откупена франшизата па престанале со производство/увоз/што и да е во Македонија.
  [​IMG]