1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.496
    Допаѓања:
    7.367
    Пол:
    Женски
    Види, јас сум релативно млада. Се сложувам дека не е сѐ црно бело и јас зборувам за моето досегашно искуство. За воља на вистината, јас веднаш по дипломирање се вработив и не лутав по интервјуа многу. После се омажив и моментално сум на породилно, па немав време за размислување на тема вработување многу. Јас завршив на технички факултет кој бара практично знаење и горе доле знам кој од колегите колку е квалитетен. Едноставно такво ми беше студирањето, не беше само бубање и полагање во амфитеатар. И се сложувам за просеците, никогаш не сум ни бркала просек, ниту пак мислам дека најквалитетни колеги биле тие со висок просек. Но, брзо по завршување на студиите, кога гледав кој како се снаоѓа, испадна дека тие што имаат некој познат во големите фирми, странски инвестиции, магично се вработуваа таму. Другите менуваа работни места, секој бара подобро за себе. Но без ич искуство да влезеш во таква фирма, нешто тука смрди. Недипломирани колеги се инженери во захтевни индустрии, како? Да го видиш огласот, изгледа како да бараат кандидат за наса, а не презапишувач на основни технички предмети. Пак ќе кажам, јас сум самокритична. И трудољубива. И знам дека ќе најдам работа каква што заслужувам, порано или подоцна. Само некои го добиваат тоа без вложен труд и потребните квалификации. Но, секој со среќата.
     
    На SummerGirl, Mami3, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Секако не мислев да кажам дека не си самокритична и трудољубива, да не се разбереме погрешно :) Многу е битно да не се влечат заклучоци само од една победа или едно разочарување, баш затоа што знам дека животот е полн со изненадувања. Јас лично, во овие петнаесетина години кариера, имам пратено илјадници биографии, а упалиле десетина од нив. Сите мора да се потрудат ако сакаме да се менуваат на подобро работите.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ние што немаме ни врски ни препораки, што чекаме веќе 3 години да се вработиме, а знаеме англиски и имаме завршено факс и курсеви, што да правиме?
     
    На izabela.nik и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  4. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е иронично прашањето ама ќе ти одговорам. Што чекаш или уште подобро што чекате? Писмена покана дома? Ќе отвориш огласи, Кариера, Вработување и слични и ќе пратиш цв на сите огласи што ќе ги видиш. Еден ќе упали. Додека ти седиш три години дома, некој работи, било каква работа па макар и надвор од струка (за плата ич нема да коментирам) и така полека си ја отвара вратата кон познанства и препораки. А ако толку не може во Македонија, тогаш ќе одиш на ворк и травел, ќе аплицираш за Евс волонтерство, ќе работиш во Мекдоналдс во Њемачка. Нема што да чекаш пошто тоа што го чекаш нема само да дојде.
     
    На Stressed Out, glosipgirl, Mami3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Еве цело време сум по огласи, дури две работи си најдов надвор струката ама пропаднаа, една од фирмите дури и се затвори. Не знам на колку интевјуа бев до сега, дури и полагања поминував и пак ништо. Пробав и партиски, пробав и со препораки и со врски, ништо не успева... најдобро човек да си оди од оваа држава
     
    На SummerGirl, tina2018 и Sahlene им се допаѓа ова.
  6. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Ако знаеш англиски, еве деновиве гледв баш неколку кои бараа познавање од јазик, Slice, OneContact, Causal Capital, godo.is, Cognism. Побарај ги на кариера и на вработување. Нешто мора да упали, ама не смееш да чекаш. Некој на твое место чуда ќе направи за тие три години и секако пак ќе биде пред тебе. И да повторам, ама да не излезе дека се фалам или дека сум ја испила целата мудрост на овој свет, затоа што намерата е да си помогнеме а не да се надмудруваме, од илјадници биографии (ама озбилно илјадници) ми упалиле десетина. Направи математика. Нема откажување.
     
    На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Работата е и среќа, душо. Κолκу и да се заслужи неκоја убава работа, неκој друг ќе му ја земе, затоа што има повеќе среќа или е партисκи определен. Што аκо првиот има и стручна или општа спрема или фаκултетсκи е наобразуван. Понеκогаш фаκторот среќа има поголемо значење од се останато без разлиκа дали е заслуга, труд или вредна работа. Гревота е ама, ете таκво ни е општеството, душо. Ти посаκувам многу среќа понтаму. Поздрав.
     
    Последна измена: 9 август 2020
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
  9. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Партиската определба во приватен сектор не игра никаква улога, ама буквално никој не се замара дали вработениот е сдсм, вмро или дуи. Приватњакот го интересира колку пари ќе придонесеш за фирмата.
     
    На raww, GirlLove и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Партиски вработување во приватен сектор има колку ти душа сака, особено во зоните...
     
    На tina2018 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Имам многу пријатели вработени во фабриките, ни еден не се замара со политика. Но, сигурно има и симпатизери и со книшка, која со сигурност не ти ја бараат за вработување, така да истата е и непотребна. Го заболе некој менаџер или директор од Германија или друга земја дали вработениот е партиски определен. Не ширете невистини.
     
  12. futuredr

    futuredr Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Бев на разговор во Икона. Интервјуто ради-реда да помине. Ми кажаа од вторник ќе дојдеш, прво три дена пробно па после почнуваш, за на крај да излезе дека ако смета некоја колешка нејзина да ме викнат, ќе ме викнат. Барем уште на интервјуто да ми кажеа дека не се знае дали ќе ме викнат пак.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    А неколку огласи гледам во последниве месеци кај нив, не знаев дека е таква работата. Да пробаш во Три и евентуално во Литература.мк, други книжарници искрено не сум видела низ огласиве. Младинска книга знам дека бараа за во кол-центарот за продажба, ама не сум чула некој да се пофалил од нив. Ако знаеш англиски, пробај во фирмине погоре што ги спомнав, а видов и скоро дека Лајкамобајл исто имаа оглас за корисничка поддршка. Толку можам да бидам од помош.
     
  14. futuredr

    futuredr Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Одлично знам англиски. За другите две кножари не сум видела оглас. Во Лајкамобајл пратив CV, ама ништо...

    Сепак, ти благодарам многу
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2020
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Во зоната можам да ти набројам 4 фирми каде што ако те нема на партиски список нема шанси да се вработи човек. Е сега што во тие фирми има и места каде може да се влезе и преку оглас, ама обично се работи за работно место кое почесто се празни.
     
    На tina2018 и Sahlene им се допаѓа ова.
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Кои се тие 4 фирми? Баш ме интересира.
     
    На GirlLove и Sahlene им се допаѓа ова.
  17. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Дали имате видено огласи од Нова Кариера?
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Дали кога пуштате апликација за работа т.е cv на мејл им пишувате нешто во мејлот освен пријавата за работната позиција во насловот или директно го праќате cv то?
     
  19. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Јас да се потепам да одговорам :) Секогаш правете како што е наведено во огласот (некаде е наведено како да се аплицира, некаде не), ако не е наведено, тогаш најпаметно е цв а во сабџект да ставиш позиција_име за да можат од хр секогаш да го имаат твојот мејл под око (на пример Техничка секретарка_Стојна Стојновска).
     
    На Piink и Economylover998 им се допаѓа ова.
  20. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.631
    Пол:
    Женски