1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    За да не биде на црно, фирмата треба да биде регистрирана во Централен регистар и таа да уплаќа придонеси и данок во вкупен износ од 33% од бруто платата што ќе ти ја даде, со договор за вработување на определено и неопределено време. Сѐ друго е работење на црно. Неплаќање данок е кривично дело. Ако утре паднеш болна, имаш боледување што ќе ти го покрие фирмата? Ако недајбоже мораш подолго време на боледување, како Фонд за здравство ќе ти го покрие боледувањето ако немаш договор за вработување? Дали ако одиш на боледување фирмата ќе ти ги плаќа тие денови/месеци? Се надевам дека ќе стигнеш до многу поголема плата, но ти не си легално вработена, во крајна линија си фриленсер, ама не си ни тоа бидејќи плата ти стигнува на сметка која не е локална. Вработување, стаж, фриленсерство, договор со агенција/договор на дело, тоа се различни поими.
     
    На Bezimenka90 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Tamara00000

    Tamara00000 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Hahah, super e uzhivaj, fala na odgovorov shto go pisha :) Inache da registrirana e firmava i vo Sbrija imaat firma :)
    Taka da nishto ne e nelegalno i da freelancer si shto e super.. Pishav chisto za informacija deka ne e fake a detali ne planiram da pishuvam, kako shto kazhav se drugo si e vashe, imaj ubav den :)
     
    На Tatjanufceee, Cka и GirlLove им се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    22.585
    @Tamara00000 а што е уствари работата?
     
  4. Tamara00000

    Tamara00000 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    https://www.referrizer.com/
    Poveli website :)
    Rabotata e marketing, kontaktirame mali biznisi niz Amerika i Kanada, vishe sorabotuvame so franchises, i treba da gi povikame na sostanok koj go odrzhuva firmata ( treba da razgovarash so gazdata na firmata), i ne, ne treba da lazhesh lugje .. se kazhuva od kade se javuvash i zoshto se javuvash. Tvoja rabota e da zakazhesh sostanok za koj dobivash bonusi, i plus bonusi dokolku prisustvuvaat na sostanokot,koj se odrzhuva na zoom, i plus ako kupat neshto od paketite shto gi nudime.
    Ako te interesira povishe, slobodno pishi inbox :)
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.456
    Допаѓања:
    127.303
    Нема потреба странска фирма за да вработи Македонец да е регистрирана у централен кај нас.
    Второ нема потреба од здравствени у тажната Македонија, со таа плата ќе си оди на приватно како и сите ние идиоти кои плаќаме у ФЗО а одиме на приватно.
    Данок само треба да плати и тоа ако идат парите на наша сметка. А постш нашите идиоти не дозволуваат Пејпал, нема ни данок да плаќа.

    Кој може нека работи. Не е на црно, поштена работа каде те плаќаат за услугата а не те експлоатираат како тука
     
    На mssuniquee, Frosty!, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Tamara00000

    Tamara00000 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Bash taka, koj razbira, razbira..koj ne toa e toa :D
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Фирмата не е регистрирана во оваа држава, листа од централен регистар е документ од јавен карактер, не мораш ти да ме убедуваш, постои интернет. Тоа не ја прави фирмата нелегална, но нема легална дејност овде во Македонија. Кој сака да работи непријавен, може секако, не е забрането. Темава не е за твојата плата, туку за давање точни и прецизни информации кои некому треба да му бидат од помош.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tamara00000

    Tamara00000 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Hahah, pa mislam deka site rabotime za plata, barem da ne bide 15.000mkd znaesh :D
    Zatoa i barame podobro, a za tochni informacii kako shto mu pishav da devojcheto mozhe da se obrati vo inbox, i nema tebe da ti se objasnuvam sigurno, i onaka ne te interesira. Imaj ubav den, kako shto kazhav, ne diskutiram povekje :D
     
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не се објаснив добро.
    Фирма не треба да биде регистрирана во Цк за да те вработи, но всушност ако не е регистрирана, не те вработува, туку ти дава фриленсерски договор/договор за услуги/договор на дело и слично. Од правен аспект тоа значи дека ако имаш потреба од боледување на пример, тој период нема да ти биде платен, најчесто и одморот не е платен. Здравствено осигурување се плаќа за да се одржи државниот здравствен систем, ако не се плаќа зато очекувате да постои? Сите сме дел од системот, сите сакаат да го цицаат ама никој не сака да придонесе за негово одржување. И тоа е во ред, секој како што сака нека прави. И ако пари не стигнуваат на наша сметка, секако дека не мора да плаќа ниту данок. Мојата дилема се однесува на моментот одмор (платен?), боледување и гаранција за одржливоста на договорот. Потпишуваш нешто црно на бело што ти е гаранција дека фирмата утре нема да се преправа дека постоиш? Експолатацијата и модерното ропство не е одлика само на локалниге фирми. Америчка фирма што плаќа 800 долари плата е катаклизмична експлоатација, ама и тоа е друга тема.
     
