1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Опрема за фотографи и фоторепортери, имале во канцелариите како магацинче работилница и ќе можеш сѐ да опипаш. Едната се откажа затоа што мало дете има, другата ја одбија ама им кажала дека мора да размисли дали може трета смена да работи. Инкау да, интервјуто така беше. Прво по телефон, па после во канцеларија со некоја девојка што е одговорна за тимот и со некој дечко од Куманово што ваљда им е нешто ко шеф и после по малку со целиот тим, затоа што наводно сите заедно одлучувале за тоа кој ќе му се приклучи на тимот. Знам дека не беше ништо страшно, ама траеше богами цел саат. Од страната на кеј во еден од пролазите беше влезот, ама не памтам искрено точно во кој пролаз. Штом ти е прво искуство, немаш гајле. Инаку впечатокот на колешкава беше ок, само спреми се дека ќе трае долго ама со општи муабети, ете да проверат јазик, да видат како комуницираш и слично.
     
    На tina2018 и blueeparadise им се допаѓа ова.
  2. lizzz

    lizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Некој со искуство во Мона сити мол ?
     
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.996
    Допаѓања:
    16.380
    Пол:
    Машки
    Сакам да прашам некој од постручниве нешто не ми е логично тука или пак јас со размислувањево не сум во право...

    Значи вака, реномирана фирма во мојот град, нуди работа со средно, односно општо работник, аплицирав на тоа, па и другите следни 2 огласи што ги имаа, нормално не бараа со високо образование. Не ме повикаа ниту на интервју. Ме заинтригира што е проблемов и прашав соработничка баш во таа фирма да потпраша ваму таму (не дека сакам, ама ете ме натера некој ѓаол). И знаете што ми рече?

    "Проблемот кај тебе е што си преквалификуван, односно имаш високо образование, па ако влезиш овде на работа автоматски ќе треба да те стават на повисока позиција или инженер, затоа и не те земаат".


    Прашањето мене ми е: Јас аплицирам за работата што е за општо работник во временски период што го нудат тие ( три месеци беше), ако постои можност за напредување или пак излези потреба да треба во фирмата инженер, а ретки се со таква диплома, зошто не сакаат да ме земат?

    Што е цакава со ова "преквалификуван"?
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kanya

    Kanya Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.495
    Пол:
    Женски
    Ако многу ти треба работата и сакаш да се вработиш, тргни го од CV то високото образование особено мастер студии ако имаш.
    Секоја голема и реномирана кимпанија за повисока позиција спроведува интерен и екстерен оглас за да се даде еднаква можност и за веќе вработените да напредуваат.
    Уште еднаш ќе напоменам ако многу ти треба работата направи како што посочив. Откако ќе влезеш по определено време ако има оглас соодветен за твоето образование и искуство можеш да аплицираш.

    Ако сакаш подетално инфо пиши лп зашо не знам за која компанија станува збор.
     
  5. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Преквалификуван значи дека ако ти со високо образование аплицираш на оглас кој бара квалификација средна стручна спрема, тогаш хипотетички, каде би аплицирале оние со средно? Делумно еднакви шанси треба да има за сите. А дека фирмата "треба" да те стави на одредена позиција или "мора" да те унапреди само затоа што имаш високо образование е смешно и нелогично. Да беше логично, немаше луѓе со високо образование да работат во супермаркет на каса на пример, или по бутици.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.996
    Допаѓања:
    16.380
    Пол:
    Машки

    Poentata ne mi ja sfati. Jas apliciram za taa rabota so e so sredno obrazovanie. I ne planiram avotmatski da me unapreda, tuku zosto da me.odhivaat deka sum prekvalifikivan, koga moxhe vo sekoj moment da sum mu dostapen i kako opst rabotnik pa i ako treba ao visoko obrazovanie vo idnina.. zosto da baraat pak da gubat vreme itn.
     
  7. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Те разбрав одлично, но логиката на пазарот на трудот е поинаква. Ако ти со факултет ќе работиш како општ работник, тој со средно ќе работи што во таа фирма? Да не зборуваме за работници со осумгодишно образование. Имај предвид дека и побарувачката на кадар со високо образование е далеку поголема отколку со други квалификации. Така што во прашање е баланс. Кога аплицираш на огласи кои бараат точна квалификација, немаш ни потреба да ја ставаш инфирмацијата дека имаш високо образование, затоа што во овој случај таа ти одмага, а не ти помага.
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Јас имав такво искуство на едно интервју, газдата беше фин и ми рече "ти со високо образование и млада, штом ти излезе друга прилика одма ќе си одиш, мене ми треба некој помалку квалификуван и што ќе се задоволи со ова што го нудам и ќе ми седи подолго време".
     
    На eliesaab и Stark им се допаѓа ова.
  9. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.996
    Допаѓања:
    16.380
    Пол:
    Машки
    Da, poslednata firma kaj sto rabotev, poso bev so visoko obrazovanie me orijavija so osnovno, a vetuvaa za napredok (valjda platata povisokA) ne go storija toa, a celo vreme rabotev i na mashina i utovar rastovar rachno.


    Vo drugi uslovi e, eden operira na masina, a opstiot rabotnik fizickata rabota.
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Во белина бараат промотерки
     
  11. riverside

    riverside Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите сакам да аплицирам за работа во Таскфорс ќе може некој да сподели искуства?
     
  12. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Се работи во три смени, два прва, два втора, два трета, два слободни, празници и трети смени се плаќаат повеќе, добра атмосфера за работа, во тимови се поделени, работат за американски фабрики за вода, плата солидна за млади луѓе.
     
    На tina2018 и riverside им се допаѓа ова.
  13. riverside

    riverside Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    А дали е многу тешка работата?
     
  14. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Имаш еден месец обука, англиски мора да знаеш, ова ти го кажувам општо не работам јас таму другарка ми работи, на почеток додека сфатиш ако не си работела нешто слично може да ти е тешко ама ќе се снајдиш дека доста ти помагаат додека се вклопиш
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Што значи плата солидна за млади луѓе? На млади луѓе не им требаат пари?
     
  16. riverside

    riverside Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Знам англиски немам работено претхотдно сакав само среќата да си ја пробам да видам дали ќе ме примат зошто гледам постојано пуштаат огласи и сакам да почнам со работа.
     
  17. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    616
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Солидна за луѓе што се издржаваат сами, самата работа е повеќе за млад кадар, повеќето вработени се луѓе до кај 30-тина години, нормално има и постари
     
  18. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Од моево досегашно искуство во барање на работа, сфатив дека ако немаш вујко владика не бива ништо. Да бараа со високо образование, а ти немаш е тогаш ќе можеше(ќе имаше пријател). Сега огласите ги пуштаат откако ќе се најдат луѓе и секако некои нивни луѓе.


    Истиот случај и јас сум инжинер (не знаам ти од која струка инжинер си) ама ме боли што работам (продавачка) за 15.000 48 часа неделно( не потценувам ниедно работно место само напоменав) и спасот е странство овде се видело.
     
    На темјанушка, Tanjamm, GirlLove и 6 други им се допаѓа ова.
  19. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.319
    Допаѓања:
    16.771
    Колку одприлика е таа солидна плата?
     
  20. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.996
    Допаѓања:
    16.380
    Пол:
    Машки

    Да за жал така е. Инаку моментално работам сезонска работа, неосигуран ама земам 28-32 илјади. Инаку сум рударски инженер.