Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.165
    Пол:
    Женски
    Da aplicirav, za vo bitola baraa
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.604
    Допаѓања:
    43.032
    Пол:
    Женски
    Го видов огласот на страната на агенцијата ама ми личеше како да бараат за веќе вработени и се откажав.
    Ти се јавија?
    Со среќа. (fingers)
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мене ми пишаа на вибер, бидејќи имав аплицирано ама дека веќе се вработив ги одбив.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.165
    Пол:
    Женски
    Ne mi se javija, znaci dosega ako ne me po barale nema ni da me pobaraa. Toa e. Eve nekoi gi po barale.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.667
    Допаѓања:
    265.872
    по ЕУ бараат многу мед. персонал, со средно, ако не си со еу пасош.
    Пиши ми пп, ќе ти пуштам линк.
     
  6. mgeorgievska

    mgeorgievska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali nekoj ima iskustvo vo Webhelp?:)
     
  7. RochelyeFox

    RochelyeFox Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
  8. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
  9. Ktktkt

    Ktktkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Zdravo
    Iskustvo so Nine west city moll?
     
  10. La Colchonera

    La Colchonera Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Ima li nekoj nekakvo info za Tudors i kako im se organizirani smenite, dali se 2 smeni ili 2 so megjusmena?
     
  11. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    273
    Да, прелоша компанија една од најлошите во тој сегмент на тракинг идустријата немам лично искуство но искуство од познаници , избегнувајте ги компаниите од тој калибар бидејќи сите се катастрофални. Може и да се види по linkedin дека 4-5 месеци и сите бегаат од таквите фирми посебно од ова Four Ways моја пријателка има многу негативно искуство тотал непрофесионални се сите фирми од овој калибар кои се тука да профитираа, а имаат камиони во Америка. Едно големо НЕ за градење кариера таму.

    За работа во нивните продавници имам слушнато лоши искуства, за административната зграда веројатно се океј.

    Имам слушнато позитивни коментари , многу високи плати многу подобри од Телеперофрманс.

    За платите со бонуси им стизаат до 500 евра, релативно се слабо платени .

    Дали некој има повеќе инфромации за ова аплицирав за администратор?
     
    Последна измена од модератор: 27 февруари 2023
    На khali14 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Морам да ти го цитирам мислењево, само да ти честитам дека си се спасила без да знаеш. За фирмата за која што си аплицирала немам работено, ниту знам некој кој што е/бил таму, ама работев за слична фирма и слична позиција повеќе од една година и поминав процес на селекција сличен на ова што ти си го опишала. Океј значи, кога една фирма бара вработен за нивен клиент, а притоа селекцијава е ваква. Прво чекаш еден месец за да ти се јават, откако ќе се јават имаш две интервјуа (можно и трето со клиентот), имаш пробен период од две недели и после пробниот период ти кажуваат како си супер, клиентот е задоволен од тебе ама во последен момент се утнало нешто и треба да се одложи. Be aware, ти тестираат субмисивност во тој период. Каков карактер си, дали веднаш ќе ги одјебиш или доколку ти се јават пак ќе поминуваш низ истата епопеја. И сега ќе ти кажам зошто е така. На претходното работно место кај што бев, местото за кое што јас аплицирав, не кореспондираше на она што подоцна работев. Требаше да биди digital assistant, ама испадна нешто сосем трето воопшто ненапишано во огласов. После шест месеци од работа со нив мене ми се јави сериозен проблем, којшто по природен пат не верувам дека некогаш би се појавил. Заради тоа што имав sensory overload од постојано гледање видеа и константно проверување на лап-топ и мобилен. Прво ми се појави како буквално некоја жештина во главата или мозочна мембрана не би знаела, а кратко после тоа инсомнија, буквално неможев да спијам навечер дури ни со суплементи/лекарства. Ова е само накратко, имаше и други хорори. Се почуствував како лабараториско глувче, и кога решив да си дадам отказ добив многу чудна реакција. Првата на која што и кажав беше како уплашена, да не сме правеле проблеми и да се решело мирно. А другите две со кои потпишував документи беа како разочарани. Дека изгубиле клиент, не би знаела? Обично во Македонија одвај те чекаат да дадеш отказ. Знаејќи го ова што го знам денес, на повикот да се вратам назад би им рекла фала многу ама се премислив. Манипулација е, и еве за твоја среќа си се спасила без да знаеш. Знам дека цел есеј изнапишав ама кога ја отворив темава баш ми беше мило дека отворено пишувате. Јас на пример не знаев дека Taskforce е таков булшит и сега ми мило и знам дека треба да ги одбегнувам.
     
    На Tam4yy, GirlLove, Polyincognito и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Aljosha

    Aljosha Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    162

    Causeway Connect - пред повеќе од 5 години можеби ми имаа пишано две од таму за различни позиции, едната беше customer support, ама тогаш не барав работа.

    Сега скоро видов на сајтот дека имаат отворени позиции, пуштив CV ама не ми ни вратија нешто.

