1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Огласи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од Artemission, 7 октомври 2011.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.165
    Пол:
    Женски
    Zdr so red lite agencija ta dali nekoj imal iskustvo?
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Зошто некои фирми, навидум сериозни фирми, вработените не ги пријавуваат директно они самите преку нив, туку преку агенции за привремени вработувања?
    А вработените се пензиски и здравствено осигурани, ама преку агенција за привремени вработувања. Има ли некоја разлика? Зошто така прават фирмите? Со тоа дали фирмите се нешто во ќар, а вработените во штета? Дали да се прифаќаат такви вработувања кои одат преку агенција за привремени вработувања, а не преку самата фирма?
     
    На NoirSerpentine и La Colchonera им се допаѓа ова.
  3. Iva:)

    Iva:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Од она што го знам во интервјуата е дека прво пријавуваат преку Агенција за привремени вработувања тоа е затоа што си со договор на определено време, пример на 3 месеци. После тоа или ти го продолжуваат договорот или не ти го продолжуваат и остануваш без работа. Исто така од мое искуство од интервјуа скоро сегде кажуваат дека првиот договор е на 3 месеци, ако ги задоволиш очекувањата добиваш следен договор на 6 месеци (негде може и на 1 година). После тој период најчесто следи пријавувањето од самата фирма односно на неопределено време.
    Е сега зошто прават така, веројатно за да им е полесно едноставно нема да не ти дадат нов и со тоа ќе ти прекине работниот однос зошто ако те пријават одма од самата фирма на неопределено за нив ќе биде потешко да те отпуштат ако не се задоволни.
    Јас сум била пријавена преку Агенција и можем да ти кажам дека никогаш повеќе не би прифатила, немаш право на кредит, нема да ти дадат к-15 и ќе си префрлаат топката кој треба да исплати. И не само за тоа туку буквално за се од фирмата ти викаат ти си во агенција вработена тука си отстапена а од агенција викаат оди во фирма по нивно барање си вработена. Во мојот случај многу стресно и неправилно ми изгледа таквото вработување и едноставно не можев да си ги остварам своите права. Затоа и да ми се нуди можност да се вработам во фирма каде би сакала да влезам ако е на определено преку Агенција нема да прифатам.
     
    На Antebellum, chadorche16 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за целиот одговор, ама и самата фирма може некого да вработи на определено, макар било тоа 1 месец. Не мора да е одма на неопределено време. Тоа ми е чудно, зошто вработувањето на определено време да не оди преку самата фирма, туку преку агенција за привремени вработувања :?:
     
  5. Iva:)

    Iva:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Пријавување, одјавување, сметководство и пресметка за исплата на плата, решенија за одмори, заверка на било какви потврди се тоа го сработува Агенцијата. Со тоа се намалуваат и тоа многу обврските на фирмата која те вработува и намалуваат на трошок со тоа што не вработуваат лица за тие обврски. Провизиите на агенциите не се големи ама тие веќе ги имаат ресурсите зошто нивните вработени ги работат истите обврски за многу компании. Фирмите се во ќар само затоа што не мора да имаат дополнително вработени во повеќе сектори. И не е на твоја штета ако мислиш финансиска. Во мојот случај штетата беше што си играа пинг понг кога ќе ми затребаше некоја потврда пример за во банка и не ми дадоа к-15 зошто си ја префрлаа таа обврска еден на друг.
     
    На Antebellum, chadorche16, NoirSerpentine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Iamstorm

    Iamstorm Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво видов декс има прашања ама нема конкретен одговор за административни позиции во Кромберг и Шуберт. Ве молам доколку знаете искуства споделете.. дали се останува прекувремено, дали се напредува со плата
     
  7. La Colchonera

    La Colchonera Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2021
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас за други искуства не знам, но од лично мое искуство имав аплицирано за административна позиција на објавен оглас и ме контактираа за да ми понудат работа како оператор во производство. Ги одбив затоа што не аплицирав за тоа ама верувам дека само во производство се влегува лесно, останатото е се преку дебели врски.
     
  8. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.062
    Пол:
    Женски
    Ти одговорија делумно, чисто да споделам дека јас сум била пријавувана преку Агенција (додуша странска компанија беше во прашање), и никогаш не сум имала проблем, имав договор на неопределено, ми беа исплаќани плати, бонуси, прекувремени, к-15 и сѐ со ред. Вакви услуги користат фирми за да не мора интерно да се справуваат со административниот дел од работата, а и фирми кои немаат регистрирано фирма во Македонија, а сакаат своите вработени да си бидат редовно (и легално) вработени и да имаат право на пензиско и здравствено. Таков е мојот случај, и стварно не сум имала проблеми, договорот за вработување е реализиран директно со работодавачот, исто важи за плата, одмори, бонуси, техничка опрема, агенцијата е само посредник и средува папирологија, ништо друго.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.062
    Пол:
    Женски
    И јас од втора-трета рака, едно време (пред короната) им беше 30 илјади плата, многу тешко за повеќе, сега не знам дали е сменето нешто во тој поглед, ама искрено сите што ги знам влегле или со препорака од вработен или со врски, така што биди спремна на тоа, освен ако немаат ептен недостаток на кадар. Инаку менза има, превоз или организирано со автобус или мислам дека даваа пари за трошоци за оние кои сакаат со свој превоз да си одат на работа (така беше пред короната). Интервјуто им е исклучиво на англиски, со една црнкиња (ако работи уште таму) и одговорната за ресурси, општи прашања и поконкретни прашања за хендлање на работата, ништо посебно битно, ама може да потрае, така пола саат - саат. Друго не памтам да ти кажам,.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со ова?? ЕСИ времено вработување?? upload_2023-5-8_22-46-30.png
     
  11. Ktktkt

    Ktktkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Aj nekoe rab iskustvo so prosvetlo delo?
     
  12. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Ве молам подетално ако може
     
  13. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Ве молам подетално ако може и друг некој ако има инфо за Panteleon GS ве молам да сподели. Знам дека работат од 3-11, но како е со плати, надредените дали се македонци или американци, однос на претпоставени, дали се глави прекувремено, стресно ли е и слично
     
  14. womeninblack

    womeninblack Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Искуство со MPG Скопје, конкретно за Iqos бренд амбасадор ме интересира?
     
  15. Iva:)

    Iva:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Ако те викнат на интервју и дознаеш за детали пиши и мене ме интерсира. На истава тема претходно имам прочитано од други членки дека многу тешко се влегувало.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Stefi_555

    Stefi_555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    717
    Пол:
    Женски
    Искуства со Неуромедика?
     
  17. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    389
    Некој искуство со Sympatel Telemarketing?
     
  18. Unicorn_

    Unicorn_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Некој ако има искуство во рецепција во хотел да ми објасни подетално што и како се работи?
     
  19. Skorpija12

    Skorpija12 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2022
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Еос матрикс? Мислења и искуства дали има некој? Фала
     
  20. emo.girl

    emo.girl Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Знае ли некој работа на дневница без пријавување за студент? Нешто како Зара, некои промоции и слични работи?