    На Stark, eliesaab, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Секако, сите работиме за плата, драго ми е што не работиш за 200 евра. Јас работам и за стаж, здравствено, минат труд, искуство, обуки, право на платен одмор, празници, боледување и слично. Секој за себе одлучува, ако има точни информации. Башка фирмата имаше толку многу огласи и вебинари, доволно е директно да се контактираат за детални информации, ништо не е тајно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.456
    Допаѓања:
    127.303
    Пофер се за одмор и боледување од нашите фирми. Најавуваш отсуство и едноставно не работиш. Кажуваш,неделава не работам, место одма, работата ќе ја сработам по една недела. Се е ствар на договор. Може за нив 1000 долари се ништо, но за млад човек кој кај нас ќе се вработи со маки за 15 000 , странците се супер за да учиш од нив, да спечалиш за нови обуки и после да се вработиш кај сакаш.

    А за системот не се грижи. Тие што работат во странски фирми тука ги даваат парите, носат директни пари од странство, за разлика од државните службеници што ги цицаат директно тие пари од даноци.

    Стаж за пензија?! Плаќај си сама, по 3000 месечно.
    Може бар труд? Мајка ми има 37 години стаж, 1000 ја на плата има плус. Искуство секаде има,не само ако си вработен у државна фирма.обуки има подобри од оние на кои те праќа работодавецот а со 1000 ЕУ плата сам можеш да одиш кај сакаш.
    Одморот со плата од 30000 и од 60000 не е ист. 22 дена платен одмор да ми биде замена за 6000 евра плус годишно?! Нема шанси. Боледување 70% платено, и пак кога ќе се вратиш на работа треба да ја работиш.
    Празник ти признаваат ако договориш, плус можеш да работиш кога сакаш оти немаш фиксно време. Можеш у 2 ноќеска да работиш а цел ден на флипери да одиш.

    Многу сте конвенционално задоени. Морало фирма наша и морало за Кирил и Методиј дома да седеле.
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2021
    На orxideya, mssuniquee, butterfly6223 и 11 други им се допаѓа ова.
  12. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Не зборував глобално за сите странски фирми, туку конкретно за фирмава кој е тема на муабет. И затоа прашав дали одмор, празници и боледување се платени, ама не добив одговор. Мене ми е тоа на пример битно, некој може да работи 24/7, јас не. Цел живот сум фриленсер, повеќе од познати ми се работите. Но секоја фирма не е иста.

    Се муабети за конкретна фирма девојко, за Реферизер, не е генерален муабетот. Заклучоците се лично твои, јас не реков ништо од ова што ти го напиша.
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2021
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.436
    Допаѓања:
    14.961
    Пол:
    Женски
    @Abel
    Дали може ЛП ме интересира нешто за фриленсерство.
     
    На Ivchy.pi91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти пишам, прашај тука слободно.
     
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.436
    Допаѓања:
    14.961
    Пол:
    Женски
    Зашто не можеш?
    Мислам дека секој може да ми прати.
    Ќе видам во опции.

    На која платформа работиш?
     
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Не работам на платформи како Апврок и слични, туку директно си комуницирам со фирми. Со оглед на тоа што работам регрутирање или превод, си имам неколку стални клиенти (само со италијански фирми работам сега) со кои соработувам веќе 15 години и јаче. Поради природата на обврските и индустријата, така ми е најлесно и поисплатливо. Не мора да значи дека за сите професии е така.
     
    На Indiegurl и GirlLove им се допаѓа ова.
  17. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.455
    Допаѓања:
    33.058
    Пол:
    Женски
    Дечки ова го има на фб страната на ТОПЕР:
    https://www.facebook.com/307813565984853/posts/3569944216438422/
    Исто така близу камен мост ќе се отвора нов дуќан на Шатци парфимерија во Битола,сите заинтересирани во Шатци можете да се пријавите шо е до Бако,таму се ќе ви кажат.
     
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    22.585
    Дечки, како е во А1 како техничка поддршка? Вреди ли? Ми треба мислење од некој конкретно со искуство, бидејќи ми е за промена на работа па да ги ставам на вага двете, пред да се решам.
     
  19. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Имам порано искуство со кандидати од таму, знам дека платата беше нешто као 300 евра, три смени и ретко кој се фали. Обично луѓето почнуваат таму колку за искуство и после некое време се селат во други фирми. Различни се позициите за ИТ и техничка поддршка, ама мислам дека платата е горе-доле иста. Има многу работа, со незадоволни корисници и тоа е многу фрустрирачки. Напрај си математика.
     
    На cresa-jagoda, tina2018 и MissChievous им се допаѓа ова.
  20. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    501
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство со овие, Owlee се вика фирмата..
     

    Прикачени фајлови:

    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.