1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. AnjaJakimova1

    AnjaJakimova1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2022
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Nekoj isustvo so Pull&Bear, Stradivarius... globalno Inditex vo City mall? Kakvi se platite, dali davaat da se raboti nepolno rabotno vreme bidejki sum student? Koga se oglasite?
     
  2. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.304
    Пол:
    Женски
    да не имаш некое инфо од тогаш до сега? Зошто сега моментално имаат пак оглас...
     
  3. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Плата едвај минималец
     
  4. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    124
    Да не аплицираше, за која позиција прашуваш?
     
  5. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    6.365
    Пол:
    Женски
    Ужас, минимална плата, лош персонал многу, работиш СЕ буквално.
    Не знам за која позиција прашуваш, ама кога ме прашаа која плата очекувам, и кога им дадов одговор, цинично се изнасмеаја.
    Молев Бога да не ми се јават.
     
    На Iva:) му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.304
    Пол:
    Женски
    за доктор, ме прашаа и мене за плата ама не кажав јас они одма ама работата е што ми набројаа милион обврски и ми изгледа баш дека ќе правиш се ќе работиш....
    ама ова со персоналот лош баш ме замисли
     
  7. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    6.365
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се допадна воопшто.
    Испрати си СВ во Жан Митрев.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Може ли емаил??
     
  9. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    6.365
    Пол:
    Женски
    Секако
    vrabotuvanje@zmc.mk
     
  10. Bizzle_anna

    Bizzle_anna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Zdravo Anja,
    I jas sum student. Nemam raboteno vo gore navedenive ama periodov bash odev po dosta intervjua za rabota vo prodavnicki vo molovite. Moeto iskustvo e deka sekade kade sto pojdov da napravam muabet me odbivaa bidejki ne im odgovarashe za 2 dena da moram postojano da sum vtora smena (poradi chasovi na faks). Sakaa chisto 1 nedela prva, 1 nedela vtora. No mozebi ima i nepolno rabotno vreme. Ne znam, probaj iako povekjeto prodavnicki rabotat po 6ipol chasa vo smena.
     
    На Kat2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheShrink

    TheShrink Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Машки
    Некој искуство со Еуро Табак - Комерцијалист ?
     
  12. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51
    Гледам Ник Системи објавиле оглас, но 80к плата?
    Брат ми е во браншата, па се мисли да аплицира... Искуства?
     
  13. desperate15

    desperate15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2014
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    816
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш нешто повеќе околу интервјуто, типот на прашања што ги поставуваат и сл?
     
  14. Lju-MkD

    Lju-MkD Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Од мое лично искуство... Работев во ник системи кратко време. На оглас нуди високи плати што немаат никаков допир со реалноста. Никогаш нема да земе никој толкава плата кај него фирмата. Платата минималец на сметка, а остаток во плик. Примањата во плик не се редовни. Кога ќе му текне тогаш дава пари. Ако си одиш обавезно ти останува должен. Многу тежок е кога треба да даде пари. Не почитува никаков закон. Било кого да прашате за него нема ништо добро да ви каже. Едноставно не вреди човек да си губи време со него. Се надевам дека ти помогнав.
     
    На TralalaScorpio и Brpbrp им се допаѓа ова.
  15. tttttttta

    tttttttta Нов член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Iskreno aplicirav okolu 3 meseci na okolu 30 oglasi i nemase ni odgovor, ni povik za intervju. Duri i eden period se custvuvav ocajno. Potoa vo ist period bev povikana na 3 intervjua, na edno mesto me viknaa na vtoro intervju no ne bev vo moznost da otidam dodeka pak na drugite dve me primija na rabota. Sovet koj mozam da vi go dadam e prvo da ne se otkazuvate, dokolku nemate iskustvo aplicirajte bilo kade i nesto sto jas go zabelezav bese toa sto site povici za intervju bea od mesta kade sto aplicirav direkno na mail, a ne preku kopceto "Apliciraj" na samite oglasi. Ne znam dali ima voopsto nekakva vrska, no na rabotni mesta kade sto aplicirav preku mail bev povikana na intervju dodeka pak ne bev povikana na nitu edno intervju kade sto aplicirav preku "Apliciraj". Vi posakuvam srekja
     
    На NoirSerpentine и Dreamsdocometrue им се допаѓа ова.
  16. Bizzle_anna

    Bizzle_anna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека ако интервјуто ти го држат најмногу 5 минутки и те брзаат значи дека немаат план да те примат. Само формалност. А колку можеш ти да се покажеш/објасниш во рок од тие 5 минути каде можеби само минута ипол се твои, а останатите ги троши работодавачот на "Овде работиме, тие ни се смените, таа ни е платата и тогаш имаме пауза/слободни денови, а тогаш не...не знам.
    Јас бев разочарана, не ми беше јасно зошто воопшто ми закажуваат интервјуа ако ме држат толку кратко, ми ветуваат второ јавување или термин за пракса, а тоа не се случува. Истата информација за нивните работни услови можат да ми ја кажат на телефон, и да ги прашаат баналните прашања... Воглавно, прашањата се како усен испит за колку го знаеш сопственото CV. Колку години имаш, каде студираш, претходно работно искуство...Потоа следува "Дане ти е далеку локацијава?" и "А мислиш ли дека ќе можеш да работиш и да студираш? "
    Потоа им објаснуваш за својот факултет, (во мојот случај, јас сум на приватен така што можам да работам и да одам редновно). После ова, дел од нив одма сечат со зборовите дека не сакаат да ги мешаат смените за само еден вработен т.е не можат да овозможат флексибилни смени, а останатите велат дека е океу тоа, имаат вработени студенти кои имаат слични барања, но никогаш не те повикуваат пак.
    Се надевам дека ти одговорив доволно, ако имаш повеќе прашања слободно...

    Покрај тоа, сакам да споделам да пазите и со праксите. Имав искуство да одам на 4 часовна пракса во 3 дена и да не добијам никаквов фидбек после. Нит шефицата со кока правев муабет се појави, нит ми креваше на телефон. За жал не сум бунтовна инаку требаше да им се појавам таму и да барам одговор.
    Но на крај се распрашав и дознав дека не е првпат некои фирми да си зимаат константно практиканти т.е да менуваат за да им се пополни работната рака, а да не платат ништо.
    Така што не сум била прва жртва ни на ова место.
     
    На desperate15 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ktktkt

    Ktktkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Zdravo
    Nekoe rabotno iskustvo da ne ima so Obuca Metro
    Gledam baraat imaat oglas?
     
  18. Frestonia

    Frestonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.094
    Искуство за во Таск форс дали имате конкретно за во Скопје, работам во др фирма но планирам да се преместам плис хелп
     
  19. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Пријател имам неколку пати аплицира и не успева да се вработи.... Можеби дека е без искуство во кол центар. Почетна плата последен пат кога беше летово му кажаа 450 евра. Според мене 0 поени за таква фирма со јаки проекти... Распрашај се подетално ако имаш некој што е внатре. А има и различни позиции не се сите на ист ранг.
     
    На Frestonia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Таскфорс прима и без искуство, на многу луѓе им е прва работа и баш се фини и сите си помафаат меѓусебно. Имам познаници што се вработија таму и баш се задоволни, само смените знаат да бидат напорни.
    Пребарај во темава за Таскфорс има многу мислења и искуства.