    Не сфаќам како може фирма што се бави со регрутација да не може ни да даде повратна информација за пополнета апликација :D

    Ама ко што ти има пишано една членка погоре, најверојатно те препраќаат да аплицираш кај различни кленти. Зашто тие тоа работат, посредуваат вработување.
     
    На GirlLove и blueeparadise им се допаѓа ова.
  14. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.062
    Пол:
    Женски
    Transcom нема многу поголеми плати од Телеперформанс, тука некаде се @Feminka22 Не знам какво искуство сакаш да чуеш, исто како и сите други аутсорсинг контакт центри од тој тип, работата е таа, парите се тие, кој колку е задоволен зависи од проектот на кој ќе работиш. Немам директно искуство, ама сите вакви фирми се слични. Би рекла дека заедно со Телеперформанс, Вебхелп, Мајорел се посериозните, иако работа на проекти како надворешен вендор е многу напорна затоа што сѐ се случува со брзина на светлината и проектите трпат многу промени, значи динамично и хаотично.

    Да те цитирам бидејќи ги испогубив коментарите. Да, регрутираат за надворешни фирми (нивни клиенти) и затоа е све газ преку глава и најчесто се бираат кандидати кои после првичното (едно или повеќе) интервју, чинат најмалку односно најмалку го оптеретуваат буџетот. Не е лесно ниту да се регрутира за надворешни соработници, уште помалку да се чека вработување од нив. Со среќа.

    Не знам дали ќе те интересира воопшто ама ми боде очи па погледни си https://kariera.mk/job/sLlWPo94jkW87p5l4fdGog/medicinski-sestri-tehnichari-vo-italija
    Немам никаква врска со оваа агенција, само споделувам оглас, може некому ќе му се посреќи.
     
    Последна измена од модератор: 28 февруари 2023
    На Feminka22 и eliesaab им се допаѓа ова.
  15. NanaMal

    NanaMal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има искуство со интервју за работа во дирекција во маркетите Рамстор, дали е класично или како тестирање и од прилика кој плати ги нудат како почетни?
     
  16. catherinetudor

    catherinetudor Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, дали некој има искуство со работа во Теледирект (Кисела Вода) како агент во контакт центар, да сподели искуство?
    Благодарам.
     
  17. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.062
    Пол:
    Женски
    Ова не е баш тема на муабет, но на некој начин е. Во многу (скоро сите) аутосорсинг фирми кај нас и во светот (сум работела за некои од овие компании и во Европа), особено и главно оние за корисничка поддршка, работата е таква, многу хаос, многу промени, премногу процеси, премногу информации, многу надворешни фирми кои работат на истиот проект на различен начин, значи многу комуникација со различни луѓе. Уште пред десетина години, памтам дека два монитори, некогаш и три се користеа, и дека за еден проект имавме повеќе од 40 апликации и софтвери кои се користеа за да се прибираат информации и да се работи За жал, оверлоуд е станата нормална работа. Затоа совет за оние кои се осетливи или недјабоже имаат проблеми особено со епилепсија, да си најдат ако е возможно друга работа или професија, пошто ова што го наброја е "нормално" и може да ескалира како симптом или д асе развие во хронична состојба.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Јас летово имав интервју Causeway, веднаш ми се јавија, мислам следниот ден. Работата беше за клиент во Дубаи за посредување на документација на луѓе од страна што одат да работат таму. Првото интервју беше телефонски околку 20минути, второ со клиентот и истата девојка од првото интерју. Не бев нешто заинтересирана и загреана за работата од дамиот старт не ми се допаднаа. Неколку дена подоцна ме повикаа кај нив во канцеларија за да се договориме за крајна понуда за плата и за датум кога можам да почнам со работа, муабетот беше веќе си примена само да се усогласиме. Како и да е, не појдов за договор, премногу матно ми стоеше целата работа. Условите што ги нудеа беа океј, подобро од тоа што го имам, но платата понудена од нивна страна беше пониска од мојата во тој момент.

    Не е точно дека сите фирми од тој калибар се такви непрофесионални. Има многу како FourWays Cargo мали фирмички што не се знае кој пие кој плаќа. Обично мали фирмички докај 50 камиони што ме работат прописно, на македонци или пак балканци. И јас сум во us trucking компанија, така да за фирмава конкретно и нивнавс работа, немам ништо убаво да кажам. Банда без команда. Но според едно искуство и едно слушнато мислење не можеш да генерализираш и сите фирми да ги ставаш во ист кош. Во ваква фирма ќе земеш 2/3х пати ако имаш солидмо искуство и повеќе поголема плата од просечната во Мк.
     
    Последна измена: 28 февруари 2023
    На ijana и blueeparadise им се допаѓа ова.
  19. Spicy Senorita

    Spicy Senorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2022
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Баш е тема на муабет затоа што уште на почеток на постот стриктно нагласив дека огласот за работа не кореспондираше со тоа што јас уствари почнав да работам. Прогледав низ прсти, за жал иако не требаше.
     
  20. converse.brown

    converse.brown Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    103
    Дали знаете колку е платата?
     

    Прикачени фајлови: