1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Овошје

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Gordana10, 22 март 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Иако многу ретко конзумирам овошје,единствено јаболко,банани,значи многу ретко,не дека нема да каснам,него сум таков тип што не чуствувам секогаш потреба да конзумирам овошје иако знам дека е здраво,може да ми се случи и воопшто да не јадам овошје,понекогаш други ми се чудат како не јадам често овошје.Ме интересира колку често вие конзумирате овошје,дали ви е тоа во навика створено или пак само од потреба јадете?
     
  2. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Па и јас не обожавам да јадам овошје а и неосеќам некоја потреба да го конзумирам. Единствено што сакам е ананас или цитрони :D :D :D
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Бидејќи сум на диета, и денес ми е овошен ден, претерав со овошјето :D Во моментов имам две полни чинии, една со јаболка, друга со портокали.

    Кај моите секогаш имало овошје на маса, па кога е веќе пред тебе - ќе си земеш :D Ако не си земеме сами, мајка ми ќе земеше да лупи, и да ни дели.

    Сега дома трошиме овошје во ненормални количини, и за јадење, и за цедени сокови. Јас се трудам да носам на работа, и тука јадам. Инаку дома кога ќе се вратам во 6 не ми е до овошје, тогап ручам, а после јадење немам навика, тогаш благо ми се јаде, не овошје :lol: .

    Ми бара душата, и овошје, и зеленчук. Салати јадам помалку, бидејќи дома кога ќе се вратам обично сум многу гладна, не ми се прави салата. Е ако има направено, не одбивам :D
     
  4. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Едвај ја преживувам зимата кога и нема баш што да се јаде од овошје. Тогаш јадам само киви, банани и мандарини. А летно време обожавам да си правам јагоди со шлаг или хопла, разни видови овошни салати, лубеница, диња, кајсии, праски, значи буквално се! Овошјето многу ме освежува, нема калории, така што секогаш е дел од моето дневно мени ;)
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    И јас сум на диета и редовно јадам овошје, а едвај чекам да дојде лето, оти тогаш има секакво овошје и полесно ќе биде да се држи диета.
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Да да, на лето е друга приказна за овошје.. се може да се најде :) (едвај чекам да јадам карпуз (на охридски речено :D )

    Од овошје можам да кажам дека јадам се :) (oсвен диња!)

    [​IMG]
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ах Горде, Горде не знаеш што пропушташ :D без овошје и зеленчук не можам да си го замислам денот, јадам премногу и никогас не ми е доста. Обожавам јаболки, портокали, бабнани, киви, мандарини, јаготки, цреши, праски, кајсии.. речиси јадам се што е во сезона. А навика имам уште од мала така да немам проблем со тоа.
     
  8. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    си ги сакам ситее овоштја иако многу често се дружам со нив :P послатко ми е да си каснам чоколатце отколку овошје :worried:ilent: епа сега што да правам тоа е :D :D
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Искрено, многу повеќе го сакам зеленчукот, овошјето слабо ми лежи... а го јадам, не дека не го јадам, секогаш кога ќе почувствувам потреба - обожавам јаболка и круши, ананас и јагоди, праски и лубеници... во зима јадам нешто повеќе портокали, мандарини и киви, иако не ми се баш омилени, ама тогаш нема лубеници :roll: :lol:
     
  10. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Знам Емче,ама што да правам кога многу ретко јадам,па затоа и отворив таква тема,ме интересираше колку конзумирате овошје :D е сега незнам дали има врска тоа и со крвната група,незнам :?
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле како јас да сум пишувала. И јас воопшто не го конзумирам. Некогаш кога баба ми ќе излупи секакво овошје во една чинија, е тогаш ќе ме фати иштав па се ќе изедам :lol: Ама ретко. Си сакам портокал, лимон, цитрон... такви ствари тропски. Од јагоди ми е преку глава затоа што имаме цела нива со јагоди :D Па и праски и цреши, пошто вујко ми редовно не снабдува :D Е сакам многу капини, ама ретко се наоѓаат. Нив ги обожавам и можам едно кило да изедам, ако ги имам...
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Mислам дека ќе почнат да ми растат јаболката во стомак од премногу јадење :D
    ЈАдам многу овошје,многу сакам јаболка,портокали,киви,зависи што има во сезоната,на маса има нонстоп во кошничка и само дополнувам :)
    Во лето многу јадам лубеници,јагоди,ги имаме дома,не стасуваат да узреат,малини,се :D
    На факс првиот одмор редовно вадам по едно јаболче од чанта,и сега ме научија сите и само ми носат :lol:
    Овошјето е здравооооооо!
     
  13. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Само јаболки не сакам, а омилено овошје ми е киви и лубеница. Не конзумирам ни јас многу често, не чувствувам потреба :D
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Не можам да си го замислам денот без овошје. Портокали, јаболки, банани, лубеници, се јадам :D Па освен киви можеби.
     
  15. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    E заборавив да ви кажам дека од овошје страна единствено не сакам банани,нз,не ги обожавам баш.КАснувам понекогаш ама без некое особено задоволство.
    Хипице,ти само кажи,јас ќе те снабдам со капини,ама доста се гадни за берење ;) Трнчињата...ама вкусот побива се,стварно се убави,превкусни :D
     
  16. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Катушка јас ги јадам бананите за тебе :D обожавам...
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Баш убаво,Еми,ама мене некако ми се запираат во грло,и ептен ретко ми текнува на нив.Јас сум си за покиселите овошја,киви,портокал,цитрус,па јаболка,сезонски ситни овошја,се :D
    И кога јадам нешто кисело ваква ми е фацата :x :? ... :lol: :lol: :lol:
     
  18. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    хаха, јас од овошје јадам баш се, само ананас не обожавам многу, но и ако нема друго во моментот не го одбивам :D
     
  19. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Земајте вилушки и ајде на кркавинела :D
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      3,5 KB
      Прегледи:
      176
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ахммммм,а да земеш уште една за другиве,мене оваа цела да ми ја оставиш :oops: :roll: :lol: Уф што би сакала ,сега го праќам брат ми по портокали,тоа немам дома :D