1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Па токму бидејќи имаат оддел за ЧР очекувам да бидат повеќе посветени на процесот за селекција ама очигледно не е така.
    Сега реално и на нив им треба време од неколку дена за да вратат повратен одговор од причина што имаат други кандидати за интервју, треба да разгледаат кој да иде во следен круг итн..ама да чекам со недели за одговор, ноуп.

    И мене просекот за интервјуа ми е по три.
    Инаку на Линкедин има доста огласи за вработување.
     
    На tina2018, Priroden и GirlLove им се допаѓа ова.
  2. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Decki sakam da mi dadete mislenje pocnav so rabota od denes mi dadoa dogovor na eden mesec i mi rekoa od denes kje bides prijavena a koga si zavrsiv so rabotata gledam na eavrm
    Deka me prijavile od utre 02.04
    A zdravsteno vidov deka me prijavile od koga bev da gi potpisuvam dogovorite a za vo avrm pazete od 02.04 a vo dogovorot mi pisuva 01.04 sto da pravam sto mislite da i kazam na glavnata ili da si prekjutam sto e popametno?
     
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не може одма истиот ден да се рачуна. Затоа е 02.04, за да било од денес 01.04 требало вчера да појдат во АВРМ да те пријават.
     
    На Brinetka и Flybabyfly им се допаѓа ова.
  4. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Epa zaso na dogovorot pisuva 01.04 deka pocnuvam a plus bev na rabota i si rabotev
     
  5. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со Тиго фајнанс?
     
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Системски им е така во АВРМ, денес оди работодавачот да те пријави, утрешен датум стои дека си пријавена. Ама затоа еден ден пред датумот во договорот требало да појде во АВРМ да те пријави. Ама изгледа не е информиран работодавачот како иде тоа.
    Ама ќе ти биде платен денот што си го работела :) Нема потреба нов договор со нов датум (02.04) да потпишувате.
     
    На Dandra и Forca им се допаѓа ова.
  7. Eshlesh

    Eshlesh Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Дали некоја има искуство со работа во Taskforce и со интервјуата? Јас бев на 2 интервјуа до сега ама не добив никаков одговор..
     
  8. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Ok fala
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    Зависи и која ќе ти е рутата и како ќе завршиш.
    Во Скопје имаат многу работа и обично ги ставаат кој од која населба е таму да оди, а ако е надвор од Скопје секој ден различен град и патување од 100-200км. Некои од Скопје одат и во Куманово.

    Робата е наредена само кај оние добро организирани маркети, ама и таму вработените не редат по план, а и конкуренцијата може да ти измести нешто ако два пати неделно имаат посета, а ти еднаш.
    Работата е средуваш, сликаш праќаш на одговорен и излегуваш.
    Цени во некои маркети сами си прават, а во некои вработениот во магацин.
    Не мора секогаш да гледаш рок. Еднаш тоа и си запишуваш во кој маркет кој производ набрзо истекува.
    Го ставаш напред и на следно идење таму прво проверуваш ако е продадено добро е.

    Мислам дека треба повеќе да биде платата, околу 22-24.000 денари.

    Освен викенд и секој празник се слободни.
     
  10. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Последна измена: 3 април 2021
  11. blackmamba^

    blackmamba^ Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали знаете на колку месеци се заснова договор за дело?
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj prijavuva danok po osnov online zarabotka ama kako fizicko lice? Ujp ne kazuvaat kako e, trebalo na sekoja transakcija da se plati personalen danok isto kako da si vraboten. Barem mene taka mi nafrlija. Kade da prasam, koj moze da mi objasni, vo sk da odam vo centrala dali ke mi objasnat?
     
  13. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Од УЈП по службена должност ти испраќаат на е-даноци даночна пријава по основ на вкупен годишен приход, не треба да пријавуваш, тие имаат увид во сите твои приходи како физичко лице.
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Danok kako da platam? Dobivam od stanstvo pari i kako da si platam personalniot danok?
     
  15. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Треба најпрво да имаш профил на е-пдд, односно да се имаш регистрирано во УЈП, тие после имаат увид на сите твои приходи и секоја година испраќаат на корисничкиот профил на е-пдд претполнета годишна даночна пријава, која треба да ја потврдиш или корегираш ако погрешиле во однос на приходите, откако го завршиш тоа и испадне дека треба да ја платиш данок т е. да ја доплатиш разликата од вкупниот приход минус личното ослободување, и претходно платен данок од плата, игри на среќа, итн., од УЈП ќе ти испратат решение на е-маил, и по тоа решение ќе треба да го платиш данокот, значи по ново се прави УЈП само треба да се регистрираш на е-пдд, тоа е тоа.
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Само известување, инаку немам јас дирекна врска со огласот. Дуо Линго е кинеско училиште за кое од српски преведувачи дознав дека се доста услужливи од ХР одделот и нема потреба од диплома по англиски јазик. Овој месец најверојатно не, но другиот ќе пробам да работам за нив. Работно време 11 до 15 часот од пон до петок. Саатница е 7 долари кога си на пробно, потоа 8. Часовите се со претходно подготвени скрипти, траат по 25 мин. Ако некој е заинтересиран да почни веднаш, нека ги контактира (имаат лого како желка со слушалки)
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Линготртл
    Девојка ми беше на интервју. Нималку едноставно, мислам помина имтервју, па имаше неколку дена тренинг, па и го даваат материјалот на мејл и треба да избери лекција и да ја презентира пред таа шо кажува дали си примен. Она се понаша како дете од 5 години(симулација), поради тоа што ќе предаваш не деца од 4 до 16 години и треба да се прилагоди предавањето на тоа. Има материјали, но ти самата треба нешто ново да внесиш, игра и за 10тина минути ти додека презентираш она ти забележува грешки во изговор, енергија, како презентираш и ти кажува дали си помимала, дали има поента да се обидеш уште еднаш и на што дс се фокусираш или едноставно не си за тоа. Ако се е во ред, ти дава еден параграф да прочиташ за напредни студенти и да објасниш еден збор од реченицата, како ќе го објасниш на дете од таа возраст.

    Не помина она, викаше во тек на април ќе проба пак.
    У случај да те примат, минимум 15 саата неделно(30 часа треба да имаш). Првите 3 месеци си платен како што си напишала, но мора барем 70% од часовите да ги одржиш, да нема поплаки од тебе, жалби
     
    Последна измена: 5 април 2021
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    @macencef Не е дуолинго туку линготртл училиштето. Мислам дека плаќаат само по пејпал, не на банкарска сметка, провери убаво. И процесот на селекција не е воопшто лесен, ти објасни @Priroden погоре.
     
    На tina2018 и Priroden им се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    На колку што ќе си се договориш со работодавачот.
     
    На blackmamba^ и macencef им се допаѓа ова.
  20. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.791
    Пол:
    Женски
    Здраво, утре имам интервју во Mellon solutions дали некој работел и како е задоволен? Од условите, вработените, смени и слично?