Овошни јогурти

Дискусија во 'Рецепти' започната од macysh, 8 август 2010.

 1. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.735
  Пол:
  Женски
  Јас многу ги сакам тие на Јогобела ама ретко јадам. :( Го сакам највеќе тој од праска или шумско овошје...
   
  На Cataleya му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.011
  Допаѓања:
  7.977
  Oбожавам овошни јогурти, често си купувам, немам приготвено досега .

  Омилен ми е :
  oд цреша е најубав. :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • 2c03e03534.jpg
   2c03e03534.jpg
   Големина на фајлот:
   19,8 KB
   Прегледи:
   475
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.991
  Пол:
  Женски
  Не ги јадам често, и не ми се пријадуваат баш, иако дома ги има секогаш, дека сестра ми им е голем фан. :D

  [​IMG]

  Овој ми е вкусен.
   
  На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nonenceee

  nonenceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.015
  Многу ги јадев ..се заситив од нив ...сеа сум на пауза :D
   
 5. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Јас денеска направив. Еве го и рецептот:

  едно канче кисело млеко
  слатко (јас употребив од сливи ама може од што сакате)
  300гр пресно млеко
  3 мали лажички густин
  1 ванила
  шеќер по вкус
  -Во длабок сад се ставаат киселото млеко и слаткото и со миксер се мешаат убаво. Во тенџере се вари млекото со густинот и ванилата и не се става шеќер. Потоа и овој "пудинг" се става во длабокиот сад и се меша. Кога ќе биде готово треба да го пробате за да видите дали ќе ви биде потребно повеќе шеќер. Јас додадов 5 малечки лажици. :)
   
 6. leighton23

  leighton23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  1.681
  Немам потготвувано до сега, бидејки незнаев како и немав рецепт, но сега дефинитивно ќе пробам да подготвам. Инаку многу ги сакам и често си купувам, скоро секој ден. Јoгобела најубави ми се. :inlove:
  [​IMG]
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.738
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам,секој ден јадам,омилени ми се од цреша и јагода :inlove: од ананас неќам :)
   
 8. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  603
  само на дукат ги јадам бидејки дечко ми ги носи т.е дистрибутер, и многу ме освежуваат особено јагода и кајсија,и другите ги имам пробано но ми се благи некако
   
 9. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Обожавам овошни јогурти :) :$
   
 10. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Еве еден рецепт од мене.

  Овошен јогурт со вишни

  - 500 мл вода
  - 500 мл млеко
  - 2 пудинга (ванила или јагода, и во двата случаи е вкусно)
  - 600 мл јогурт
  - 12 лажици шеќер
  - 150 гр. вишни

  Двата пудинга се варат со водата и млекото и во нив се додава шеќерот. Откако ќе се сварат и добро се оладат, се додава и јогуртот. Употребете миксер за да не се појават грутки. На крај, исецкајте ги вишните и додадете ги во овошниот јогурт. Нека отстои во фрижидер неколку часа за добро да се олади. :nod: После тоа имате права Јогобела :l:
  Еве како излезе мојот.
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_7618.jpg
   IMG_7618.jpg
   Големина на фајлот:
   69,1 KB
   Прегледи:
   185
  • IMG_7605.jpg
   IMG_7605.jpg
   Големина на фајлот:
   144,7 KB
   Прегледи:
   185
  На Ctete, MandyLane, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.065
  Кажете некој убав реепт за овошен јогурт од праски(или пак сеедно,било кое овошје)
   
 12. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Мразам овошни јогурти. :puke: Оние купечките поточно. Домашен немам пробано. :)
   
 13. ivchee.ivche

  ivchee.ivche Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам јас :$
   
 14. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  467
  Воопшто не ми се допаѓаат, особено купечките.
   
 15. tHeBeAuTyFoReVeR

  tHeBeAuTyFoReVeR Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Домашните ми се убави ама од купечките :puke:
  Иначе во блендер ставам јогурт и некое овошје(последно беше со јагода и боровинки) откако ке се направи смеса додавам од истите овошја и парчиња па го ставам во фрижидер да се стегне и потоа со шлаг пена одозгора мхмх (а може и во ладилник да се стави па ќе испадне како сладолед) :inlove:
   
  На Cvetetto и Veki4kaa им се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  32.106
  Пол:
  Женски
  Не сакам овошни јогурти.
   
 17. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Јас ги обожавам :inlove: :inlove: .Еднаш мама домашен проба да ми напрај,ама купечките поубај ми беа.Само не беше праен како tHeBeAuTyFoReVeR ,што го прави.Поинаку некако.И ќепробаме и така да направиме ;)
   
  На tHeBeAuTyFoReVeR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dolela

  Dolela Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Преубаво нешто!!!! :D
   
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.569
  Допаѓања:
  136.938
  Пол:
  Женски
  Јас досега секогаш купував, Јогобела ми беа омилени, но откако сум на диета избегнувам купечки работи, знам дека се полни со шеќери и сега денес еве си направив домашен.
  Ми искочи убав, појше ми се свиѓа него смутијата шо сум си ги праела, иако на скоро сличен начин го спремив.
  Го направив вака: Прво во една чаша за кафе ставив 2 лажици кисело млеко и со вода ги измешав, да дојде течно како јогурт. Во чашата ставив пола лажица мед, ама лажицата беше голема. Инаку ако ставате со мала лажица би требало 2 мали лажички за да е убаво и да има неутрализација со киселото млеко. Ставив една банана и две кајсии со се лушпите. Се од чашата префрлив во блендерот. Се ми се изблендира и ми дое ко смути некако само погусто. И после го префрлив во чаша и исецкав кајсија ама без лушпи, да има како парченца овошје. И ми излезе многу убаво, баш освежително и летно, ќе си правам често со промена на овошја :inlove::inlove:
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.519
  Допаѓања:
  30.276
  Пол:
  Женски
  Овошен јогурт за мене е едно од најгадните нешта :puke: