1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
  2. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Кој е заинтересиран, дека ги зборевте скоро, Магнетик и Лиска бараат продавачки, на вработување.ком се активни огласите.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Кој сака да добие информации за интервјуто во Магнетик нека ми пише.:D
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Дали некоја моментално работи во call centar во А1?
     
  5. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Дали некој има искуство со пракса во Нептун - централа
     
  6. asimoska

    asimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    дали бил некој на интервју за администратор во неуромедика?
     
  7. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Ја не, погоре постари постови ќе прочиташ многу лошо искуство од членки
     
    На raww, izabela.nik, Brinetka и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Hristina995

    Hristina995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Може, јас сакам
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Може се сменило нешто, не знам, јас бев 1 месец непријавена и без плата. Прашај си на интервјуто кога ќе те пријават. Мене ми рекоа за 2 недели, ама не беше така.
     
    На SummerGirl и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  10. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Д кога ќе не зафркаваат со вакви огласи. Три години не сум барала работа сега почнав пак и ништо не е сменето. Нема никој да не заштити нас што праќаме лични податоци на секој што објавил оглас. Нудат работно време што не е и нормално пример 48 часа како тоа да си е ок, нудат плата од 13000 кога минимална е скоро 15000, има огласи на аврм само за пријавување што се а нас ни глумат демек вистина им требало работник.... преку глава ми се. А без работа не се седи. Што да правиме?
     
    На Ellyy, SummerGirl и Marria94 им се допаѓа ова.
  11. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Во врска со личните податоци, се сложувам. Ама стана реалност лични податоци да нѝ бараат буквално секаде без никаква гаранција дека истите ќе бидат третирани со доверливост. Она што можеш да го направиш е да праќаш цв без слика, со минимум информации (град на живеење без адреса, име презиме и број и чао). За аврм, гледам дек амногу луѓе не разбираат како функционира системот и ги обвинуваат компаниите за "лажни" огласи ама не е така. Ако јас имам фирма и си најдам вработен (уживам полно право да одберам начин како ќе го најдам тој вработен), за да можам да го пријавам и да му плаќам придонеси, морам да објавам оглас во Аврм(ме обврзуваат по закон) и откако ќе биде објавен тој оглас, дури после 3-5 дена јас можам да го пријавам кандидатот за да стекне право да се вработи. Значи до целиот систем е, не до фирмите. Работа се бара преку другите сервиси за вработување, па и преку агенции како Декра, ХедХантерс и слични, или директно преку фирмата за која сте заинтересирани.
     
    На SummerGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Го знам тоа правило но тешко ли е да кажат за пријавување е.Како што се повикувате на закон за да се оправдате би требало и во други сегменти да се повикате на закон.Како да не пратам слика кога во огласот бара св со слика нагласено не постара од 6 месеци.Уживаат ли да бафтаат луѓе ранливи категории без работа и да ги викаат на интервју. А и што е со другите плата под минималната (нели и таа ни е со закон загарантирана) или пак пријавување со пократко работно време а да работиш со многу подолго. Ќе се стави ли крај некогаш на злоупотребувањето на работникот и неговите права.
     
    На SummerGirl и tina2018 им се допаѓа ова.
  13. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Не се правдам, те молам не зборувај во множина бидејќи јас за жал немам врска ниту со Аврм ниту со закон за работни односи, само како работници треба да си ги научиме и знаеме правата, не само да очекуваме некој друг да ни ги брани.
     
  14. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    А да и како што добар дел од луѓево во државава не одат на работа сега а земаат плата, би било добро а некој приватник да му текне да направи интервју преку вибер скајп или слично.

    Мислам ги познавам правата. Но сепак не сум стрчњак. А каде се стручњаците. Молчат.
     
    Последна измена од модератор: 15 август 2020
    На faye, TeddyGrey и SummerGirl им се допаѓа ова.
  15. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Изабела извини ама не ги познаваш правата штом бараш работа преку оглас од Аврм. Познавам многу фирми што интервјуа прават преку интернет, ама вработувањето е малку комплексен процес, многу е битно и за тебе како вработена да ја видиш средината во која ќе работиш. Ко на пазар, ти да мижиш, а пазарџијата да ти стави во торба патлиџани, не верувам би се согласила. И колку и да е лоша ситуацијата со пандемијата, во нормала мора да почнеме да се враќаме затоа што за некој месец нема ни да најдеш некој да те вработи бидејќи сите фирми ќе банкротираат. Невработеноста не те засега само тебе, кога некој се обидува да ти посочи нешто, треба да го ислушаш. Слика не ти бараат сите фирми, зависи каква работа бараш, јас у петнаес години еднаш слика сум пратила. Батали Аврм, префрли се на други платформи со огласи, нешто ќе улета. Со среќа.
     
    На raww, Снегулк@23 и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.
  16. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    одамна знам дека аврм се само за пријавување но сакав да видам баш како ќе лажат, И да лажеа што не е за пофалба. А ти баш и не мр потсеќаш на некоја што барала работа на огласи. Повеќе од десет години барам на огласи (не на аврм) и едно исто е. Сега со зголемување на минималната дрги нови дупки со работното време само и само да не ни ги дадат ни тие 15000 или да ни ги дадат со 48 саати. Огромна е разликата меѓу државен и приватен сектор. како и да е не обвинувај некој што десет годин и работел по погони по продавници за плата од порано 9 илјади сега прекувремено цела година секој ден прекуврем,ено за 15000 илјади. Ти ми остави впечаток дека си задоволна од состојбава во државава и од огласиве за вработување.
    Не барам совет барав истомисленик а ти тоа не си. Очигледно не си видела мака и задоволна си од понудите за работа во државава.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Јас κога и да побарам работа, сеκогаш пополнувам формулар или во елеκтронсκа форма по барање на работодавецот и ниκогаш не оставам празно поле и лажни информации.
     
    На SummerGirl и izabela.nik им се допаѓа ова.
  18. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Ја разгледував темава и многу е јасно кој бара работа а кој е работодавец. Искрено се надеваме дека во блиска иднина на интерент страниците за вработување ќе има голем избор. Не се да се врти околу едни исти работни места и исти работодавци.
     
    На SummerGirl и Sahlene им се допаѓа ова.
  19. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Битола:
    ГТ има потреба од персонал за работа со искуство:

    - келнер/ка
    - шанкер/ка

    За повеќе информации обратете се на 075-237-252 или во ГТ (наспроти Веро).
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не е само платата проблем. Скоро секаде бараат да одиш на проба, а не ти ја плаќаат. Се научиле една недела на проба. Некаде и повеќе бараат.
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.